Wykonywanie różnych rodzajów skoków z wykorzystaniem ławeczek gimnastycznych
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
--- Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III II.2 Trening zdrowotny
II.2.b Uczeń skacze przez skakankę, wykonuje przeskoki jednonóż i obunóż nad niskimi przeszkodami
Adresat: Uczniowie klasy III Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:
zna rodzaje skoków
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:
pokonuje niskie przeszkody Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:
ma świadomość przydatności ćwiczeń skocznościowych dla rozwoju sprawności Metody nauczania
zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa, stacyjna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub boisko szkolne Przybory i przyrządy
8 ławeczek gimnastycznych, 5 stojaków, szarfy dla każdego ucznia, laptop, rzutnik.
Zasoby multimedialne:
1. zestaw ilustracji: „Rodzaje skoków nad niskimi przeszkodami w terenie”.
2. zestaw ilustracji: „Wykonywanie skoków nad ławeczkami gimnastycznymi”.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
1. Czynności organizacyjne:
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie sprzętu.
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Ogonki”
Uczniowie biegają po sali gimnastycznej w różnych kierunkach. Każdy uczeń ma włożoną za spodenki szarfę. Na sygnał nauczyciela uczniowie wyjmują
„ogonki” współćwiczących, starając się zebrać ich jak najwięcej.
Ustawienie w szeregu.
Powtarzamy zabawę kilka razy.
Po zabawie uczniowie zakładają na siebie szarfy tzw. „szelki”.
Część główna 25 – 30 minut
Uczniowie siadają w zespołach, w rzędach na linii bocznej i oddają szarfy.
Ustawiają naprzeciw siebie, wzdłuż linii prostej w odległości 2 metrów dwie ławki gimnastyczne i stojak jako półmetek.
Ćwiczenia bieżne z użyciem ławek gimnastycznych
Bieg przodem, wykonanie wokół ławek gimnastycznych ósemek. Bieg tyłem do końca 2 ławki z prawej strony, powrót bieg przodem drugą stroną,
bieg przodem prawą stroną, wzdłuż pierwszej ławki, okrążenie jej, bieg przodem do drugiej ławki prawą stroną okrążenie jej, bieg do stojaka, powrót lewą stroną wzdłuż 2 i 1 ławki.
Złączenie obu ławek gimnastycznych:
Marsz po ławce gimnastycznej,
bieg w rozkroku podpierając się ramionami na ławce.
Ćwiczenia skocznościowe na ławkach gimnastycznych – obwód stacyjny z różnymi przeszkodami
I.
Przeskoki zawrotne nad ławeczką gimnastyczną z odbicia jednonóż,II.
przeskoki zawrotne z odbicia obunóż,III.
z postawy na ławce gimnastycznej zeskokNauczyciel dzieli uczniów na 4 rzędy.
Podział na 5 zespołów.
Każdy zespół otrzymuje ilustrację.
Uczniowie wykonują zadanie z ilustracji na
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
rozkroczny i wskok na ławkę obunóż, Uwaga: Jeżeli uczeń nie może sobie poradzić ze wskokiem może chwycić się oburącz za ławkę.
IV.
z postawy bokiem przy ławce, podpór oburącz na ławce, wskok obunóż na ławkę i zeskok z drugiej strony,V.
przeskoki bieżne nad ławką gimnastyczną.poszczególnych stacjach.
Przemieszczają się do kolejnej stacji na sygnał nauczyciela.
Część końcowa 5 – 10 minut
1. Ćwiczenie korekcyjno – kompensacyjne Zwis tyłem na drabinkach – elongacja kręgosłupa.
2. Czynności organizacyjne
Odniesienie sprzętu. Podsumowanie zajęć – animacja:
„Rodzaje skoków nad niskimi przeszkodami w terenie”.
Pożegnanie.
Dzieci w dowolnym siadzie.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3