• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji: Rozwiązywanie układów równań oznaczonych, nieoznaczonych i sprzecznych (lekcja 3)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji: Rozwiązywanie układów równań oznaczonych, nieoznaczonych i sprzecznych (lekcja 3)"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji: Rozwiązywanie układów równań oznaczonych, nieoznaczonych i sprzecznych (lekcja 3)

1. Cele lekcji

a. Wiadomości Uczeń:

1. zna różne metody rozwiązywania układów równań,

2. zna pojęcia oznaczonego, nieoznaczonego i sprzecznego układu równań, 3. wie, co to znaczy znaleźć rozwiązanie układu równań.

b. Umiejętności Uczeń:

1. umie określić rodzaj układu,

2. umie przekształcić równanie do postaci dogodnej do obliczeń, 3. umie rozwiązać układ równań różnymi metodami algebraicznymi,

4. umie dobrać współczynniki układu równań, aby otrzymać żądany rodzaj układu.

2. Metoda i forma pracy

Pokaz, obserwacja, ćwiczenia, uczniowie pracują indywidualnie.

3. Środki dydaktyczne

a. rzutnik multimedialny, b. laptop,

c. karty pracy,

d. prezentacja multimedialna.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Rozwiązywanie układów równań jest bardzo przydatne do rozwiązywania wielu problemów matematycznych. Istnieje kilka metod rozwiązywania układów równań I stopnia z dwiema niewiadomymi. Na poprzednich lekcjach poznaliście metodę podstawiania i metodę przeciwnych współczynników. Dzisiejsze zajęcia będą okazją do doskonalenia umiejętności rozwiązywania układów równań. Zastanowimy się również ile rozwiązań może mieć układ równań, czy zawsze tylko jedno?

b. Faza realizacyjna Przykład 1.

Przyjrzyj się układowi równań:

(2)

 

 4 2 y x

y x

Łatwo stwierdzić, że powyższy układ równań nie ma rozwiązań, gdyż jeżeli suma liczb jest równa 2 to nie może być jednocześnie równa 4. Taki układ nie ma rozwiązań.

Przykład 2 Kolejny układ:

 

4 2 2

2 y x

y x

Tu widać, że rozwiązanie pierwszego równania jest jednocześnie rozwiązaniem drugiego równania, taki układ będzie miał nieskończenie wiele rozwiązań, na przykład (1, 1), (2, 0), (3, –1), (4, –2), (–8, 10) itd.

Rozwiążmy oba układy metodą podstawiania.

Przykład 1

 

 4 2 y x

y x

 

4 2

2 y y

y x

 

 4 2

2 y x

Otrzymujemy sprzeczność.

Przykład 2

 

4 2 2

2 y x

y x

 

4 2 ) 2(

2 2

y y

y

x

(3)

 

4 2 2 4

2 y y

y x

 

 4 4

2 y x

Tym razem otrzymaliśmy tożsamość, układ ma nieskończenie wiele rozwiązań.

Uwaga!

Gdybyśmy rozwiązywali ten układ metodą przeciwnych współczynników, to w efekcie końcowym otrzymalibyśmy 0 = 0, co oznacza, że oba równania mają ten sam zbiór rozwiązań.

Reasumując:

Dla każdego układu równań pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi zachodzi jedna z trzech możliwości:

Układ równań ma jedno rozwiązanie – układ oznaczony.

Układ równań nie ma rozwiązań – układ sprzeczny.

Układ równań ma nieskończenie wiele rozwiązań – układ nieoznaczony.

Część ćwiczeniowa, uczniowie rozwiązują zadania na tablicy i w zeszycie.

Zadanie 1.

Postaraj się bez rozwiązywania podanych układów określić liczbę rozwiązań każdego z nich. Nazwij każdy układ równań

a)

  

6 6 3

4 2

y x

y x

b)

  

 2 2 y x

x y

c)

  

 3 2 x

x y

Odp.

a) Brak rozwiązań układ sprzeczny.

b) Nieskończenie wiele rozwiązań układ nieoznaczony.

c) Jedno rozwiązanie (3, 5) układ oznaczony.

Zadanie 2.

Rozwiąż układy równań dowolną metodą:

(4)

a)

  

5 2

5 2

x y

y x

b)

  

2 5,

1

4 2 3

y x

y x

c)

  

 6 2

12 6 3

y x

y x

d)

  

 1 2 2

4 2 3

x y

y x

e)

  

0 2 3 4

0 5 2 1

y x

y x

Odp.

a) Układ nieoznaczony, wiele rozwiązań.

b) Układ nieoznaczony, wiele rozwiązań.

c) Układ sprzeczny, brak rozwiązań.

d) Układ oznaczony, jedno rozwiązanie (3, –2,5).

e) Układ oznaczony, jedno rozwiązanie (2, –1).

Zadanie 3.

Do podanego równania dopisz drugie tak, aby otrzymać określony układ równań. Sprawdź poprawność rozwiązując każdy z układów równań dowolną metodą algebraiczną

a)

    

...

...

...

...

2 3y

x

układ nieoznaczony

b)

    

....

...

...

...

1 2x

y

układ sprzeczny

(5)

c. Faza podsumowująca

Zebranie i podsumowanie wiadomości dotyczących rozwiązywania układów równań różnymi metodami algebraicznymi, o różnej liczbie rozwiązań.

Jakie znasz metody rozwiązywania układów równań? Metoda podstawiania i przeciwnych współczynników.

Omów krótko na czym one polegają.

Ile rozwiązań może mieć układ równań?

Jedno, nieskończenie wiele, nie ma rozwiązań.

Jak nazywamy układ równań, który ma nieskończenie wiele rozwiązań?

Układ nieoznaczony.

Jak nazywamy układ równań, który nie ma rozwiązań?

Układ sprzeczny.

Jak nazywamy układ równań, który ma jedno rozwiązanie?

Układ oznaczony.

5. Bibliografia

Matematyka z plusem dla klasy II gimnazjum – podręcznik wyd. GWO

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe Zadanie 3 str. 105

podręcznik do matematyki dla klasy II Matematyka z Plusem wyd. GWO

Cytaty

Powiązane dokumenty

• sprawdza, czy dana liczba spełnia równanie stopnia pierwszego z jedną niewiadomą [VII, 2]. • rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą

Metodę GS można zastosować w przypadku niezerowych elementów diagonalnych macierzy A. Metoda jest zbieżna jeśli macierz jest symetryczna i dodatnio określona oraz gdy jest

Układ równań nazywamy sprzecznym gdy równanie 0 = 1 jest kombinacją liniową równań tego układu..

Układy omawiane przez autora filmów proszę wpisać do zeszytu.

b jest róŜna od zera, to układ nazywamy układem równań liniowych niejednorodnych... Rozwiązaniem układu równań liniowych nazywamy taki zbiór wartości niewiadomych,

Nie istnieje takie m, dla którego układ rów- nań będzie układem

Uwaga: gdyby w naszym zadaniu jako parametry przyjęto inne niewiadome, bądź pominięto inne równanie (w wyniku realizacji nieco innej koncepcji

W pole Ustaw komórkę wpisuję adres komórki, zawierającej analizowaną funkcję, w pole Wartość wpisuję liczbę 0 (gdyż właśnie komórka, przechowująca formułę