SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Czy przewodnik może być magnesem?
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 5.4: [Uczeń] opisuje działanie przewodnika z prądem na igłę magnetyczną;
Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Cel ogólny: Poznanie oddziaływania pola magnetycznego przewodnika z prądem na igłę magnetyczną.
wie, jakie są źródła pola magnetycznego,
wie, że wokół przewodnika z prądem istnieje pole magnetyczne,
wie, o czym mówi reguła prawej dłoni,
wyjaśnia zachowanie igły magnetycznej, używając pojęcia pola magnetycznego wytworzonego przez prąd elektryczny.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
umie posługiwać się igłą magnetyczną do badania pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem,
umie wykazać, że obwód elektryczny, w którym płynie prąd, oddziałuje z magnesem, a więc wytwarza pole magnetyczne,
przeprowadza ćwiczenia i wyciąga wnioski, uczy się współpracy w grupie,
umie pokazać i zastosować regułę prawej dłoni,
nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etap y lekcji
Przedm iot naucza
nia
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć
Środki dydaktycz
ne
Metody nauczania
Formy pracy
Etap wstęp ny
Fizyka Porozumiewanie się w języku
ojczystym;
myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność
Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:
- co już wiecie na temat magnesów?
- gdzie spotkaliście się już z zastosowaniem magnesów?
- czy słyszeliście o magnesach, które zbudowane są z przewodnika, w którym płynie prąd?
Dyskusja Problemow a:
aktywizując a
Zbiorowa, jednolita
2
uczenia się
Etap realiz acji
Fizyka Porozumiewanie się w języku
ojczystym;
myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Przypomnienie wiadomości na temat:
- oddziaływania pola magnetycznego magnesu sztabkowego na igłę magnetyczną,
- ułożenia się biegunów igły magnetycznej względem biegunów pola magnetycznego magnesu.
Nauczyciel przekazuje uczniom nową wiedzę na temat wytwarzania pola magnetycznego wokół przewodnika, w którym płynie prąd.
Notatki z poprzednic h zajęć, nowa wiedza podana na lekcji przez nauczyciela
Podająca:
wykład informacyjn y
Zbiorowa, jednolita
Fizyka Myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji. Uczniowie dzielą się na 3 grupy, każda ma swojego lidera.
Po dokonanej (moderowanej przez nauczyciela) prezentacji wyników prac przez liderów 3 grup nauczyciel dokonuje podsumowania na temat poznanych w ćwiczeniach zjawisk oraz ich wyjaśnienia.
Ćwiczenie
„Doświadcz enia magnetycz ne” (zasób nr
QWE03902)
Praktyczna:
ćwiczenia
Grupowa, zróżnicowan a
Fizyka Myślenie
matematyczne i
Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera
Film
„Magnesy
Podająca: Zbiorowa,
3
podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza film przedstawiający kilka doświadczeń związanych z polem magnetycznym wokół przewodnika, w którym płynie prąd .
Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.
i prąd”
(zasób nr QWE03903) ,
film jednolita
Etap końco wy
Fizyka Myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje wiadomości na temat pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem:
- przewodnik, w którym płynie prąd, wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Linie tego pola układają się koncentrycznie naokoło przewodnika - igła magnetyczna umieszczona w polu magnetycznym przewodnika z prądem reaguje na to pole tak, jakby to było pole magnesu,
- zwrot linii pola magnetycznego przewodnika z prądem określa reguła prawej dłoni.
Podająca:
pogadanka
Zbiorowa, jednolita
4