• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

www.UczenOnline.pl

e-mail: uczen_online@supermemo.pl

SuperMemo World sp. z o.o.

ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

1. Autor: Marta Samolej-Chmielewska

2. Grupa docelowa: klasa I gimnazjum, poziom A1, 16 osób 3. Liczba godzin: 2

4. Temat zajęć: Nasz koszyk na piknik.

5. Cele zajęć:

 uczeń poznaje produkty, które można zabrać na piknik,

 uczeń utrwala rodzajniki cząstkowe,

 uczeń poznaje piosenkę Nino Ferrer „Les cornichons”,

 uczeń układa dalszy ciąg piosenki.

6. Metody i techniki pracy:

 praca w parach,

 praca z piosenką „Les cornichons”,

 rozwiązanie quizu na temat poznanej piosenki,

 rozwiązywanie zadań gramatycznych on-line,

 układanie dalszego ciągu piosenki.

7. Materiały dydaktyczne:

 biała tablica, pisak,

 czyste kartki, słowniki podręczne i/lub internetowe,

piosenka http://www.bonjourdefrance.com/blog/bonjour-z-polski/aliments/pour-bien-commencer

 ćwiczenie gramatyczne on-line,

 komputery podłączone do Internetu.

8. Literatura:

 Hanna Komorowska „Metodyka nauczania języków obcych”, Fraszka Edukacyjna, 2009

 blog prowadzony przez autorkę scenariusza w ramach projektu Bonjour du monde http://www.bonjourdefrance.com/blog/bonjour-z-polski/

(2)

Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

www.UczenOnline.pl

e-mail: uczen_online@supermemo.pl

SuperMemo World sp. z o.o.

ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań 9. Przebieg zajęć:

ROZGRZEWKA JĘZYKOWA:

Nauczyciel wita się z uczniami i pyta po francusku, czy lubią pikniki i jakim środkiem transportu najczęściej na piknik się udają. Następnie pyta, czy lubią korniszony i czy zabierają je na piknik.

PREZENTACJA NOWEGO MATERIAŁU JĘZYKOWEGO:

Uczniowie oglądają teledysk do piosenki Nino Ferrer „Les cornichons” (bez dźwięku) i starają się wynotować maksymalnie dużo produktów, które można zabrać na piknik. Następnie każdy zapisuje po jednym słowie na tablicy. Potem oglądają ponownie teledysk, tym razem z dźwiękiem koncentrując się na pozostałej treści.

UTRWALENIE NOWEGO MATERIAŁU JĘZYKOWEGO:

Uczniowie przechodzą do rozwiązania quizu http://www.quizz.biz/quizz-317829.html ułożonego przez nauczyciela. W razie problemów z odpowiedzią na któreś z pytań mogą w każdej chwili wrócić do teledysku lub zwrócić się o pomoc do kolegów lub nauczyciela. Uczniowie pracują w parach przy komputerach podłączonych do Internetu.

Następnie nauczyciel proponuje przypomnienie zasad użycia rodzajników cząstkowych. Podaje kilka przykładów z piosenki prosząc uczniów o znalezienie zasady. Uczniowie przechodzą następnie do ćwiczenia on-line z piosenką http://platea.pntic.mec.es/cvera/hotpot/les_cornichons.htm, które polega na uzupełnieniu ze słuchu brakujących rodzajników cząstkowych.

UTRWALENIE I POSZERZENIE NOWEGO MATERIAŁU JĘZYKOWEGO

Uczniowie otrzymują tekst piosenki (załącznik nr 1) i ich zadaniem jest uzupełnienie listy rzeczy, które można zabrać na piknik. Ćwiczenie wykonują w 3-osobowych grupach, czas trwania: 10 minut. Mogą posługiwać się słownikiem podręcznym lub internetowym.

PODSUMOWANIE

Wszyscy uczniowie na znak nauczyciela zapisują na małych kartkach po jednym słowie poznanym na zajęciach, następnie przekazują karteczkę sąsiadowi po prawej stronie, który dopisuje kolejne słowo, itd. Ćwiczenie trwa 3 minuty, można je ewentualnie przedłużyć, jeżeli uczniowie pamiętają wyjątkowo dużo słów i wyrażają chęć kontynuacji ćwiczenia.

10. Spostrzeżenia po realizacji:

Wszystkie punkty scenariusza udało się zrealizować. Uczniom bardzo spodobał się teledysk i sama piosenka, która jest zabawna, dzięki temu z chęcią podjęli się wszystkich proponowanych zadań.

Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich.

Czytelny podpis………

(3)

Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

www.UczenOnline.pl

e-mail: uczen_online@supermemo.pl

SuperMemo World sp. z o.o.

ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań

Załącznik nr 1

On est parti, samedi, dans une grosse voiture,

Faire tous ensemble un grand pique-nique dans la nature, En emportant des paniers, des bouteilles, des paquets, Et la radio !

Des cornichons De la moutarde Du pain, du beurre Des petits oignons Des confitures Et des œufs durs Des cornichons

Du corned-beef Et des biscottes Des macarons Un tire-bouchons Des petits-beurre Et de la bière Des cornichons

On n'avait rien oublié, c'est maman qui a tout fait Elle avait travaillé trois jours sans s'arrêter

Pour préparer les paniers, les bouteilles, les paquets Et la radio !

Le poulet froid La mayonnaise Le chocolat Les champignons Les ouvre-boîtes Et les tomates Les cornichons

Mais quand on est arrivé, on a trouvé la pluie C'qu'on avait oublié, c'était les parapluies

On a ramené les paniers, les bouteilles, les paquets Et la radio !

On est rentré Manger à la maison Le fromage et les boîtes Les confitures et les cornichons La moutarde et le beurre

La mayonnaise et les cornichons Le poulet, les biscottes

Les œufs durs et puis les cornichons

Cytaty

Powiązane dokumenty

Kamila Małyszko - Nauczycielka Edukacji Wczesnoszkolnej Anna Natora - Doradczyni Metodyczna. Tomasz Małyszko -

Kurs przeznaczony jest dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, o znajomości języka kształtującej się na poziomie A1 (poziom podstawowy).. Moduł pierwszy uczy

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na nie pomysły lub nie mogą zdecydować się na konkretny wybór.. Jednak na samym

1.Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego, pełniący funkcję Instytucji Zarządzającej dla Programu Operacyjnego Wiedza

Termin i miejsce odbywania tych zajęć, zgodnie z regulaminem tutoringu, każdorazowo są indywidualnie ustalane między tutorem a jego podopiecznymi.. „Kompetentny nauczyciel –

Termin i miejsce odbywania tych zajęć, zgodnie z regulaminem tutoringu, każdorazowo są indywidualnie ustalane między tutorem a jego podopiecznymi.. „Kompetentny nauczyciel –

(pieczęć i czytelny podpis Wykonawcy lub osoby działającej w imieniu Wykonawcy).. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu

Przeprowadzenie zajęć specjalistycznych w ramach niepełnosprawności wzroku - kurs obsługi programów powiększających. Przedmiot zamówienia jest współfinansowany ze środków