• Nie Znaleziono Wyników

Barwy wiosny w ogrodzie – zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Barwy wiosny w ogrodzie – zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

Barwy wiosny w ogrodzie – zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

1. Cele lekcji

a) Wiadomości Uczeń:

- zna znaczenie pojęcia fenologia,

- podaje nazwy wybranych gatunków krzewów, - wymienia zmiany u roślin związane z fenologią.

b) Umiejętności Uczeń potrafi:

- rozpoznać wybrane gatunki roślin, korzystając z przygotowanych schematów, - ocenić stadium fenologiczne roślin,

- zaznaczyć w karcie pracy analizowane właściwości.

2. Metoda i forma pracy

pogadanka, praca z kluczem, praca w grupach

3. Środki dydaktyczne

karty pracy, termometry do mierzenia temperatury powietrza, kredki, pisaki

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Zajęcia odbywają się w ogrodzie przyszkolnym. Prowadzący przedstawia tematykę i cele zajęć oraz wyjaśnia, czym zajmuje się dziedzina nauki zwana fenologią.

b) Faza realizacyjna

Nauczyciel dzieli klasę na 2-3 osobowe grupy. Uczniowie otrzymują przykładowe kalendarze fenologiczne, z których odczytują pory roku i oznaki zmian, jakie pojawiają się u wybranych gatunków roślin. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że kwitnienie i owocowanie, to zjawiska uwarunkowane między innymi sezonowymi zmianami pogody.

(2)

W ogrodzie przyszkolnym nauczyciel oznaczył cyframi od 1 do 8 wybrane stanowiska krzewów, które uczniowie będą musieli rozpoznać (załącznik 1).

Na kolejnych stanowiskach uczniowie dokonują analizy wybranych cech krzewów i oceniają stadium fenologiczne okazów (załącznik nr 2).

c) Faza podsumowująca

Uczniowie przedstawiają efekty swojej pracy. Ich karty pracy zostają ocenione.

Aby uczniowie mogli sprawdzić, ile nazw gatunków udało im się zapamiętać, pod koniec zajęć losują kartki z 6 różnymi rysunkami krzewów, których nazwy będą musieli zapisać pod schematami (załącznik 3).

5. Bibliografia

W. Seneta, Dendrologia część 1 i 2, PWN, Warszawa 1987.

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia Załącznik 1.

Karta pracy nr 1. Rozpoznawanie roślin po budowie liści

Na każdym stanowisku przyjrzyjcie się kształtowi liści i porównajcie je z otrzymanymi rysunkami. Po rozpoznaniu gatunków krzewów pozostanie Wam wypełnić tabelkę na karcie pracy nr 2.

1. Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa L.)

Zwróć uwagę na kształt liści.

2. Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis Decne)

unerwienie pojedyncze liście

drobne liście

ogonek liściowy

(3)

3. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata Sieb.”Grandiflora”) Zwróć uwagę na wygląd unerwienia

4. Różanecznik katawbijski

unerwienie liścia

liście nie opadają na zimę, skórzaste, sztywne, z wierzchu błyszczą, spodem jaśniejsze

5. Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium L.)

liście z kolczasto zębatym brzegiem

6. Dereń biały (Cornus alba L.)

owoce

unerwienie 7. Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.)

(4)

8. Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

kształt i unerwienie liścia

Źródła ilustracji:

W. Seneta, Dendrologia część 2, PWN, Warszawa 1987, s. 61, 65, 88, 152, 237, 247.

W. Seneta, Dendrologia część 1, PWN, Warszawa 1987, s. 32, 254.

Załącznik 2.

Karta pracy nr 2.

Data zajęć: ...

Uczestnicy grupy: ...

Scharakteryzuj dzisiejszą pogodę, uzupełniając tabelkę.

(wypełniając tabelkę, możesz użyć określeń np. słonecznie, bezchmurnie, wietrznie, deszczowo, nie ma wiatru, pochmurno, suche powietrze)

Składniki pogody Charakterystyka (oceń) Temperatura powietrza

Nasłonecznie Zachmurzenie Wiatr, jego siła Wilgotność powietrza

Nr Nazwa rośliny Kwitnie /+/, brak

kwitnienia /-/

Barwa kwitnących kwiatów

Pączki

kwiatowe są / +/. Liczba pączków na gałązce Brak pączków kwiatowych/-/

Pączki

liściowe są /+/

Liczba pączków na gałązce Brak pączków liściowych /-/

1.

(5)

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Załącznik 3.

Karta pracy nr 3. Zadanie sprawdzające Sprawdź, ile zapamiętałeś?

Rozpoznaj poniższe rośliny i zapisz ich nazwy.

1. 2.

………. ……….

3. 4.

(6)

………. ……….

5. 6.

……….. ………..

Źródła ilustracji:

W. Seneta, Dendrologia część 2, PWN, Warszawa 1987, s. 61, 65, 88, 152, 237, 247.

W. Seneta, Dendrologia część 1, PWN, Warszawa 1987, s. 32, 254.

7. Czas trwania zajęć

2 x 45 minut

8. Uwagi do scenariusza

Zajęcia można przeprowadzić w formie warsztatowej na kółku biologicznym lub innych zajęciach pozalekcyjnych. Mogą się odbyć w ogrodzie przyszkolnym lub w parku.

Można je przeprowadzić w oparciu o zebrane okazy zielnikowe i wówczas zrezygnować z karty pracy numer 2.

Cytaty

Powiązane dokumenty

wszystko co w tobie zamieszkało ma prawo bytowania odzywasz się cudzymi głosami. śnisz snami

m.in.: za³amania relacji cenowych miêdzy trzema benchmarkami ropy naftowej, próby ustanowienia nowych benchmarków cenowych (Oman DME, rosyjskie ESPO), odejœcia

Bardzo wysoką zdolnością neutralizacji wolnego rodnika DPPH cechowały się owoce derenia jadalnego, róży dzikiej, głogu jednoszyjkowego oraz płatki róży stulist- nej..

Liście roślin drzewiastych mogą akumulować również inne zanieczyszczenia. Bar- dzo ważną grupą zanieczyszczeń występujących w miastach są wielopierścieniowe

Niniejszy spis nazw drzew i krzewów jest próbą zebrania pełnej informacji o zasobie gatunków drzewiastych rosnących obecnie [w 1987 roku] w Ogrodzie Puławskim oraz

Badane gatunki (jeżeli ich ekologiczne wymagania na to pozwalały) były sadzone w różnych warunkach siedliskowych (w pełnym słońcu, ocienieniu,.. Obserwacje nad wpływem

Rozważa- nia oparto na wynikach badań empirycznych przeprowadzonych w 2008 r. w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich woje- wództwa warmińsko-mazurskiego oraz

Ocena stanu żywotności wybranych gatunków drzew i krzewów nasadzonych w ogrodzie dendrologicznym.. 1. c)