• Nie Znaleziono Wyników

ZAKRES ROZSZERZONY

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ZAKRES ROZSZERZONY"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

ZAKRES ROZSZERZONY

JOANNA GAŁUSZKA

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania biologi dla III etapu edukacyjnego w szkole ponadpodstawowej

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

(2)

Redakcja merytoryczna – dr Agnieszka Jaworska Recenzja merytoryczna – dr Alina Stankiewicz

dr Anna Pietryczuk

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji

Początki myśli ewolucyjnej.

Cel ogólny

Poznanie mechanizmów ewolucji według różnych teorii naukowych.

Cele szczegółowe

Wiadomości: uczeń przedstawia historię myśli ewolucyjnej, przedstawia podstawowe źródła wiedzy o mechanizmach i przebiegu ewolucji, charakteryzuje teorie

ewolucyjne Lamarcka, Cuviera, Darwina, przedstawia główne założenia najnowszej syntetycznej teorii ewolucji z lat 40-50 XX w. Uczeń z SPE wyjaśnia pojęcie ewolucja biologiczna.

Umiejętności: uczeń określa pokrewieństwo ewolucyjne gatunków na podstawie analizy drzewa filogenetycznego, porównuje teorie ewolucyjne Lamarcka, Cuviera i Darwina.

Uczeń z SPE wyznacza na mapie trasę podróży naukowych Darwina i wskazuje miejsca docelowe z określeniem zaobserwowanych czynników ewolucyjnych.

Postawy: przekonanie o ewolucyjnym pochodzeniu życia na Ziemi, wykorzystanie zdobytej wiedzy w życiu codziennym do obserwowania czynników ewolucji, kształtowanie kreatywności i krytycznego myślenia wobec różnych teorii ewolucyjnych, zajmowanie własnego stanowiska w sprawie pochodzenia

organizmów na Ziemi, odczuwanie swojego miejsca w społeczeństwie i na drzewie filogenetycznym.

Metody/techniki pracy: burza mózgów, mapa mentalna, pogadanka, obejrzenie animacji i prezentacji multimedialnej, dyskusja panelowa.

Formy pracy: indywidualna i grupowa.

Środki dydaktyczne: podręcznik, komputer lub tablica interaktywna, edukacyjne strony internetowe, słownik języka polskiego dla ucznia z SPE, animacja

multimedialna o pochodzeniu życia na Ziemi, plansza edukacyjna „Drzewo filogenetyczne”, prezentacja multimedialna o syntetycznej teorii ewolucji.

Faza wprowadzająca – 10 min. Pogadanka wstępna na temat obserwowanych zmian w środowisku naturalnym w świecie organizmów żywych zamieszkujących Ziemię.

Podanie tematu i celu lekcji.

(4)

Faza realizacyjna – 30 min. Burza mózgów nad wyjaśnieniem pojęcia ewolucja, wyszukanie znaczenia tego słowa w słowniku języka polskiego przez uczniów z SPE i zapisanie jej do zeszytu przedmiotowego. Dyskusja panelowa nad głównymi

teoriami dotyczącymi początków życia na Ziemi głoszonymi do XIX wieku i poruszenie kwestii podejścia religii na temat stworzenia świata przez Boga. Podział klasy

na cztery grupy zadaniowe: 1. – teoria Lamarcka, 2. – teoria Cuviera, 3. – teoria Darwina, 4. – trasa podróży Darwina (dla uczniów z SPE). Grupy 1-3 wykonują mapę mentalną, natomiast uczniowie z SPE projektują trasę podróży Karola Darwina, na której naniosą schematyczne rysunki lub słowa kluczowe o dokonanych odkryciach przyrodniczych nad gatunkami roślin i zwierząt w danym miejscu. Uczniowie

prezentują wykonane zadania na forum klasy. Nauczyciel prezentuje animację

multimedialną o pochodzeniu życia na Ziemi, a po jej obejrzeniu uczniowie dyskutują i zajmują własne stanowisko wobec powstawania gatunków na Ziemi, uzasadniają i argumentują swoje stanowisko, kreatywnie i odważnie wyrażają swoje poglądy, uzasadniają pozycję swojego miejsca w społeczeństwie i na drzewie filogenetycznym.

Na zakończenie lekcji nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną o syntetycznej teorii ewolucji.

Faza podsumowująca – 5 min. Ocena wkładu poszczególnych członków grupy, dyskusja nad wykorzystaniem zdobytej wiedzy podczas dzisiejszej lekcji w życiu codziennym do obserwowania czynników ewolucji. Nauczyciel upewnia się,

że uczniowie zostali przekonani o ewolucyjnym pochodzeniu życia na Ziemi według najnowszej syntetycznej teorii ewolucji.

Komentarz metodyczny

Lekcja przebiega według schematu modelu konstruktywistycznego w pięciu fazach.

Faza pierwsza – rozpoznanie wiedzy poprzedzone pogadanką wstępną na temat obserwowanych zmian w środowisku naturalnym w świecie organizmów żywych zamieszkujących Ziemię. Faza druga – wzbudzenie ciekawości wśród uczniów poprzez dyskusję nad głównymi teoriami dotyczącymi początków życia na Ziemi głoszonymi do XIX wieku i poruszenie kwestii podejścia religii na temat stworzenia świata przez Boga. Faza trzecia – restrukturyzacja, czyli włączanie do wiedzy już posiadanej nowych informacji o teoriach ewolucyjnych opracowanych przez Lamarcka, Cuviera i Darwina. Na tym etapie zastosuje się metodę mapy mentalnej. Uczniowie z SPE zaprojektują trasę podróży Karola Darwina, na której naniosą schematyczne rysunki lub słowa kluczowe o dokonanych odkryciach nad gatunkami roślin i zwierząt w danym miejscu. Na tym etapie wystąpią elementy interdyscyplinarne z dziedziny geografii. Faza czwarta rozpoczyna się animacją multimedialną o pochodzeniu życia na Ziemi. Faza piąta – zachodzi sprzężenie zwrotne między wiedzą wyjściową a nową,

(5)

5

podczas której uczniowie zajmują własne stanowisko wobec powstawania gatunków na Ziemi, uzasadniają i argumentują swoje stanowisko, kreatywnie i odważnie wyrażają swoje poglądy, uzasadniają właściwymi argumentami. Nauczyciel podczas ewaluacji zajęć zadaje pytania niedokończone: Zaciekawiło mnie… Zapamiętam, że… Jestem przekonany, że gatunki roślin i zwierząt na Ziemi powstały w wyniku…

Ewolucja odbywa się na poziomie… Mechanizmem ewolucji jest… Zmiany, którym podlegają organizmy za życia są… W przebiegu ewolucji istotne znaczenie mają czynniki… Ewolucja jest procesem, który zachodzi…

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po przeczytaniu tematu i obejrzeniu filmu na podstawie podręcznika i innych źródeł opiszcie jedną z wybranych przez siebie cech systemu stalinowskiego w Polsce ( cechy systemu

We evaluated our test connection mining techniques in two case studies, by elaborating the usefulness of the approach to improve understanding. We saw that after using the

For instance, although there are widely used standards for 3D city models that partially define LoD, such as CityGML (Open Geospa- tial Consortium, 2012) the concept of level of

Zwraca jednak uwagę na to, że nawet przez odrzucenie Boga, jakie tam się zdarzało, dokonywało się nie tyle odrzu­. cenie Boga prawdziwego, co

czonych powszechnie z pobytem w tych stronach św. Imię Urbana mogło natomiast przywędrować do tych okolic z drugiej strony Karpat, np. z Nitry, gdzie na stokach

I rzeczywiście, nawet naj ­ prostszy z dziś żyjących organizmów jest zbyt złożony, by uformował się losowo.. Co więcej, nie mógł tą drogą powstać nawet wspólny

Masy powietrza napływające znad mórz i oceanów nad lądy powodują, że klimat wybrzeży jest inny niż klimat wewnątrz lądów..

Azja (półkula północna, półkula południowa, półkula wschodnia, półkula zachodnia) Europa (półkula północna,.. półkula wschodnia, półkula