• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji: Historia grzechu pierworodnego, czyli o Adamie i Ewie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji: Historia grzechu pierworodnego, czyli o Adamie i Ewie"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji: Historia grzechu pierworodnego, czyli o Adamie i Ewie

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

- Uczeń wie, że każdy człowiek rodzi się z grzechem pierworodnym.

- Uczeń wie, że pierwsi ludzie, Adam i Ewa, popełnili grzech nieposłuszeństwa.

- Uczeń wie, że podczas chrztu został z niego zmazany grzech pierworodny.

b. Umiejętności

- Uczeń opowiada biblijną historię o Adamie i Ewie.

- Uczeń tłumaczy, na czym polega grzech pierworodny.

2. Metoda i forma pracy

a. Metody słowne: rozmowa.

b. Metody praktyczne: wypełnianie kart pracy.

c. Metody oglądowe: prezentacja multimedialna.

d. Forma pracy: indywidualna i grupowa.

3. Środki dydaktyczne

a. Prezentacja multimedialna.

b. Zestaw komputerowy /laptop/.

c. Karta pracy.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

- Nauczyciel przeprowadza czynności porządkowo-organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, ewentualne sprawdzenie zadania domowego.

- Modlitwa na rozpoczęcie lekcji, np. piosenka ”Spotkał mnie dziś Pan”.

- Nauczyciel mówi: Pan Bóg kocha każdego człowieka, dlatego dał człowiekowi świat za mieszkanie. Pan Bóg stworzył cały świat, stworzył też człowieka.

- W jaki sposób człowiek powinien podziękować Bogu na jego dary?

- Podział klasy na 4 grupy – praca w grupach. „Burza mózgów” – uczniowie w grupach wymyślają jak najwięcej sposobów podziękowania za Boże dary. /około 7 minut/

- Liderzy grup podają swoje odpowiedzi – zapisania ich na tablicy (można ewentualnie wybrać z tych pomysłów 3, które klasa uzna za najlepsze)

- Krótkie podsumowanie przez nauczyciela pracy grupowej.

b. Faza realizacyjna

- Podaliście kilka sposobów podziękowania Bogu za jego dary, chciałabym, abyście poznali dziś dwoje ludzi, którzy także podziękowali Bogu za jego dary. Czy wybrany przez nich sposób był właściwy? – sami oceńcie.

- Nauczyciel przedstawia uczniom prezentacje multimedialną:

(2)

Slajd 2 – Bohaterami naszej dzisiejszej historii są Adam, Ewa oraz wąż.

Slajd 3 – Bóg, gdy stworzył człowieka, umieścił go w ogrodzie Eden, czyli pięknym ogrodzie, który stworzył dla niego. W ogrodzie ludzie wszystkiego mieli pod dostatkiem i z wszystkiego mogli korzystać.

Slajd 4 - Jednak Szatan pod postacią węża skusił Ewę do zerwania zakazanego owocu, który po skosztowaniu podała mężowi.

Slajd 5 - Wiadomo, że rosło w ogrodzie wiele różnych drzew „miłych dla oka i smaczne owoce rodząych". W środku ogrodu rosły drzewo życia i drzewo poznania. Jednak Bóg zakazał pierwszym ludziom zrywania owoców z tego drzewa.

Slajd 6 – Bóg powiedział im nawet, że jeśli zjedzą owoce z zakazanego drzewa na pewno umrą.

Slajd 7 – W naszej historii ważną rolę pełni Szatan, czyli wąż. To on skusił kobietę, namawiał ją by zerwała owoc. Ludzie złamali Boży zakaz i za to spotkała ich kara.

Wcześniej jednak w czasie rozmowy z Panem Bogiem ludzie próbowali zrzucić winę za swój czyn – mężczyzna obwiniał kobietę, a kobieta węża za to, że ja zwiódł.

Slajd 8 – „Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty” – tak mówi Pismo Święte. Spotkała ludzi surowa kara, od tej pory musieli ciężko pracować na roli, by zdobyć pożywienie.

Slajd 9 – Zło popełnione przez Adama i Ewę to grzech pierworodny, który polegał na nieposłuszeństwie. Dziś każdy człowiek, który przychodzi na świat, rodzi się z grzechem pierworodnym. Dlatego nasi rodzice niosą nas do chrztu świętego, aby obmyć nas z tego grzechu, byśmy mogli stać się dziećmi Bożymi.

Slajd 10 - Bóg postanowił: "W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Te słowa to zapowiedź ciężkiej pracy człowieka.

c. Faza podsumowująca

- Poznaliście dziś historię Adama i Ewy, przygotowałam dla was karty pracy z zadaniami dotyczącymi dzisiejszego tematu.

- Nauczyciel rozdaje karty pracy, dzieci samodzielnie rozwiązują zadania. Po około 10-15 minutach można sprawdzić zadania.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Historia grzechu pierworodnego, czyli o Adamie i Ewie

Cytaty

Powiązane dokumenty

Temat zajęć: Historia grzechu pierworodnego, czyli o. Adamie

Charakterystyczny obiekt znajdujący się w pobliżu wejścia do Ogrodu Saskiego łączy się nierozerwalnie z historią parku.. Budynek bramowy, oprócz

2) Opracowanie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych dla aplikacji bazodanowej - specyfikacja wymagań funkcjonalnych za pomocą diagramu przypadków użycia (łącznie z opisami

[r]

Należy przedstawić proces biznesowy firmy przed wdrożeniem aplikacji- opis, diagram typu workflow, diagram procesów biznesowych, diagram aktywności….2. Koncepcja

Zum überlieferungsgeschichtlichen Ursprung der Paradieserzählung (Gen 2,4b-3,24), cz. Überlegungen zur theologischen Anthropologie der Paradieserzählung, w: Gottes Nähe im

Dla św Augustyna, jak i dla wcześniejszych autorów, z central- ną pozycją człowieka w dziele stworzenia wiązał się tekst Rdz 1,26-27 Judaistyczna interpretacja tego

Nazwa jednorocznego gatunku Amaranthus caudatus (nl. szarłat zwisły, ogrodowy, ang. love- -lies-bleeding, pendant amaranth, tassel flower, velvet flower, foxtail amaranth, cz.