• Nie Znaleziono Wyników

CELE ZOPERACJONALIZOWANE: Cel ogólny: zrozumienie prawa Ohma  wie jaka jest zależność natężenia prądu płynącego w przewodniku (rezystorze) od napięcia przyłożonego do końców tego przewodnika

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "CELE ZOPERACJONALIZOWANE: Cel ogólny: zrozumienie prawa Ohma  wie jaka jest zależność natężenia prądu płynącego w przewodniku (rezystorze) od napięcia przyłożonego do końców tego przewodnika"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Każdy przedmiot ma inny opór elektryczny.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka, 4.9: posługuje się pojęciem oporu elektrycznego, stosuje prawo Ohma w prostych obwodach elektrycznych;

Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Cel ogólny: zrozumienie prawa Ohma

 wie jaka jest zależność natężenia prądu płynącego w przewodniku (rezystorze) od napięcia przyłożonego do końców tego przewodnika,

 wie, że stosunek napięcia miedzy końcami przewodnika do natężenia płynącego w nim prądu ma wartość stałą R, którą nazywamy oporem tego przewodnika,

 wie, co to jest 1 ohm,

 wie jaka jest treść prawa Ohma,

 wie jakie przyrządy pomiarowe, symbole, jednostki, wzory i zależności związane są z wielkościami opisującymi natężenie oraz napięcie.

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 umie wyciągnąć wnioski z obserwacji,

 umie przeprowadzić doświadczenie w celu zbadania zależności natężenia prądu płynącego przez przewodnik (opornik, rezystor) od przyłożonego do niego napięcia,

 nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,

 potrafi obliczyć iloraz U/I,

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktyczne

Metody

nauczania Formy pracy Etap

wstęp ny

Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje

Pogadanka na temat obserwacji i doświadczeń uczniów z życia codziennego dotyczących wiedzy o zjawisku oporu elektrycznego.

Nauczyciel dyskutuje z uczniami na

temat zawodów, których

przedstawiciele stykają się

problemo wa:

aktywizuj ąca dyskusja

zbiorowa, jednolita

(3)

naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

zawodowo z pojęciem oporu (inżynier, elektronik, serwis RTV, elektryk,..).

Etap realiza cji

Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Przypomnienie wiadomości na temat:

a) definicji napięcia elektrycznego, jego symbolu oraz jednostki,

b) sposobu pomiaru napięcia prądu elektrycznego,

c) definicji natężenia prądu, jego symbolu oraz jednostki,

d) sposobu pomiaru natężenia prądu elektrycznego.

notatki z poprzednic h zajęć

podająca:

wykład informacyj ny

zbiorowa, jednolita

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza film.

Nauczyciel we właściwych momentach (co opisuje Załącznik nr 2 do zasobu QWE03402) zatrzymuje

film (załącznik nr 1)

podająca:

film

zbiorowa, jednolita

(4)

z pomocą aktywnego ucznia film i prowadzi z uczniami krótką dyskusję lub naprowadza na rozwiązanie pokazanych w filmie problemów czy zadań, po czym wznawia odtwarzanie filmu.

Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję mającą na celu podsumowanie wiedzy na temat zjawiska oporności elektrycznej, podkreśla ważność ilorazu napięcia do natężenia prądu płynącego przez dany przewodnik oraz skutki z tego wynikające.

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Prezentację z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający prezentację, odtwarza Prezentację przedstawiającą m.in.

zależności matematyczne między wielkościami obrazującymi opór elektryczny.

W trakcie prezentacji zadaje uczniom

prezentacja (załącznik nr 2)

eksponują ca: pokaz połączony z

przeżycie m

zbiorowa, jednolita

(5)

pytania ujęte w opisie treści prezentacji (załącznik nr 1).

Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję

podsumowującą na temat

obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do nazwania oraz jakościowego wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.

Etap końco wy

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się.

Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje poznane wiadomości temat oporu elektrycznego:

- Jaka jest zależność między napięciem i natężeniem prądu?

Odp: Liniowa, są to wartości wprost proporcjonalne.

- Jaki jest wzór na oporność elektryczną? Odp:

I RU

- Jak inaczej nazywany opór

podająca:

pogadank a

zbiorowa, jednolita

(6)

elektryczny? Odp: rezystancja - Podaj wzór charakteryzujący prawo Ohma. Odp: U

IR1

- przypomina o rozwiązaniu zadanego zadania

Cytaty

Powiązane dokumenty

Specjalne badania związane z warunkami życia pracowników pewnej firmy wykazały, że czas dojazdu do pracy jej pracowników ma rozkład jednostajny w przedziale od 3000 do 4800

Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję mającą na celu podsumowanie wiedzy na temat istoty napięcia prądu oraz jego zależności od pracy sił

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE07303) z pamięci typu Flash,

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE04003) z pamięci typy Flash, uruchamia

 Fizyka, 7.2: wyjaśnia powstawanie obszarów cienia i półcienia za pomocą prostoliniowego rozchodzenia się światła w ośrodku jednorodnym;..  Informatyka, 6.1:

Nauczyciel przekazuje uczniom nową wiedzę na temat wytwarzania pola magnetycznego wokół przewodnika, w którym płynie prąd, kierunku odchylenia igły

- iloraz napięcia na końcach przewodnika przez wartość natężenia prądu płynącego przez przewodnik ma wartość stałą i nazywamy go oporem elektrycznym tego przewodnika,

Oporem elektrycznym (rezystancją) przewodnika nazywamy iloraz napięcia przyłożonego do jego końców i natężenia prądu płynącego przez