• Nie Znaleziono Wyników

Definicja urbanizacji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Definicja urbanizacji"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Definicja urbanizacji.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Geografia, 1.4: [Uczeń] wyjaśnia zróżnicowanie procesów urbanizacji na świecie; opisuje procesy tworzenia się aglomeracji miejskich oraz ich formy;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 wyjaśnia terminy: urbanizacja, urbanizacja pozorna, miasto, aglomeracja monocentryczna, aglomeracja policentryczna, megalopolis,

 wyjaśnia zróżnicowanie wskaźnika urbanizacji na świecie,

 wymienia i wskazuje na mapie największe miasta świata,

 wyjaśnia na przykładach pozytywne i negatywne skutki urbanizacji w krajach o zróżnicowanym poziomie rozwoju gospodarczego,

 wskazuje na mapie przykłady różnych typów zespołów miejskich,

 rozpoznaje na schematach poszczególne typy zespołów miejskich.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 lokalizuje obiekty na różnych mapach,

 poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

 poprawnie czyta mapy,

 zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,

 samodzielnie uczy się,

 współpracuje w grupie.

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

 porozumiewanie się w języku ojczystym,

 kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

 kompetencje informatyczne,

 umiejętność uczenia się,

 kompetencje społeczne i obywatelskie,

 inicjatywność i przedsiębiorczość.

Etapy lekcji Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć Środki

dydaktycz ne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny Geografia, Język polski,

Porozumiewani

e Nauczyciel na podstawie prezentacji Mapa, atlas, prezentacja

Burza mózgów, pogadanka

Zbiorowa, jednolita 2

(3)

Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

się w języku

ojczystym multimedialnej tłumaczy zjawisko urbanizacji, następnie zadaje pytanie:

„Jakie czynniki przyczyniają się do wzrostu tempa procesu urbanizacji?".

Uczniowie podają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy. Następnie uczniowie zapisują w zeszycie efekty swojej pracy w formie notatki

multimedialn a

Etap realizacji Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

Porozumiewani e

się w języku ojczystym

Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Każdej z grup przydziela do opracowania 1 fazę

urbanizacji. Zespoły mają

scharakteryzować po 1 fazie urbanizacji oraz wskazać 4–5 przykładów państw dla każdej z faz. Na zakończenie pracy chętni uczniowie omawiają wyniki pracy przy mapie ściennej, a koledzy uzupełniają brakujące informacje.

Uczniowie wykonują ćwiczenie a następnie wspólnie z nauczycielem sprawdzają jego poprawność.

Mapa, atlas, karta pracy.

Prezentacja multimedialn a

Burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie

Zbiorowa, jednolita, grupowa

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

Nauczyciel prowadzi wykład dotyczący typów zespołów miejskich, wykorzystuje przy tym prezentację multimedialną i mapę ścienną.

Uczniowie na podstawie wykładu nauczyciela, i atlasu geograficznego wykonują ćwiczenia, a następnie razem z nauczycielem sprawdzają wyniki swojej pracy

Mapa, atlas, karta pracy.

Prezentacja multimedialn a

Burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie

Zbiorowa, jednolita

Etap

podsumowani a

Geografia, Wiedza o Społeczeństwi

Uczniowie w grupach opracowują

pozytywne i negatywne skutki urbanizacji Prezentacja multimedial na

Dyskusja,

pogadanka, Zbiorowa, jednolita 3

(4)

e,

Informatyka

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Odrębnym współcześnie zjawiskiem kreowania ludyczności kultury są wi- dowiska z historią w tle, różne formy teatralizacji wydarzeń minionych, swoiste kulturowe

Przestrzenne zróżnicowanie wydatków gmin na 1 ucznia szkół podstawowych i gimnazjalnych na obszarach wiejskich Polski Wschodniej.. Źródło: Opracowanie

5. Następnie nauczyciel prosi dwóch wybranych uczniów o podanie nazw tych województw oraz wskazanie ich na dużej mapie. Nauczyciel prosi uczniów aby w parach zastanowili się

W słow ni ku pre zen to wa ne są trzy ro dza je ha seł, pie r wsze – hasła o pro we nie ncji gre c kiej al bo łaci ń skiej na leżące do sta r sze go za so bu termi nolo gicz ne

Przystępując do charakterystyki regionalnej stopnia urbanizacji za­ wodowej ludności wiejskiej w Polsce, wypada podkreślić, iż proces ten najbardziej zaznaczył się w

nej sieci miejskiej w Wielkopolsce w średniowieczu. Otóż okazuje się, że miasteczko klasztorne na tym terenie nie było zjawiskiem zbyt często występującym. Celem

 wyjaśnia, czym jest wskaźnik urbanizacji, oraz przedstawia jego zróżnicowanie na świecie i w Polsce.  podaje przykłady miast o różnych

Jeśli więc nawet przyjmuje się, że w perspektywie chrześcijańskiej opcja fundam entalna jest przyjęciem nadprzyrodzonego daru wiary w jedności z nadzieją i miłością,