Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Tworzymy album przyrodniczy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych;
wykonuje stemple przy użyciu farb i nazbieranych samodzielnie liści.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
wie, jakie warunki są potrzebne do wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
spiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.
Treści kształcenia:
znajomość wyglądu najczęściej występujących w Polsce drzew oraz liści;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
znajomość warunków potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju;
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej poprzez wykonywanie stempli z liści;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie liści zgodnie z podaną cechą);
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka I. Zajęcia
poranne
1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie Witam tych, którzy…, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Podczas realizacji gry na przywitanie dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:
-dbają o przyrodę;
-potrafią „szumieć jak drzewa”;
-lubią zielony kolor”.
Dzieci, które czują się przywitane „odmachują” N.
2. Drzewa:
przeglądanie albumów, ilustracji, zdjęć, plakatu (załącznik nr 2) oraz prezentacji multimedialnej (załącznik nr 5) przedstawiających drzewa. Oglądanie i porównywanie żywych liści z różnych gatunków drzew.
Tego dnia w kąciku książek powinny znaleźć się albumy poświęcone drzewom najczęściej występujących w Polsce. N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi Kilka dni wcześniej N zachęca dzieci do pójścia z rodzicami na spacer i przyniesienia do przedszkola zebranych na spacerze liści.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Taniec opadających liści:
zabawa ruchowa. Dzieci wspólnie z N wymyślają choreografię do utworu Antonio Vivaldiego Jesień. Dzieci poruszają się zgodnie z tempem utworu, gdy jest ono szybkie - biegają, gdy tempo jest wolne - spacerują lub zatrzymują się. N zachęca dzieci do wymyślania kroków, ruchów.
Do zorganizowania zajęć potrzebny jest odtwarzacz płyt oraz utwór Antonio Vivaldiego Jesień.
2. Jesienny spacer:
wyjście na spacer do lasu lub parku.
Oglądanie i porównywanie rosnących tam drzew, zbieranie liści. Po powrocie ze spaceru dzieci grupują liście według wymyślonej cechy np. koloru, wielkości.
Po powrocie ze spaceru N zachęca dzieci do dzielenia się wrażeniami.
Każde chętne dziecko opisuje zebrane liście: ich kolor, wielkość.
N informuje dzieci, z jakiego drzewa pochodzą
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
zebrane przez nie liście.
3. Mój album:
tworzenie albumu przyrodniczego. Dzieci otrzymują bloki rysunkowe, które będą ich albumami. Dzieci malują farbami liście, które zebrały na spacerze i odciskają je na kartce.
Potrzebne materiały: bloki rysunkowe, farby, liście.
4. Spadają liście:
gra ruchowa. Dzieci biegają po sali, na hasło N: „Liście spadają z drzew!” dzieci zatrzymują się i dotykają rękami podłogi.
W trakcie zabawy można zmieniać polecenia.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Las w przedszkolu:
zajęcia indywidualne dzieci. Wykorzystanie puzzli, kolorowanki, gier w wersji stolikowej i multimedialnej.
Załącznik nr 1, 3, 4, 6, 7, 8.
2. Jesteśmy aktorami!:
zabawa parateatralna przy piosence, wspólne śpiewanie, odtwarzanie gestem, ruchem treści piosenki.
Śpiew N lub nagranie piosenki. Dzieci próbują wspólnie z N śpiewać fragmenty piosenki, interpretować tekst ruchem i gestem.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
ilustracje/zdjęcia/albumy poświęcone drzewom, nagranie z utworem Jesień Antonio Vivaldiego, bloki rysunkowe, farby, liście (z różnych gatunków drzew), komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Szyszka - puzzle 6-cio elementowe, materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Brzoza i dąb - plakat;
3. Dąb - kolorowanka;
4. Liście i motyl – materiał do wydrukowania;
5. Drzewa – prezentacja multimedialna;
6. Las - kolorowanka multimedialna;
7. Żołędzie – puzzle multimedialne;
8. Ubieranie postaci – gra multimedialna.