Organizacja crossu w terenie. Planowanie i pokonywanie trasy crossu
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny. Uczeń:
2.8 wybiera i pokonuje trasę crossu
Adresat
: Uczniowie klasy III (z możliwością realizacji w klasach I – II)Czas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna technikę biegów wytrzymałościowych
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
planuje i pokonuje trasę crossu
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
ma świadomość możliwości wykorzystania ćwiczeń biegowych podczas aktywnego wypoczynku.
Metody nauczania
: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisłaFormy i miejsce zajęć
Formy nauczania: frontalna, indywidualna, grupowa Miejsce ćwiczeń: teren, sala gimnastyczna, korytarz
Przybory i przyrządy
: Stoper, rzutnik, komputer.Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „Cross”.
2. galeria zdjęć: „Przykłady przeszkód dla crossu”.
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 minut
1. Czynności organizacyjno-porządkowe Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie
obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. Obejrzenie i omówienie zasobów multimedialnych.
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Kangurowy berek”
Berek wybrany przez nauczyciela goni pozostałe osoby. Wszystkie osoby biorące udział w zabawie, są zobowiązane do poruszania się w identyczny sposób, sekwencją skoków, na którą się składa: 10 skoków obunóż, 5 skoków na lewej nodze, 5 skoków na prawej nodze i od początku. Gdy ktoś zostanie zaklepany, następuje zmiana berków.
Ćwiczenia indywidualne
(do przeprowadzania na dystansie 600 – 800 m):
Trucht, na sygnał nauczyciela ostatni uczeń rozpoczyna szybki bieg slalomem między
biegnącymi przed nim osobami. Po wyprzedzeniu wszystkich kolegów, zajmuje pozycję na początku rzędu i zwalnia tempo swojego biegu, zadanie wykonuje kolejny uczeń,
„przeplatanka piłkarska” ze zmianą nogi prowadzącej (2 x 10 sek.),
Ustawienie w szeregu
Uczniowie w dowolnym siadzie w rozsypce.
Zastosowanie zasobów multimedialnych:
Prezentacja
multimedialna, zestaw ilustracji.
Wyjście ze szkoły w teren.
skip „A” (5 sek.),
krok odstawno – dostawny z krążeniem ramion oburącz w przód (10 sek.),
krok odstawno – dostawny z krążeniem ramion oburącz w tył (10 sek.),
skip „C” z naprzemienną praca ramion (10 sek.),
naprzemianstronne podskoki
z naprzemianstronnymi wymachami ramion (łącznie 8x),
w truchcie, na sygnał zatrzymanie – podpór przodem i „pompka”, a następnie przejście do przysiadu podpartego oraz wyrzut nóg obunóż w tył i powrót do truchtu (4x),
w truchcie, co 6 krok przysiad i wyskok w górę (4 x).
Część główna 25 – 30 minut
Ćwiczenia przygotowawcze do wysiłku o charakterze wytrzymałościowym
60 m bieg/ 10 m marsz,
10 m skip „A”/ 20 m trucht z dowolnymi wymachami ramion,
20 m skip „C”/ 20 m trucht z dowolnym krążeniem ramion,
10 m skip „A”/ 20 m trucht z dowolnymi wymachami ramion,
60 m bieg/ 10 m marsz,
400 m truchtu, połączonego z pokonywaniem wybranych przeszkód terenowych.
Planowanie trasy crossu przez uczniów
Nauczyciel po wstępnym zapoznaniu się z okolicą podczas wcześniejszej rozgrzewki i ćwiczeń
przygotowawczych, zleca swoim uczniom wspólne zaplanowanie trasy crossu o łącznym dystansie 1000 – 1500 m – planowanie może odbywać się przy sugestiach nauczyciela (w zależności od poziomu sprawności grupy i trudności terenu). Nie ma konieczności dokumentowania trasy.
Pokonywanie trasy crossu
Uczniowie pokonują zaplanowaną trasę crossu.
Nauczyciel wcześniej przygotował miejsca z zaznaczeniem właściwych odległości.
Nauczyciel wybiera trasę biegową o różnym kącie nachylenia terenu.
Nauczyciel obserwuje postępy w wytyczaniu kolejnych odcinków trasy crossu, a także wyborze przeszkód terenowych. Na bieżąco podpowiada lub
koryguje pomysły, mając na uwadze bezpieczeństwo grupy ćwiczących oraz
Ćwiczenia oddechowe z elementami strechingu Obowiązuje głęboki wdech nosem i spokojny, równomierny wydech ustami:
Powolne i obszerne krążenia ramion oburącz w przód i w tył,
spokojne wymachy ramion w przód, w tył i w bok,
dłonie splecione na karku – odrzut ugiętych ramion w tył, głowa w przód,
dłonie splecione za głową – pociągnięcie ręką jak najdalej w dół (każda ręka w sumie po 20 sek.),
ramiona ugięte na wysokości klatki piersiowej, dłonie skierowane do siebie na wysokości mostka – naciskanie dłoni na siebie,
lewa ręka zgięta w łokciu uniesiona w górę – naciskanie drugą ręką w okolicy łokcia, w tył.
Zmiana rąk.
pozostałą ilość czasu.
Ćwiczenia w trakcie powrotu do szkoły.
Nauczyciel kontroluje tempo biegu
i obserwuje poziom zmęczenia uczniów.
Część końcowa 5 – 10 minut
1. Ćwiczenia relaksacyjno-kompensacyjne i strechingowe
W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.
W wykroku prawą nogą do przodu, przysiad aż do momentu dotknięcia dłońmi podłoża
– pogłębienie do momentu dotknięcia kolanem nogi zakrocznej podłoża, wytrzymanie. Zmiana nogi wykrocznej (2 x każda noga),
w siadzie skrzyżnym, trzymając ręce na kolanach, wdech z jednoczesnym wznosem barków w górę i wydech z opustem barków i ściągnięciem łopatek (6x),
w siadzie ugiętym rozwartym, stopy złączone, chwyt za kostki i naciskanie przedramionami na kolana (20 sek.),
w siadzie prostym podpartym, wdech
z wypchniecie miednicy do przodu, a następnie spokojny wydech i powolny powrót do pozycji wyjściowej (6x),
w leżeniu tyłem, z podciągniętymi kolanami do klatki piersiowej wykonanie tzw. „kołyski” (10
Po przybyciu do szkoły, na sali gimnastycznej, lub korytarzu.
sek.),
w leżeniu przodem naprzemienne wznosy nóg i rąk (30 sek.).
2. Czynności organizacyjne
Zbiórka, podsumowanie lekcji. Pochwały dla całej grupy ćwiczebnej za okazaną waleczność
i determinację podczas wysiłku, a także współpracę podczas planowania trasy crossu. Pożegnanie.
W podsumowaniu wyróżnienie
najlepszych uczniów i zachęcenie do ćwiczeń biegowych jako zdrowej alternatywy spędzania czasu wolnego.