• Nie Znaleziono Wyników

potrafi omówić budowę kryształów na przykładzie soli kuchennej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "potrafi omówić budowę kryształów na przykładzie soli kuchennej"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Budowa kryształów i ich cechy

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka 3,2: uczeń omawia budowę kryształów na przykładzie soli kamiennej;

Informatyka, 6, 1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 wie, że ciała stałe mają swój określony kształt i określoną objętość.

 Wie, że ciała stałe mają wewnętrzną budowę krystaliczną bądź amorficzną.

 Wie, że sól jest kryształem.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 potrafi omówić budowę kryształów na przykładzie soli kuchennej.

 potrafi odróżnić monokryształy od polikryształów.

 potrafi wymienić kilka przykładów ciał stałych będących kryształami.

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

1

(2)

Etap y lekcji

Przed miot naucza

nia

Kompetenc je kluczowe

Przebieg

zajęć Środki

dydaktyczn e

Metody naucza

nia

Formy pracy

Etap wstęp ny

Fizyka myślenie matematycz ne

i

podstawowe kompetencj e

naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel zadaje uczniom przypomnienie wiadomości o cząsteczkowej budowie materii,

oraz obejrzenie przez lupę soli, cukru, w miarę możliwości

kamienie szlachetne i półszlachetne w biżuterii mamy, zwracając uwagę na krawędzie powierzchnię i kształty.

podręcznik, notatki, lupa,

kryształki soli, cukru i biżuteria mamy.

problem owa

indywidu alna

Etap realiz acji

Odpytanie uczniów z zadanego materiału. Uczniowie opisują zaobserwowane cechy kształtu, krawędzi i powierzchni, np. soli, cukru oraz kamieni z biżuterii. Zauważają, że budowa jest regularna, powtarzająca się i charakterystyczna dla obserwowanych substancji. Ściany są gładkie, a krawędzie ostre.

zbiorowa ,

jednolita.

Nauczyciel wyjaśnia, że ciała stałe o regularnej budowie oraz równych gładkich ściankach to kryształy. Atomy (cząsteczki) tworzą w nich regularną (uporządkowaną) sieć krystaliczną – znajdują się blisko siebie, nie mogą się poruszać swobodnie tak jak w gazach i cieczach, ale wykonują drgania wokół położenia równowagi. W podwyższonej temperaturze zwiększa się amplituda drgań.

załącznik 2 problem owa podawcz a

2

(3)

Uczniowie oglądają film (samouczek) pokazujący model tworzenia się sieci krystalicznej kryształu. Załącznik 2.

Nauczyciel przytacza przykłady ciał amorficznych, których budowa wewnętrzna nie jest regularna np. szkło.

Uczniowie oglądają galerię zdjęć – załącznik 1. Z pokazu dowiadują się, że bryłki substancji składających się ze zrośniętych ze sobą kryształów to polikryształy. Całe bryłki będąca jednym kryształem – to monokryształy. Kryształy pękają wzdłuż swoich płaszczyzn łupliwości i powstają gładkie powierzchnie.

załącznik 1

Po wypisaniu wniosków, nauczyciel proponuje uczniom wyhodowanie kryształków soli. Podaje sposób:

Potrzebne pomoce:

- słoik 0,25 l, - woda, - sól,

- krótki patyczek lub ołówek, - kosmata nitka.

Wykonanie doświadczenia:

Przygotuj roztwór nasycony soli kuchennej.

Otrzymaną solankę wlej do słoika do ok ¾ jego wysokości. Do patyczka przywiąż wełniany sznurek. Patyczek połóż na słoiku w ten sposób, aby nitka dotykała dna słoiczka.

Odstaw słoik w ustronne miejsce. Woda stopniowo będzie parowała ze słoika, a sól będzie ulegała krystalizacji i osadzała się na ściankach słoika oraz na nitce.

podawcz a

problem owa

3

(4)

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wykazanie nieprawdziwości poglądu w rodzaju: skoro metal składa się z jednej części ziemi i jednej części ognia, a złoto składa się z jednej części ziemi i dwóch części

Omówić zdarzenia związane z obsługą przerwań maskowalnych w procesorze 8086.. Omówić rozkazy procesora 8086 związane z

Prostokąt został podzielony na mniejsze prostokąty, z których każdy ma co najmniej jeden bok o długości będącej liczbą całkowitą. Wykaż, że przynajmniej jeden bok dużego

Nauczyciel zaznacza, że proces parowania zachodzi na powierzchni cieczy i odbywa się w każdej temperaturze za wyjątkiem temperatury wrzenia, która

spożycie soli kuchennej przez osoby zwracające uwagę na zdrowy styl życia Zanotowano istotne statystycznie mniejsze spożycie dobowe NaCl wśród badanych, którzy kontrolowali

słoik, sól (najlepiej kamienna), kredka/ołówek lub patyk, łyżka do mieszania, woda, grubsza nitka (wełna, mulina lub kordonek), nożyczki..

Energia wiązania = Energia atomów swobodnych – energia kryształu... Rodzaje wiązań

e) czy możliwe jest, że jeśli w populacji tej jest w rzeczywistości tylko 20% nosicieli, to przyjmiemy hipotezę zerową o równym udziale nosicieli i nienosicieli. Jeśli tak, to