• Nie Znaleziono Wyników

KATARZYNA SOBAŃSKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "KATARZYNA SOBAŃSKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Warszawa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania języka angielskiego jako języka obcego drugiego kontynuowanego w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum

KATARZYNA SOBAŃSKA

ZWIEDŹMY LONDYN I ZARÓBMY

TROCHĘ PIENIĄŻKÓW – I ETAP

PRZYGOTOWAŃ

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Witkowska Recenzja merytoryczna – dr Anna Araucz

Agnieszka Stanuszkiewicz Jadwiga Iwanowska dr Beata Rola Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji:

Zwiedźmy Londyn i zaróbmy trochę pieniążków – I etap przygotowań

Klasa:

4 liceum i technikum czas trwania: 1 godzina lekcyjna – 45 minut

Cele ucznia:

„

„ wyszukuje informacje na temat zabytków w Londynie i ich położenia;

„

„ wyszukuje informacje na temat angielskich biur pośrednictwa pracy i/lub właścicieli dużych zakładów pracy;

„

„ rozwija umiejętności analizy problemowej pracy w grupie.

Metody i techniki:

projekt, przygotowanie do odwróconej lekcji

Formy pracy:

praca indywidualna, w grupach, zespołowa

Środki dydaktyczne:

kserokopie mapy Londynu, telefony komórkowe z dostępem do Internetu, komputer nauczyciela, aplikacja Wordwall, Wheeldecide, karta pracy dla grup – zadania do wykonania w formie zdalnej

Opis przebiegu lekcji

Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności Faza wstępna

Nauczyciel podaje temat lekcji i omawia jego cele. Mówi o tym, jak ważna we współczesnym świecie jest możliwość zwiedzania, odkrywania nowych kultur oraz mobilność na rynku pracy. Przedstawia trzyminutowy fragment filmiku This is London wprowadzający uczniów w tematykę zwiedzania Londynu (https://www.youtube.com/

watch?v=P2WQBD6nNY4).

Informuje, iż proponuje pracę nad realizacją tego tematu przez dwie lekcje w odstępie tygodniowym. W międzyczasie uczniowie będą komunikować się jeszcze z nauczycielem drogą e-mailową w celu zwiększenia efektywności i jakości pracy.

Faza ćwiczeń

Nauczyciel rozdaje kopie mapy Londynu i okolic. Zadaniem uczniów jest dowiedzieć się, gdzie w tych okolicach znajdują się dość duże zakłady pracy. Sprawdzają te informacje na stronach internetowych. Uczniowie pracują w grupach wybranych przypadkowo.

(4)

4

Nauczyciel może to zrobić w sposób tradycyjny, np. przy pomocy kolorowych nakrętek, różnorodnych naklejek lub za pomocą technologii cyfrowych – portalu, m.in. https://

wordwall.net/resource/287215/przyk%C5%82adowa-klasa.

Następnie podczas dyskusji w formie burzy mózgów zastanawiają się, jakie kroki poczynić, aby wyjechać do pracy sezonowej w okolice Londynu lub samej stolicy. Po ustaleniu pytań-kluczy następuje podział uczniów na grupy robocze (np. aplikacja Wheel Decide) i uszczegółowienie ich zadań do realizacji.

Nauczyciel sprawdza, czy każdy uczeń rozumie swoje zadanie. Poszczególne grupy mają zająć się problemami takimi jak: wyszukanie informacji na temat angielskich biur pośrednictwa pracy, napisanie e-maila z zapytaniem o możliwość zatrudnienia grupy młodych ludzi, dopytanie o długość trwania pracy sezonowej, stawki godzinowe oraz o ewentualną możliwość zakwaterowania. Nauczyciel podaje e-mail do kontaktu i określa limit czasowy zadań do wykonania.

Nauczyciel przedstawia i również omawia szczegółowe kryteria oceny pracy projektowej.

Faza podsumowań

Nauczyciel prosi o podsumowanie celów lekcji i refleksje nad rolą poszczególnych osób w wykonaniu zaproponowanego projektu. Podkreśla konieczność odpowiedzialnego wykonania zadania przez każdą osobę.

Komentarz metodyczny

Metody pracy przystosowano do pracy z uczniami z zespołem zaburzeń psychoruchowym ADHD oraz z uczniami zdolnymi, który są dość samodzielni w uczeniu się i poszukiwaniu informacji.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jeśli nie jest to możliwe, warto zaprosić uczniów na przysłowiową herbatkę i zadać kilka pytań, które zmotywują ich do refleksji nad wpływem wydarzenia na ich proces

Jednocześnie informuje, iż do realizacji celów lekcji ważne jest, aby uczniowie mogli zrozumieć, jak czuje się osoba, która ma skołatane emocje, jest przytłoczona natłokiem

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w

Daje czas na zastanowienie się i dokończenie przez każdego ucznia zdania What, I’ve learned today is… What I will remember is… Jeśli uczeń nie jest w stanie udzielić

Na początku czwartego tygodnia nauczyciel na zajęciach stara się automatyzować użycie pytań i odpowiedzi stworzonych do gier planszowych tak, aby podczas wydarzenia uczniowie

Po tej części lekcji nauczyciel zadaje mu pytania w języku angielskim dotyczącym hobby i zainteresowań ucznia oraz jego planów zawodowych na przyszłość. Uczeń tworzy

przepisany tekst (napisany łącznie bez spacji oraz znaków interpunkcyjnych), który uczniowie już znają, ale który uważają za trudny,1 komputer z dostępem do Internetu na minimum

Metody pracy przystosowano do pracy z uczniami z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD oraz z uczniami zdolnymi, który są dość samodzielni w uczeniu się i