• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „C

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „C"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „CUKRY PROSTE CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Cukry proste.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (9.15) [uczeń] podaje wzór sumaryczny glukozy i fruktozy; bada i opisuje właściwości fizyczne glukozy; wskazuje na jej zastosowania.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ:

Wie, co to są cukry proste, podaje przykłady Zna wzór ogólny cukrów

Wie, jaki jest podział cukrów, podaje

przykłady

Zna wzór sumaryczny glukozy i fruktozy Zna właściwości fizyczne

i chemiczne glukozy i fruktozy

Zna zastosowanie glukozy w życiu

codziennym Nabywane umiejętności

UCZEŃ: Zapisuje równanie reakcji fotosyntezy oraz

oddychania

(2)

Potrafi zaprojektować doświadczenie, w którym

bada skład

pierwiastkowy cukrów Potrafi zaprojektować doświadczenie, w którym

bada właściwości fizyczne glukozy Potrafi zaprojektować doświadczenia, w którym

bada właściwości redukcyjne glukozy

(próba Tollensa i Trommera)

Wykonuje doświadczenie zgodnie z instrukcją

Rysuje schemat doświadczenia, obserwuje przebieg oraz

analizuje i wyciąga wnioski z

przeprowadzanych doświadczeń

Posługuje się w sposób bezpieczny

odczynnikami

chemicznymi, sprzętem i szkłem laboratoryjnym Kompetencje kluczowe

 Kompetencje naukowe;

 Porozumiewanie się w języku ojczystym;

 Umiejętność uczenia się;

 Umiejętność pracy w grupie;

 Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;

 Kompetencje informatyczne;

(3)

Etapy lekcji

1) Wstęp:

Nauczyciel sprawdza obecność oraz wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji. Podaje temat zajęć.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel w trakcie pogadanki wprowadza pojęcie cukru.

Przestawia podział cukrów na cukry proste i złożone.

Omawia wzór ogólny cukrów prostych. Wybiera ucznia, który przeprowadzi doświadczenie dla klasy – „Skład pierwiastkowy cukrów”. Pozostali uczniowie rysują schemat doświadczenia, zapisują obserwacje, formułują wnioski.

Nauczyciel pisze na tablicy szkolnej wzór sumaryczny glukozy. Poleca uczniom zapoznanie się z ilustracją interaktywną pt. „Model cząsteczki glukozy”.

Nauczyciel wybiera ucznia, który przeprowadzi doświadczenie dla klasy – „Badanie właściwości glukozy”.

Przeprowadzając badania glukozy uczeń przedstawia swoje obserwacje, pozostali uczniowie rysują schemat doświadczenia i wyciągają wnioski.

Nauczyciel przypomina, co to jest reakcja charakterystyczna. Ponownie wybiera dwóch uczniów, którzy przeprowadzą doświadczenia dla klasy, w których przeprowadzą reakcje charakterystyczne dla glukozy.

Pozostali uczniowie rysują schemat doświadczenia, zapisują obserwacje, formułują wnioski.

Nauczyciel zapoznaje uczniów z kolejnym cukrem prostym, jakim jest fruktoza.

Poleca uczniom zapoznanie się z ilustracją interaktywną, pt. „Model cząsteczki fruktozy”.

Uczniowie korzystają z podręcznika, encyklopedii lub z Internetu wymieniają właściwości fizyczne i chemiczne fruktozy.

Uczniowie w trakcie „burzy mózgów” wymieniają najważniejsze zastosowania w życiu codziennym glukozy.

(4)

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:

Cukry to związki składające się z węgla, wodoru i tlenu.

Glukoza jest substancją białą, bezbarwną, o słodkim smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, a jej odczyn jest obojętny.

W próbie Tollensa ścianki probówki zostają pokryte

błyszczącą warstwą określaną jako lustro srebrne. W próbie Trommera powstaje ceglastopomarańczowy osadu. Jest nim tlenek miedzi (I). Oba doświadczenia potwierdzają fakt, że glukoza posiada właściwości redukcyjne.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:

Celem doświadczenia jest badanie składu pierwiastkowego cukrów, właściwości fizycznych glukozy oraz reakcji charakterystycznych dla glukozy (próba Trommera oraz próba Tollensa).

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Doświadczenia są prowadzone podczas lekcji chemii w klasie. Nauczyciel wyznacza uczniów, którzy będą przeprowadzać doświadczenia dla klasy. Potrzebny jest następujący sprzęt oraz odczynniki: cukier spożywczy, mąka, glukoza, woda, azotan (V) srebra (I), zasada sodowa, amoniak, wodorotlenek miedzi (II), papierek kobaltowy, uniwersalny papierek wskaźnikowy, probówki, palnik.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:

Przykładowe doświadczenia do przeprowadzenia przez uczniów:

Doświadczenie nr 1 – Skład pierwiastkowy cukrów;

Przygotuj dwie probówki, do jednej wsyp niewielką ilość cukru, a do drugiej tyle samo mąki.

Ogrzej probówki nad płomieniem palnika. Włóż do każdej z probówek papierek kobaltowy, kiedy ostygną.

Doświadczenie nr 2 – Badanie właściwości fizycznych glukozy;

Do zlewki wlej glukozę. Określ stan skupienia, barwę,

smak. Za pomocą uniwersalnego papierka wskaźnikowego zbadaj odczyn roztworu. Następnie dodaj do zlewki wodę i zbadaj rozpuszczalność.

(5)

Doświadczenie nr 3 – Próba Tollensa;

Wlej do probówki 3 cm3 azotanu (V) srebra (I). Dodaj kilka kropli zasady sodowej i po kropli amoniaku aż do rozpuszczenia się osadu. Następnie wlej roztwór glukozy do probówki i ogrzej ją w zlewce z wodą.

Doświadczenie nr 4 –Próba Trommera;

Nauczyciel otrzymuje wodorotlenek miedzi (II).

Do probówki z wodorotlenkiem miedzi (II) dodaj glukozę i ogrzewaj w zlewce z gorącą wodą.

3) Podsumowanie :

Nauczyciel podsumowuje najważniejsze wiadomości.

Ocenia pracę uczniów. Wyjaśnia pracę domową.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik, encyklopedia

 Komputery połączone z Internetem

 Odczynniki oraz sprzęt i szkło laboratoryjne

 Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki glukozy”

 Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki fruktozy”

Metody nauczania

 Pogadanka

 „Burza mózgów”

 Doświadczenia laboratoryjne Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca zbiorowa Praca domowa

Napisz, jaką rolę odgrywa glukoza w funkcjonowaniu organizmu człowieka.

Zadanie dla chętnych

(6)

Jakie znasz inne monosacharydy? Napisz ich nazwy, napisz wzory sumaryczne.

Lista załączników multimedialnych

Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki glukozy”

Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki fruktozy”

Cytaty

Powiązane dokumenty

W laboratorium centralnym wykorzystującym metodę pomiaru z heksokinazą glukozy, która nie jest podatna na interferencję cukrami innymi niż glukoza, uzyskano wynik

Ob- serwacje takie potwierdziły również prospek- tywne analizy autorów kanadyjskich [8], którzy w badaniach przeprowadzonych na obszernym materiale stwierdzili, iż niski

Therefore, these agents may be used in the treatment of patients with type 2 diabetes, either alone or in combination with other antidiabetic agents Alpha-glucosidase inhibition

The results of the studies in adolescents with diabetes type 1 presented by Dutch authors sho- wed significant increase of the cardiovascular risk factors in patients with overweight

Guidelines for the Provision and Assessment of Nutrition Support Therapy in the Adult Critically Ill Patient: Society of Critical Care Medicine (SCCM) and American

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Ad.3 Właściwości sacharozy znamy z życia codziennego: ciało stałe, bezbarwne, dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma

Powszechnie kwasy fenolowe możemy spotkać w surowcach roślinnych jako pochodne kwasu cynamonowego oraz pochodne kwasu benzoesowego.. Szczególnie rozpowszechnione