• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „D

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „D"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „DŁUGOŁAŃCUCHOWE KWASY KARBOKSYLOWE

CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Długołańcuchowe kwasy karboksylowe.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (9.9) [uczeń] opisuje właściwości długołańcuchowych kwasów karboksylowych; projektuje doświadczenie, które pozwoli odróżnić kwas oleinowy od palmitynowego lub stearynowego.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

zna właściwości fizyczne i chemiczne kwasu

palmitynowego, stearynowego i

oleinowego;

wie, co to są mydła;

zna właściwości mydeł;

za zastosowania wyższych kwasów

karboksylowych.

Nabywane umiejętności

UCZEŃ wyjaśnia, na czym polega reakcja tworzenia

(2)

mydeł;

zapisuje równania reakcji otrzymywania mydeł;

zapisuje równania reakcji spalania wyższych kwasów karboksylowych;

potrafi zaprojektować doświadczenie, w którym

bada właściwości kwasu stearynowego;

potrafi zaprojektować doświadczenie, w którym

odróżnia kwas oleinowy od palmitynowego lub

stearynowego;

potrafi zaprojektować doświadczenie, w którym

otrzymuje mydło;

wykonuje doświadczenie zgodnie z instrukcją;

rysuje schemat doświadczenia, obserwuje przebieg oraz

analizuje i wyciąga wnioski z

przeprowadzanych doświadczeń;

posługuje się w sposób bezpieczny

odczynnikami

chemicznymi, sprzętem i szkłem laboratoryjnym.

Kompetencje kluczowe

 kompetencje naukowe;

 porozumiewanie się w języku ojczystym;

(3)

 umiejętność uczenia się;

 umiejętność pracy w grupie;

 podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;

 kompetencje informatyczne;

Etapy lekcji

1) Wstęp:

Nauczyciel sprawdza obecność oraz wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji. Podaje temat zajęć.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel wyznacza uczniów, którzy przypominają wiadomości na temat kwasów karboksylowych. W celu utrwalenia wiadomości nauczyciel poleca zapoznanie się z ilustracją interaktywną pt. „Szeregi kwasów”. Uczniowie przypominają, jak zbudowane są wyższe kwasy karboksylowe.

Klasa dzieli się na trzy zespoły i przystępuje do wykonania doświadczeń. Uczniowie rysują schemat doświadczenia, zapisują obserwacje, formułują wnioski.

Przedstawiciel każdego zespołu przedstawia klasie obserwacje i wnioski z przeprowadzanych doświadczeń.

Nauczyciel podsumowuje doświadczenia wykonane przez uczniów.

Wybrani uczniowie próbują zapisać na tablicy szkolnej równania reakcji chemicznych, będących przedmiotem doświadczeń oraz równania reakcji spalania wyższych kwasów karboksylowych.

Uczniowie korzystając z: prowadzonych doświadczeń, podręcznika, encyklopedii lub Internetu próbują opisać właściwości chemiczne i fizyczne wyższych kwasów karboksylowych. Uczniowie zapisują notatki do zeszytu.

W trakcie rozmowy kierowanej przez nauczyciela uczniowie podsumowują zdobyte wiadomości na temat mydeł, sposobów ich otrzymywania oraz właściwościach.

(4)

Uczniowie w trakcie „burzy mózgów” wymieniają najważniejsze zastosowania w życiu codziennym wyższych kwasów karboksylowych. W celu utrwalenia wiadomości nauczyciel wyświetla zestaw zdjęć pt. „Kwasy karboksylowe”.

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji 1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:

Kwas stearynowy to ciało stałe o barwie białej. Ma

charakterystyczny zapach, nie rozpuszcza się w wodzie.

Topi się w niskiej temperaturze, wydzielając

charakterystyczny zapach stearyny; pary kwasu palą się żółtym płomieniem. Reaguje z zasadą sodową tworząc stearynian sodu – mydło.

Kwas oleinowy jest kwasem nienasyconym i w reakcji z wodą bromową odbarwi ją. Natomiast kwas palmitynowy jest kwasem nasyconym i nie reaguje z wodą bromową.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:

Celem doświadczenia jest badanie właściwości kwasu stearynowego, obserwacja metody odróżniania kwasu nasyconego od nienasyconego oraz otrzymywanie stearynianu sodu, czyli mydła.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Doświadczenia są prowadzone podczas lekcji chemii w klasie. Klasa dzieli się na trzy zespoły. Potrzebny jest następujący sprzęt oraz odczynniki: kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy, zasada sodowa, woda bromowa, probówki, szkiełko zegarkowe, łyżka do spalań, palnik.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:

Przykładowe doświadczenia do przeprowadzenia przez uczniów:

Doświadczenie nr 1 –Badanie właściwości kwasu stearynowego;

Nasyp na szkiełko zegarkowe niewielką ilość kwasu stearynowego. Zbadaj jego zapach, barwę, rozpuszczalność w wodzie. Następnie umieść niewielką ilość tego kwasu na łyżeczce do spalań i ogrzewaj ją w

(5)

płomieniu. Narysuj schemat doświadczenia, zapisz obserwacje, wyciągnij wnioski.

Doświadczenie nr 2 – Jak odróżnić kwas oleinowy od palmitynowego?

Do jednej z probówek nalej kilka cm3 kwasu oleinowego, a do drugiej kilka cm3 kwasu palmitynowego. Dodaj wodę bromową do każdej probówki i potrząśnij. Narysuj schemat doświadczenia, zapisz obserwacje, wyciągnij wnioski.

Doświadczenie nr 3 –Reakcja kwasu stearynowego z zasadą sodową;;

Nasyp do probówki niewielką ilość kwasu stearynowego i dodaj kilka cm3 zasady sodowej. Ogrzej mieszaninę nad palnikiem. Narysuj schemat doświadczenia, zapisz obserwacje, wyciągnij wnioski.

3) Podsumowanie:

Nauczyciel podsumowuje najważniejsze wiadomości.

Ocenia pracę uczniów. Wyjaśnia pracę domową.

Zadanie domowe

Co to jest „utwardzanie tłuszczu”?

Środki dydaktyczne

 podręcznik, encyklopedia

 komputery połączone z Internetem

 odczynniki oraz sprzęt i szkło laboratoryjne

 ilustracja interaktywna „Szeregi kwasów”

 zestaw zdjęć „Kwasy karboksylowe”

Metody nauczania

 pogadanka

 „burza mózgów”

(6)

 rozmowa kierowana

 doświadczenia laboratoryjne

Formy pracy

 praca indywidualna

 praca zbiorowa

Zadanie dla chętnych

Wyjaśnij, co to jest twardość wody.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Rygle z rur okr¹g³ych do d³ugoœci 1,50 m, mog¹ zostaæ z powodzeniem zastosowane jako rygle podporowe dla podestów z zaczepami podporowymi, lub dla podestów z poza systemu.

blacha aluminiowa płaska powlekana prefalz firmy PREFA na rąbek stojący podwójny, wyginana maszynowo. wełna mineralna na stropie podwieszonym między

Po zaklejeniu kubka sprawdź jego szczelność odwracając do góry dnem i podaj klientowi!. 7 krok

Welur Złoty Plaster Miodu Zieleń:. Welur Złota

- Pamiętaj też o tym, że nasze produkty nie są skręcane śrubami tak jak konkurencji - przez to nie musisz się martwić że Ty lub ktoś z twoich znajomych siądzie i regał

Do jednej probówki z białkiem dodano kilka cm 3 roztworu związku srebra, a do drugiej kilka cm 3 etanolu... Uczniowie powinni zauważyć powstanie białego nierozpuszczalnego

[r]

Jeśli łańcuch piły nie zatrzyma się, gdy hamulec łańcucha jest włączony, należy zanieść produkt do najbliższego, autoryzowanego centrum serwisowego lun