• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz warsztatów z historii dzielnic Sławin i Sławinek

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz warsztatów z historii dzielnic Sławin i Sławinek"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz warsztatów z historii dzielnic Sławin i Sławinek

Cel główny: zapoznanie z historią dzielnic Sławin i Sławinek.

Cele szczegółowe:

 zaznajomienie z historią danej dzielnicy,

 przedstawienie najważniejszych obiektów turystycznych/historycznych/sportowych znajdujących się w danej dzielnicy,

 wyodrębnienie problemów danej dzielnicy.

Uczestnik/czka warsztatów powinien/nna umieć:

 wyznaczyć granice danej dzielnicy,

 wiedzieć w którym roku dana dzielnica została włączona do terytorium miasta,

 znać najważniejsze obiekty znajdujące się w danej dzielnicy oraz wydarzenia historyczne z nią związane,

 umieć wyodrębnić problemy danej dzielnicy.

Czas trwania: 90 minut.

Formy pracy: grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

 komputer z dostępem do Internetu i rzutnik,

 puzzle ze zdjęć obiektów charakterystycznych dla dzielnicy,

 utwory literackie/artykuły poświęcone danej dzielnicy,

 prezentacja multimedialna z najważniejszymi wydarzeniami z historii danej dzielnicy,

 materiały biurowe typu: kolorowe kartki papieru (format A4), kleje, kolorowe markery, arkusze szarego papieru.

Przebieg warsztatów:

1. Część organizacyjna/wprowadzenie do tematu:

a) Przywitanie uczestników/uczestniczki warsztatu - zabawa „Powitanie”.

Uczestnicy/uczestniczki warsztatów stają w kręgu. Prowadzący wypowiada pierwsze

(2)

powitanie np. „Witam tych, którzy mają zielone oczy”. Dzieci, które uważają, że zostały powitane machają do pozostałych. Następne powitanie wypowiada osoba po prawej stronie i tak aż do momentu, kiedy wszyscy znajdujący się w kręgu powitają zebranych.

b) Wyjaśnienie iż celem spotkania jest zapoznanie z historią dzielnicy, w której uczestnicy/uczestniczki zajęć mieszkają/uczą się oraz próba wyodrębnienia jej problemów.

2. Część zasadnicza:

a) Prowadzący z pomocą uczestników/uczestniczek odnajduje na Mapie Google Lublin oraz dzielnice: Sławin i Sławinek, a następnie wyznacza granice dzielnic.

b) Uczestnicy/uczestniczki na podstawie Mapy Google miasta/dzielnicy przygotowują odpowiedzi na następujące pytania:

 W jakiej części Lublina leży Sławin i Sławinek?

 Przy jakiej trasie są położone?

 Jakie są najważniejsze ulice znajdujące się w tych dzielnicach?

 Czy przez dzielnicę przepływa jakaś rzeka, a jeśli tak to jaka?

 Jakie są najważniejsze obiekty turystyczne/historyczne/sportowe w danej dzielnicy.

Uczestnicy/uczestniczki odpowiadają na pytania.

c) Prowadzący przedstawia prezentację multimedialną z najważniejszymi wydarzeniami z historii dzielnicy. Następnie zapoznaje dzieci z przykładowymi artykułami związanymi z historią dzielnicy.

d) Prowadzący dzieli uczestników na 5 grup. Każda z grup otrzymuje kopertę z puzzlami utworzonymi ze zdjęć obiektów charakterystycznych dla danej dzielnicy, kolorową kartkę papieru oraz klej. Zadanie polega na ułożeniu fotografii w całość, naklejenie jej na kartkę papieru, podpisanie obiektu i zlokalizowanie go na Mapie Google dzielnicy. Po wykonaniu zadania przez wszystkie grupy prezentują wyniki swojej pracy.

(3)

e) Prowadzący pyta się uczestników czy znają jakieś utwory literackie, których

„bohaterką” byłaby ich dzielnica. Następnie przedstawia uczestnikom wybrane utwory/fragmenty literackie poświęcone tej tematyce.

f) Prowadzący dzieli uczestników na 5 grup. Każda z grup ma za zadanie spróbować wyodrębnić problemy danej dzielnicy przy użyciu następujących technik twórczego myślenia:

 „Mapa Myśli” – prowadzący rozdaje uczestnikom szary papier i kolorowe markery. Zadaniem uczestników jest wygenerowanie jak największej liczby skojarzeń z ich dzielnicą i zapisanie ich w formie mapy myśli na arkuszu papieru.

 „Odwrócenie Problemu” – prowadzący rozdaje uczestnikom kolejny arkusz papieru. Zadaniem uczestników jest wygenerowanie jak największej liczby odpowiedzi na pytanie: „Co nie jest problemem w naszej dzielnicy?”.

 Burza Mózgów – prowadzący rozdaje kolejny arkusz papieru. Zadaniem uczestników jest wygenerowanie jak największej liczby potencjalnych problemów w ich dzielnicy a następnie wybór najtrafniejszych z nich.

 „Super-Bohaterowie” – prowadzący rozdaje uczestnikom kolejny arkusz papieru. Zadaniem uczestników jest wybranie czterech problemów dzielnicy z problemów wygenerowanych wcześniej, wybranie czterech postaci super- bohaterów i zastanowienie się nad tym w jaki sposób dany super-bohater rozwiązałby dany problem dzielnicy.

g) Każda z grup prezentuje i omawia efekty swojej pracy.

3. Podsumowanie spotkania:

Prowadzący dziękuje uczestnikom za udział w zajęciach i życzy powodzenia w tropieniu problemów dzielnicy.

Przygotowała: Monika Szarama Opracowała: Monika Czapka

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wykorzystując przygotowane przez szkołę i dzieci materiały uczestnicy wykorzystując metodę „burzy mózgów” przygotowywali plakat ukazujący

Obiekty turystyczne wypoczyn- kowe, sanatoryjne stanowią istotną grupę realizacji, których architektura niewątpliwie wpływa znacząco na krajobraz. Schroniska i pensjona-

Jak stwierdzili Richard i Sharon Wilsnack we wspomnia- nej już książce Gender and Alcohol (1997b), porównanie różnic zwyczajów picia obu płci w różnych

Metoda jest implementacją operacji w jednej z klas, może być wiele metod.. implementujących daną

W Variétés kłania się, otwiera drzwi (lokaj), pomaga Fagotowi. „– Spodnie nie dotyczą kota, messer – niezmiernie godnie odpowiedział kocur, – Może polecisz

Nauczyciel omawia z uczniami największych myślicieli politycznych epoki starożytnej, czyli Platona, Arystotelesa, stoików, Cycerona.. Nauczyciel opowiada o wpływie tych myślicieli

Osoba, która ma po swojej prawej stronie puste miejsce zaczyna zabawę mówiąc: “Miejsce obok mnie jest puste zapraszam tu (wymienia imię zapraszanej

W Polsce w okresie 2003-2009 mimo zmniejszenia się liczby obiektów zbiorowego zakwaterowania liczba miejsc noclegowych wzrosła o 1,7%.. Nieco inaczej wygląda to zagadnienie,