• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć nr 4

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć nr 4"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Autor: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Zimowe zabawy.

Scenariusz zajęć nr 4

Temat dnia: Kalendarz pogody.

I. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne.

II. Czynności przed lekcyjne: Przygotowanie miejsca w klasie na prezentacje przyniesionych przez dzieci z domu kalendarzy.

III. Cele podstawy programowej:

Edukacja przyrodnicza:

◦ Poznanie elementów pogody charakterystycznych dla zimy.6.2c

◦ Odczytywanie znaków umownych.6.2b.

◦ Obserwacja pogody.6.2 c

Edukacja techniczna:

◦ Wykonanie elementów pogody do kalendarza 9.2a

IV. Cele lekcji: nazywanie i rozpoznawanie elementów pogody, zapisywanie pogody za pomocą znaków, poznanie i odczytywanie znaków umownych pogody zimą, samodzielnie obserwowanie i prowadzenie kalendarza pogody..

V. Metody pracy:

• doświadczalna: e – doświadczenie „Hodowla kryształów”.

• projektowanych okazji edukacyjnych

• obserwacja

VI. Środki dydaktyczne:

do doświadczenia: : słoiki z wodą dla każdego dziecka, sól, patyczki, wełniane nici.

(2)

do lekcji: podręcznik str.46 47, kalendarz, ilustracje przedstawiające zimę, szablony symboli elementów pogody ( opady śniegu, deszczu, deszczu ze śniegiem, zachmurzenie, zachmurzenie częściowe, wiatr, słońce, grad), kartka z miesiącem - styczeń, kartoniki w kształcie kwadratu, kartka, nożyczki, kolorowy papier, mazaki, kredki.

VII. Przebieg lekcji:

czynności organizacyjne: Przygotowanie miejsca do prezentacji kalendarzy i materiałów do zajęć technicznych.

część wprowadzająca: Rozmowa na temat pogody i jej elementów. Nawiązanie do doświadczenia. Jednym z elementów są zamarznięte kryształki wody, które możecie zrobić sami. Popatrzcie uważnie.

doświadczenie: e- doświadczenie „ Hodowla kryształów”

Hipoteza: ( pytanie) W jaki sposób na nitkach utworzą się kryształki?

Spodziewane obserwacje wnioski ucznia:

ucznia zdolnego – woda wyparowując zostawia na nitkach kryształki soli

ucznia wymagającego pomocy - woda słona, jak wyparuje zostawia osad soli

ucznia sześcioletniego – woda, gdy wyparuje zostawi sól

ucznia siedmioletniego - woda wyparowując zostawi sól na nitce

Wniosek:

• Po kilku dniach na nitkach utworzą się kryształki pod wpływem parowania wody.

Zadanie edukacyjne:

◦ Na dzisiejszych lekcjach poznacie zjawiska pogodowe charakterystyczne dla zimy, Poznacie symbole obrazkowe, którymi oznacza się pogodę i nauczycie się zapisywać pogodę za pomocą tych symboli.

◦ N – l rozmawia z dziećmi na temat pogody za oknem. Jaką porę roku mamy teraz?

– Czym się charakteryzuje? - Czy dzisiejsza pogoda sprzyja zabawom? – Dlaczego?

(3)

◦ N – l zapoznaje dzieci z elementami pogody i przywiesza na tablicy symbole.

Omawia je z dziećmi.

• Praca z podręcznikiem str. 46

◦ N – l pyta dzieci - Jaki mamy teraz miesiąc?- Jak wyglądają drzewa?

◦ Omówienie z dziećmi kalendarza pogody na miesiąc styczeń. Dzieci odczytują i nazywają symbole pogodowe w styczniu.

• Zabawa naśladowcza „ Co robi? – dzieci chodzą po klasie a n – l rozdaje im kartki z symbolami pogody. Następnie pokazuje kartkę z wybranym symbolem pogody.

Dzieci, które je mają naśladują np. symbol wiatr – poruszają się, słonce - uśmiechają się, itp. Pozostałe dzieci przykucają. Zabawę powtarzamy kilka razy, zmieniając za każdym razem symbole pogodowe.

• Praca samodzielna:

◦ dzieci otrzymują kartki , na których mają symbole pogodowe, ich zadaniem jest połączyć kropki a następnie je pokolorować.

• Oglądanie i omawianie przyniesionych przez dzieci kalendarzy – urządzenie wystawy kalendarzy.

• Technika

◦ na ławkach macie przygotowane materiały, z których wykonacie symbole pogodowe. Posłużą one do oznaczenie pogody w miesiącu styczniu.

◦ każdy z was wykona po 7 symboli ( dzieci mogą korzystać z szablonów),

◦ po wykonaniu symboli przyklejają je na kartoniki w kształcie kwadratu,

◦ uzupełnienie dzisiejszego dnia symbolem, pozostałe wkładają do koperty.

Podsumowanie pracy:

• dzieci oceniają swoja pracę, rysują na karteczkach buzię wesołą – zajęcia podobały się, bądź smutną – nie podobały się.

Zadanie domowe:

◦ Obejrzyj prognozę pogody na jutro. Symbole pogodowe zaznaczone na mapie narysuj i pokoloruj w zeszycie

Cytaty

Powiązane dokumenty

• jednak zawsze obecność aerozoli prowadzi do jednak zawsze obecność aerozoli prowadzi do redukcji promieniowania przy powierzchni ziemi a redukcji promieniowania przy

• Bilans energetyczny całej planty określony jest przez strumień promieniowania słonecznego padającego i odbijanego przez atmosferę oraz promieniowania długofalowe emitowane

Dzieje się tak dlatego, ponieważ w problemie klimatu istotne są wartości statystyczne (średnie, trendy itd.)... • Różnice pomiędzy modelem klimatu a modelem prognoz

kalendarz pogody, ilustracje z elementami pogody, wiatraczek, dwie butelki plastikowe, butelka szklana, kostka lodu, wrzątek, tekst piosenki pt.: Z głową w chmurach.. Opis

b) Oceń zachmurzenie nieba (ok. Narysuj odpowiedni symbol. c) Określ rodzaj opadu lub jego brak (w ciągu dnia). Narysuj

• Różnice pomiędzy modelem klimatu a modelem prognoz pogody widoczne są na przykładzie ćmy poruszającej się w pokoju w którym jednym źródłem światła jest żarówka

• jednak zawsze obecność aerozoli prowadzi do redukcji jednak zawsze obecność aerozoli prowadzi do redukcji promieniowania przy powierzchni ziemi a zatem. promieniowania

Podstawową wielkością charakteryzującą ruch powietrza jest prędkość V , która zależy od położenia i czasu: Opis tą metodą można uznać za obraz przestrzennego