• Nie Znaleziono Wyników

SKĄD SIĘ BIERZE TALENT?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SKĄD SIĘ BIERZE TALENT?"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.

WarszaWa 2019

SKĄD SIĘ BIERZE TALENT?

SCENARIUSZ LEKCJI

Program edukacji wczesnoszkolnej w szkole podstawowej

RENATA

PASYMOWSKA

(2)

Redakcja merytoryczna – Agnieszka Karczewska-Gzik Recenzja merytoryczna – mgr Maria Ferenc

mgr Jadwiga Iwanowska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska mgr Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Czas trwania zajęć:

3 godz. lekcyjne.

Temat:

Skąd się bierze talent?

Cele główne:

„

„ uświadomienie uczniom, czym jest talent i jak się powinno go rozwijać,

„

„ wdrażanie dzieci do zwizualizowania sobie sukcesu,

„

„ rozwijanie wiary we własne możliwości,

„

„ kształcenie dociekliwości, wytrwałości i koncentracji uwagi,

„

„ wyzwalanie potencjalnych możliwości i zainteresowań uczniów,

„

„ wspieranie społeczno-emocjonalnej i motywacyjnej sfery rozwoju dzieci.

Cele operacyjne – uczeń:

„

„ wypowie się na temat talentu, wskaże utalentowanych ludzi, odczyta

ze zrozumieniem fragment lektury, przedstawi ją w formie scenki, wystąpi w roli dziennikarza, weźmie udział w grupowym konkursie ortograficznym, wykaże się pomysłami na zapamiętanie słownictwa, skoncentruje uwagę na zadaniu, zapanuje nad emocjami, zaprezentuje swoje możliwości, współpracuje z rówieśnikami.

Metody:

wizualizacja, waloryzacyjne, afirmacja, twórczego rozwiązywania problemów, praktycznego działania, pracy we współpracy.

Formy pracy:

zbiorowa, grupowa, w parach, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

projektor, laptop, filmiki z YouTube, np. https://www.youtube.com/watch?

v=cHQ6qz9bqKo, rekwizyty do prezentowania umiejętności, maskotki przyjaciół z Literkowa, wyrazy z trudnościami ortograficznymi, lektura autorstwa G. Kasdepke Detektyw Pozytywka.

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie z tematem i celami zajęć, określenie NaCoBeZU – prezentację różnorodnych zdolności, wystąpienie w roli, współdziałanie, motywowanie

do samorozwoju.

2. Uczniowie oglądają fragmenty programu Mam talent z udziałem dzieci.

Rozmowa na temat zaprezentowanych zdolności.

3. Kiermasz umiejętności. Uczniowie prezentują to, w czym są najlepsi.

(4)

4

4. Próba wyjaśnienia problemu. Uczniowie szukają źródła talentu. Zapoznanie z definicją pojęcia „talent”. Uczniowie korzystają z encyklopedii lub Wikipedii.

„Talent (uzdolnienie) to wrodzone predyspozycje w dziedzinie intelektualnej, ruchowej lub artystycznej przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej”.

5. Przykłady ludzi utalentowanych z całego świata. Uczniowie pracują w grupach. Mają do dyspozycji internet i swoją wiedzę. Przygotowują przykładową listę.

6. Zaprezentowanie propozycji. Uczniowie wieszają listy na tablicy, a nauczyciel dokłada swoją. Dzieci zauważają, że ludzi utalentowanych jest bardzo wielu.

7. Zapoznanie z utalentowanym detektywem Pozytywką. Odczytanie

rozdziału: Gdzie są moje skarpetki w delfiny? przez dzieci utalentowane w zakresie interpretacji. Wyjaśnienie, na czym polegał talent detektywa. Przedstawienie scenki przez utalentowane artystycznie dzieci.

8. Wywiady z osobami utalentowanymi na temat ich umiejętności. Można posłużyć się przykładami dostępnymi w internecie, zaprosić gościa do klasy albo wykorzystać uczniów uzdolnionych w jakiejś dziedzinie. Podsumowanie wypowiedzi zdaniem: „Talent trzeba w sobie odkryć i pielęgnować”.

9. Spotkanie z Burmistrzem Literkowa, podczas którego dzieci pytają, jak przyjaciele pielęgnują swoje talenty. Burmistrz zachęca, by uczniowie pobawili się w dziennikarzy i sami zrobili reportaże. Wyjaśnia, na czym polega ta forma przekazywania wiadomości.

10. Podział na grupy. Uczniowie losują jednego bohatera i przygotowują krótkie reportaże o tym, jak przyjaciele doskonalą swoje talenty.

11. Prezentacje. Grupy przedstawiają przyjaciół podczas działań, np. „Szanowni Państwo, przenosimy się do hali Hałasusia, gdzie on sam wytrwale trenuje jazdę na hulajnodze…” itp., a nauczyciel wiesza na tablicy słowa klucze, np. hulajnoga itd.

12. Ukazanie talentów w zakresie ortografii. Nauczyciel przeprowadza grupowy konkurs wiedzy o Literkowie i wyłania zwycięską drużynę, która wspólnie decyduje o odpowiedziach. Zaznacza, że wygranymi mogą być wszyscy. (Propozycje konkursów ortograficznych można znaleźć w: Pasymowska Renata, Program nauczania ortografii w klasach I–III. Moi przyjaciele z Literkowa, Impuls, Kraków 2017).

13. Podsumowanie. Nagrodzenie zwycięzców. Zachęcanie uczniów do poszerzania kręgów swoich zainteresowań w celu odkrycia własnych talentów.

Komentarz metodyczny

Uczniowie ze SPE mogą pokazać swoje możliwości poprzez różnorodne formy ćwiczeń. W atmosferze współdziałania otwierają się na zespół i dzięki niemu mają szansę na sukces.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jakie relacje utrwalą się, jest uzależnione od tego, jaką pozycję w rodzinie zajmował chory, jakie będą teraz ograniczenia funkcjonowania rodziny, czy pogorszy się

Powierzchniowa forma tych problemów sugeruje błędną ścieżkę rozwiązań, prawdo- podobnie więc osoba badana szacuje swoje „poczucie ciepła” na podstawie złej repre-

Uczymy, jak się uczyć poprzez świadome zapamiętywanie Cechą współczesnego świata jest jego zmienność, a to wymaga ciągłego uczenia się. Aby sprostać temu, sztukę

Co gorsza, aresztowanie hippiesów i „odbicie” zajętych przez nich budynków może stać się początkiem głośnej sprawy sądowej, dodatkowo zwracającej uwagę

Nauczyciel przygotowuje kawałki chleba, rozkłada je na talerzykach, ustawia przy każdym podpis (jaki to chleb, z jakiej mąki został wypieczony).. Nauczyciel pyta dzieci, czy

Niestety nasiona niektórych bardzo waż- nych dla leśnictwa gatunków drzew, przede wszystkim buka, jodły czy jawora, mimo odporności na podsuszenie, mogą być przechowane

Jaka jest skala problemu bez- domności zwierząt w gminie Kozienice, skąd właściwie biorą się te zwierzęta.. Czy można po- wiedzieć, że za każdym przypad- kiem takiego

Szinkit nie będzie pierwszym miastem zasypanym przez piasek  Archeolodzy znają wiele podobnych przypadków, a.ludzie potrafią tu spokojnie patrzeć na to, co nieunik- nione  Było