• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Gdy myślę „Ojczyzna”… – próba refleksjihistoriozoficznej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Gdy myślę „Ojczyzna”… – próba refleksjihistoriozoficznej"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, język polski, zakres podstawowy

Temat: Gdy myślę „Ojczyzna”… – próba refleksji historiozoficznej

Treści kształcenia:

III. Tworzenie wypowiedzi.

2. Świadomość językowa. Uczeń:

1) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie rozwijanym i koncentrującym się przede wszystkim wokół tematów: Polska, Europa, świat – współczesność i przeszłość; kultura, cywilizacja, polityka).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Używa słownictwa z określonego kręgu tematycznego,

● Redaguje tekst publicystyczny,

● Wyraża opinię w formie pisemnej i ustnej,

● Rozwija sprawność współdziałania w grupie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Prezentuje kreatywne nastawienie do aktualnych tematów politycznych, społecznych i kulturalnych,

● Rozpoznaje problematykę utworu,

● Porównuje własne zdanie z opinią interlokutorów.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● „Słownik mitów i tradycji kultury” Władysława Kopalińskiego1,

● Dowolny słownik symboli,

● Sprzęt multimedialny: komputer, ewentualnie podłączony do telewizora/projektor multimedialny/ tablica interaktywna,

● Zasób multimedialny: film „Co znaczy ojczyzna”.

Metody nauczania:

1 Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1985.

1

(2)

● Problemowe: rozmowa kierowana, dyskusja „burza mózgów”,

● Praktyczne: ćwiczenia redakcyjne, praca z tekstem,

● Eksponująca: film.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów, przeprowadza czynności organizacyjne. Następnie prosi ich, aby wynotowali na karteczkach skojarzenia z hasłem „ojczyzna”, a sam zapisuje na tablicy, w centralnym miejscu, słowo kluczowe. Po krótkiej „burzy mózgów” uczniowie przyklejają zapisane skojarzenia w taki sposób, aby te ich zdaniem istotniejsze były usytuowane bliżej środka, a mniej ważne na skrajach tablicy. Korzystając z notatek, uczniowie indywidualnie kończą zdanie: „Ojczyzna to dla mnie…”.

Etap realizacji

Nauczyciel uruchamia projekcję zasobu multimedialnego. Prosi uczniów, by zanotowali przewodnią myśl wypowiedzi literaturoznawcy i odnieśli ją do kontekstu wspomnianego przez dr Glensk wiersza.

Po emisji materiału młodzież odczytuje notatki, które stanowią wstęp do analizy wybranych przez nauczyciela i uczniów fragmentów tekstu odwołujących się do np. poczucia zakorzenienia w tradycji, języku, historii, kulturze Polski; uświadomienia sobie własnego trwania w przeszłości i przyszłości; ojczyzny jawiącej się jako utracona Arkadia, kraina szczęścia; wolności, która jest darem od Stwórcy; motywu „drzewa wiadomości dobrego i złego”; koncepcji Horacego o zaszczytnym umieraniu za ojczyznę; poezji romantyków:

Norwida („Ojczyzna jest to wielki – zbiorowy – Obowiązek”), Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego. W trakcie dyskusji wybrani uczniowie odszukują w „Słowniku mitów i tradycji kultury” i słowniku symboli hasła: „tradycja”, „ojczyzna”, „Arkadia”, „kraina szczęśliwości”,

„naród”, „drzewo wiadomości dobrego i złego”. Odczytują treść w poszukiwaniu nowych znaczeń.

Następnie w 3-osobowych zespołach piszą tekst publicystyczny na aktualny temat społeczny, polityczny lub kulturalny. Po wykonaniu zadania prezentują artykuły.

Etap końcowy

Nauczyciel dziękuje za zaangażowanie; inicjuje krótką rozmowę podsumowującą napisane i odczytane teksty, po czym zadaje pracę domową, do wyboru:

1. Wyobraź sobie, że jesteś poetą. Zapisz w 6–8 wersach uniwersalny utwór o wybranej przez ciebie wartości.

2. Wyobraź sobie, że jesteś poetą. Jakie przesłanie chciałbyś pozostawić swoim współczesnym? Zapisz je w kilku zdaniach.

2

Cytaty

Powiązane dokumenty

Strategię bitwy legionistów z armią carską pod Jastkowem w 1915 roku szykował w domu światłego wójta Aleksandra Golińskiego w Urzędo- wie, o czym do dziś opowiada wnuk

Jeżeli w powiecie jest Biuro, należy się zgłosić w tern biurze. Jeżeli nie ma,

Środki dydaktyczne: obrazki do rebusu fonetycznego (piłka, oko, lalka, sanki, kot, arbuz), napis „Polska”, ilustracje, napis z nazwą regionu, nagranie gwary, wiersze, film

Środki dydaktyczne: kartki z cyframi 1–6 z jednej strony i literami z drugiej, mapa Polski, plastelina, kartki z konturami mapy, ilustracje symboli narodowych, film Polak

„Ta ziemia do Polski należy, Choć Polska daleko jest stąd ,. Bo wolność krzyżam i się m ierzy

umiera się niepostrzeżenie i nie jest się ciężarem.. tak teraz

Wydaje się, że takie jest też „europejskie przestanie ” skierowane przez Jana Pawła II do swoich rodaków. Zapewne niewielu Polaków zdawało sobie do końca sprawę z

Jesteśmy bowiem obywatelami dwu ojczyzn: ojczyzny ziemskiej, w której mamy troszczyć się o dobro wspólne i o dobre stosunki między narodami, oraz ojczyzny, którą