• Nie Znaleziono Wyników

Katarzyna Sobańska

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Katarzyna Sobańska"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania języka francuskiego jako języka obcego drugiego rozpoczynającego się w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.

Warszawa 2019

Katarzyna Sobańska

OPISUJEMY

OWOCE I WARZYWA

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Witkowska Recenzja merytoryczna – Hanna Łaskowska

dr Kazimierz Waluch Jadwiga Iwanowska Urszula Borowska Redakcja językowa i korekta - Editio

Projekt graficzny i projekt okładki - Editio Skład i redakcja techniczna - Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji

Opisujemy owoce i warzywa

Klasa

II LO i Technikum

Czas trwania

1 godzina lekcyjna (45 minut)

Cele ucznia

„

„ zna nazwy owoców i warzyw oraz przymiotniki je opisujące,

„

„ opisuje owoce i warzywa,

„

„ zna wyrażenie Bon appétit.

Metody/Techniki

dryl językowy, podejście multisensoryczne, wyjmij i opisz

Formy pracy

praca całą klasą, praca w rzędach, praca samodzielna

Środki dydaktyczne

wybrane owoce i warzywa, pudło z otworem, dwa, trzy talerze

Opis przebiegu lekcji

Czynności organizacyjne powitanie, sprawdzenie obecności Faza wstępna

Nauczyciel podaje cele lekcji w języku ucznia i nawiązuje do lekcji poprzedniej, w której uczniowie poznali przymiotniki takie, jak okrągły, długi, krótki, gruby. Proponuje

ćwiczenie, tak zwany dryl językowy, w którym wychowankowie mogą automatyzować znajomość tych przymiotników. Nauczyciel powinien sprawdzić, czy uczeń z dysfunkcją wzroku jest świadomy tego, co mówi i czy rozumie dane pojęcia. Związane jest

to na przykład z wiekiem, w którym nastąpiła dysfunkcja wzroku. Uczniowie powtarzają dany dryl chórem, a następnie indywidualnie. Właściwe wykonanie ćwiczenia może być zaznaczone dźwiękowym elementem, na przykład dźwiękiem dzwoneczka. Nauczyciel dziękuje za wspólne ćwiczenia i przechodzi do prezentacji nowego słownictwa. Wyjmuje kosz owoców i warzyw, następnie pojedynczo wykłada produkty, nazywa je i prosi uczniów o głośne powtarzanie. Uczeń z dysfunkcją wzroku jest proszony o zajęcie miejsca w miarę blisko nauczyciela tak, aby mógł poszczególne owoce i warzywa

(4)

4

od niego odebrać, dotknąć i powąchać. Nauczyciel zaprasza również innych uczniów do takiego sposobu rozpoznawania produktów.

Faza ćwiczeń

Nauczyciel jeszcze raz powtarza wszystkie nowe nazwy produktów i podaje je osobie z dysfunkcją wzroku. Wszyscy uczniowie głośno powtarzają je razem. Następnie wyrazy na wyrywki mówi ten uczeń, który otrzymuje do ręki owoc lub warzywo.

W kolejnym kroku nauczyciel wyjmuje pudło, które ma dosyć duży otwór. Wkłada do niego wybrane przez siebie produkty tak, aby uczniowie nie widzieli. Tłumaczy uczniom, że za chwilę będą mogli podejść do pudła, wybrać jeden owoc lub warzywo i opisać go/je kolegom. Uczniowie mają za zadanie zgadnąć, co to jest.

Przykładowy opis to:

C’est rond et c’est doux. Qu’est-ce que c’est?

C’est long et c’est dur. Qu’est-ce que c’est?

Uczniowie zgłaszają się do zadania. Nauczyciel dba, aby uczeń z dysfunkcją aktywnie brał udział w zajęciach. Po wykonaniu zadania nauczyciel prosi dwóch, trzech uczniów o umycie owoców i warzyw oraz o ich obranie. W międzyczasie zapisuje na tablicy słowa takie, jak délicieux, juteux, amer. Jeśli uczeń z dysfunkcją wzroku widzi bardzo słabo, nauczyciel przekazuje mu powiększone zapisy tych słów.

Gdy słowa są już powtórzone, a talerze z obranymi i pokrojonymi warzywami i owocami przygotowane, nauczyciel zaprasza do poczęstunku i do opisu tych produktów z uwzględnieniem walorów smakowych.

Faza podsumowań

Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie celów lekcji i odniesienie się do stopnia ich realizacji. Zadaje prace domową. Uczniowie mają opisać trzy warzywa lub owoce, których nie jedli na lekcji.

Komentarz metodyczny

Metody pracy przystosowano do pracy z uczniami z dysfunkcją wzroku oraz ADHD. Odnosząc się do stopnia realizacji celów lekcji, nauczyciel dostosowuje przekaz także do uczniów ze SPE, np. podkreśla zaangażowanie uczniów z ADHD, wskazuje na wkład pracy uczniów z dysfunkcją wzroku, zaznacza sukces językowy obu tych grup nastolatków. Warto, aby nauczyciel dodatkowo zainteresował się artykułem:

Kiper Anna, Malinowska Maria (2017), Nauczanie języków obcych dzieci z dysfunkcją wzroku – wybrane problemy i aktualne wyzwania, „Kwartalnik Edukacyjny” nr 2.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel wyjmuje małe urządzenie do produkcji baniek mydlanych i pyta się, czy dzieci je lubią.. Est-ce que vous aimez les bulles

Jednocześnie informuje, iż do realizacji celów lekcji ważne jest, aby uczniowie mogli zrozumieć, jak czuje się osoba, która ma skołatane emocje, jest przytłoczona natłokiem

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w

Daje czas na zastanowienie się i dokończenie przez każdego ucznia zdania What, I’ve learned today is… What I will remember is… Jeśli uczeń nie jest w stanie udzielić

Na początku czwartego tygodnia nauczyciel na zajęciach stara się automatyzować użycie pytań i odpowiedzi stworzonych do gier planszowych tak, aby podczas wydarzenia uczniowie

Po tej części lekcji nauczyciel zadaje mu pytania w języku angielskim dotyczącym hobby i zainteresowań ucznia oraz jego planów zawodowych na przyszłość. Uczeń tworzy

przepisany tekst (napisany łącznie bez spacji oraz znaków interpunkcyjnych), który uczniowie już znają, ale który uważają za trudny,1 komputer z dostępem do Internetu na minimum

Poszczególne grupy mają zająć się problemami takimi jak: wyszukanie informacji na temat angielskich biur pośrednictwa pracy, napisanie e-maila z zapytaniem o możliwość