SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Bez cienia wątpliwości rozumiemy zjawisko cienia i półcienia.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 7.2: wyjaśnia powstawanie obszarów cienia i półcienia za pomocą prostoliniowego rozchodzenia się światła w ośrodku jednorodnym;
Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Cel ogólny: Poznanie prostoliniowego rozchodzenia się światła oraz zjawiska cienia i półcienia,
wie na czym polega zjawisko prostoliniowego rozchodzenia się światła,
wie jak powstaje cień oraz półcień.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi przeprowadzić doświadczenie pokazujące prostoliniowe rozchodzenie się światła,
potrafi przeprowadzić doświadczenie pokazujące zjawisko cienia, 1
potrafi przeprowadzić doświadczenie pokazujące zjawisko półcienia,
potrafi współpracować i komunikować się w grupie, nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etap y lekcj
i
Przed miot naucza
nia
Kompetencje kluczowe Przebieg zajęć
Środki dydaktyc
zne
Metody nauczan
ia
Formy pracy
Etap wstęp ny
Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-
techniczne; umiejętność uczenia się
Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:
- Gdzie spotkaliście się ze zjawiskiem cienia?
- Czy potraficie pokazać na ścianie figurki zwierząt (lub inne kształty) za pomocą odpowiednio ułożonych dłoni oraz silnego źródła światła?
- Kiedy cień może być przydatny dla człowieka, a kiedy mu przeszkadza?
- Czy wiecie, jak rozwiązać problem zbyt mocnego opalania się na plaży na słońcu?
problemo wa:
aktywizuj ąca dyskusja
zbiorowa ,
jednolita
Etap realiz acji
Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie
matematyczne i podstawowe
Przypomnienie wiadomości.
Co wiemy o świetle, którego nie można ani dotknąć ani usłyszeć?
notatki z poprzednic h zajęć,
podająca:
wykład informacyj
zbiorowa ,
jednolita
2
kompetencje naukowo- techniczne; umiejętność uczenia się
Czy światło słoneczne jest potrzebne do życia ludzi na Ziemi? Podaj przykłady.
Jakie znacie naturalne i sztuczne źródła światła?
Słowo optyka pochodzi od greckiego słowa optos, co znaczy widzialny.
nowa wiedza
ny
Fizyka myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;
umiejętność uczenia się
Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer, rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera ilustrację interaktywną z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający ilustrację, która jest następnie wyświetlana przez rzutnik na ekran.
ilustracja interaktywn a (zasób nr 1)
eksponują ca: pokaz połączony z
przeżycie m
zbiorowa ,
jednolita
Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna
Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji.
Założenia: W każdej grupie w wykonywanie ćwiczenia zaangażowani są wszyscy uczniowie grupy.
Zaleca się rotacyjnie przesuwać grupy uczniów między stanowiskami ćwiczeniowymi tak, aby każda grupa zrealizowała każde ćwiczenie.
ćwiczenie praktyczne (zasób nr 2)
praktyczn a:
ćwiczenia
grupowa ,
zróżnico wana
Etap podsu mowu
Fizyka myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;
Podsumowanie lekcji. Omówienie wyników uzyskanych w doświadczeniach, podsumowanie wiadomości o świetle oraz cieniach, cieniu i
podająca:
pogadank
zbiorowa ,
3
jący umiejętność uczenia się półcieniu, prostoliniowym rozchodzeniu się światła.
Przypomnienie o zadanym na koniec ćwiczeń zadaniu domowym.
a jednolita
4