• Nie Znaleziono Wyników

PAULINA ORŁOWSKAWYMIANA GAZOWA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "PAULINA ORŁOWSKAWYMIANA GAZOWA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania biologii dla szkoły podstawowej

PAULINA

ORŁOWSKA WYMIANA

GAZOWA

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Miterka Recenzja merytoryczna – dr Alina Stankiewicz

dr Anna Pietryczuk

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Wymiana gazowa

Cele ogólne

1. Znajomość procesów biologicznych.

2. Interpretacja informacji, formułowanie wniosków w oparciu o tekst źródłowy.

3. Doskonalenie umiejętności wypowiedzi ustnej na określony temat.

4. Planowanie i przeprowadzenie doświadczenia biologicznego.

5. Umiejętność organizacji własnego czasu.

6. Umiejętność pracy w zespole.

Cele szczegółowe

Uczeń:

1. Wyjaśnia proces wentylacji płuc.

2. Wskazuje składniki powietrza wdychanego i wydychanego.

3. Przedstawia rolę krwi w transporcie gazów oddechowych.

4. Projektuje model klatki piersiowej.

5. Planuje i przeprowadza obserwację wpływu wysiłku fizycznego na zmiany częstości oddechu.

6. Analizuje przebieg wymiany gazowej w tkankach i w płucach; planuje

i przeprowadza doświadczenie wykrywające obecność dwutlenku węgla oraz pary wodnej w powietrzu wydychanym.

7. Analizuje wpływ palenia tytoniu (bierne i czynne), zanieczyszczeń pyłowych powietrza na stan i funkcjonowanie układu oddechowego.

8. Podaje przykłady chorób układu oddechowego (angina, gruźlica, rak płuca) oraz zasady ich profilaktyki.

Metody i materiały

Podająca: pogadanka,

Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana,

Praktyczne: praca indywidualna: modelowanie – klatka piersiowa,

Butelka plastikowa, nożyczki, słomka, balonik, plastelina, gumowa rękawiczka, karta pracy, woda wapienna.

Przebieg zajęć

Faza wstępna

Powitanie uczniów i przedstawienie celu zajęć: Dziś opracujecie indywidualnie model klatki piersiowej, na której zaobserwujemy proces wdechu i wydechu. Na rozgrzewkę stosujemy ćwiczenie: próbujemy zrobić głęboki wydech... Czy to oznacza, że nasze płuca są puste? Burza mózgów. Nauczyciel wspomina o powietrzu zalegającym.

(4)

4

Faza realizacji

1. Nauczyciel przypomina budowę układu oddechowego, nakierowuje uczniów na skład powietrza wdychanego.

2. Nauczyciel prezentuje doświadczenie ukazujące skład powietrza wydychanego z wodą wapienną – wydychane powietrze zawiera dwutlenek węgla. W wyniku reakcji dwutlenku węgla z wodorotlenkiem wapnia obecnym w wodzie wapiennej, powstaje węglan wapnia wywołujący zmętnienie roztworu. Reakcja mętnienia wody wapiennej świadczy o obecności dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

3. Uczniowie indywidualnie wykonują model klatki piersiowej:

„

„ Przetnij butelkę mniej więcej w połowie wysokości. Przytnij słomkę do długości ok. około 6 cm,

„

„ Na jednym końcu słomki mocujemy gumką balonik,

„

„ Umieszczamy balonik z rurką w butelce od strony szyjki i przy pomocy plasteliny uszczelniamy tak, żeby rurka wystawała przez szyjkę,

„

„ Rozcinamy rękawiczkę i wycinamy z niej koło,

„

„ Zakrywamy nim dół przeciętej butelki i przymocowujemy gumką,

„

„ Słomka pełni rolę tchawicy, rękawiczka przepony, a balonik to płuca,

„

„ Po opuszczeniu przepony obserwujemy, jak balonik napełnia się powietrzem.

Faza podsumowująca

Nauczyciel zbiera prace do oceny i przechodzi do podsumowania wiadomości o wymianie gazowej.

http: //www.scholaris.pl/zasob/47937?bid=0&iid=&query=%22wdech%22&api Chętni uczniowie prezentują swoje prace na forum.

Zadanie domowe

Wypełnienie karty pracy, w której zawarte jest zadanie polegające na pomiarze obwodu klatki piersiowej podczas wdechu i wydechu.

Komentarz metodyczny

Scenariusz pozwala na aktywność dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych, należy w razie konieczności wspomóc dziecko lub poprosić, żeby przyniosło do szkoły przygotowane już wcześniej elementy. W zależności od potrzeb trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie warunki dla ucznia ze SPE (oświetlenie, ustawienie ławek), przygotować większy druk.

Treści spoza podstawy programowej: karboksyhemoglobina, karbaminohemoglobina, oksyhemoglobina.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Marii Skłodowskiej- -Curie w Warszawie w celu kontynuacji leczenia po wyciętej wznowie czerniaka skóry klatki piersiowej wraz z przerzutami do węzłów chłonnych pachowych lewych

Tomografia komputerowa klatki piersiowej, potwierdzająca asymetrię ściany klatki piersiowej oraz brak mięśnia piersiowego większego i chrząstek żeber od 3. po

Ból ucha (otalgia) chorzy najczęściej umiejscawiają w uchu, a jego przyczyną jest podrażnienie receptorów bólowych przez proces zapal- ny ucha (otalgia pierwotna) lub może

After discussing the problem with the patient, he underwent two simultaneous surgeries: the emphysematous bulla was removed using videothoracosco- pic method, furthermore,

Model MES klatki piersiowej kurzej umożliwił wyznaczenie sztywności układu oraz symulację procesu pośredniego masażu serca.. Przeprowadzone symulacje numeryczne dostarczyły

A ta zima ciężka była – wszystkie ziółka wymroziła, ale my się tak staramy.. i te

Paradygmat uniwersytetu na nowe czasy powinien poza tym, jak się wyda- je, uwzględniać trzy ważne elementy, a mianowicie: misję współczesnej uczelni akademickiej,

Nie należy bynajmniej rezygnować z niektórych niewątpliwych wartości, jakie wypracował uniwersytet pozytywistyczny, tak bardzo wysoko ceniący matematyczną ścisłość