SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WARUNKI WZROSTU ROŚLIN” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Warunki wzrostu roślin
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (6.7) [uczeń] wykazuje doświadczalnie wpływ różnych substancji i ich mieszanin (np.
soli kuchennej, octu, detergentów) na wzrost i rozwój roślin, dokumentuje i prezentuje wyniki doświadczenia.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
Wie, jakie mieszaniny wpływają negatywnie
na wzrost rośliny Wie jakich błędów nie
należy popełniać w trakcie uprawy roślin
Wie jakie warunki są potrzebna do prawidłowego wzrostu rośliny
Nabywane umiejętności
UCZEŃ Wykazuje
doświadczalnie wpływ różnych substancji i ich mieszanin (np. soli
kuchennej, octu, detergentów) na wzrost i rozwój roślin
Dokumentuje i prezentuje wyniki
doświadczenia Potrafi pracować samodzielnie jak i w
grupie Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Umiejętności praktyczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Poszanowanie przyrody
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne 2) Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Warunki wzrostu roślin. Inicjuje rozmowę.
Rozpoczęcie rozmowy - Nauczyciel zadaje pytanie:
Czy wiecie jakie czynniki są potrzebne, aby rośliny prawidłowo rosły? (uczniowie wymieniają: światło, temperatura, gleba, …) Jak myślicie, dlaczego wymienione przez was czynniki mają tak wielki wpływ na prawidłowy rozwój rośliny?
Nauczyciel przedstawia uczniom proces uprawy roślin oraz nieodzowne elementy składające się na prawidłowy wzrost rośliny tj. nawadnianie, dostęp do światła...
Nauczyciel wyjaśnia uczniom jakie mieszaniny, owady, rośliny wpływają negatywnie na wzrost rośliny.
Uczniowie współpracują z nauczycielem, tworzą notatki wykorzystując podręcznik i/lub encyklopedię (rozmowa kierowana).
Nauczyciel informuje uczniów jakich błędów nie należy popełniać w trakcie uprawy roślin. Uczniowie wykonują notatki.
Nauczyciel za pomocą komputera i rzutnia prezentuje uczniom choroby oraz pasożyty, chwasty odpowiedzialne za nieudaną hodowlę roślin. Zestaw zdjęć „Nieudane uprawy”
Nauczyciel zapoznaje uczniów z samouczkiem
”Galeria zdjęć w programie Picasa”. Wyjaśnia, że w podobny sposób, jak w galerii pokazano poszczególne etapy budowy samochodu z klocków, można udokumentować kolejne etapy wzrostu roślin.
Nauczyciel prosi uczniów, aby dobrali się w pary.
Zadaniem uczniów będzie przeprowadzenie w domu ćwiczenia, oraz zaprezentowanie rezultatów za 3 tygodnie na kolejnej lekcji przyrody. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przygotowali 2 tacki hodowli rzeżuchy.
W pierwszej tacce lignina niech zostanie nasączona wodą, druga (do wyboru przez ucznia) roztworem soli kuchennej, octem lub detergentami. Należy oznaczyć tacki i postawić w tym samym miejscu z dostępem do światła. Po 3 tygodniach należy sprawdzić wyniki doświadczenia. Nauczyciel prosi o zapisanie wyniku doświadczenia, oraz o przyniesienie obu hodowli na lekcję przyrody. Uczniowie powinni codziennie wykonywać zdjęcia rosnącym roślinom, a następnie umieszczali je (w domu lub za pomocą komputera szkolnego) we własnej galerii stworzonej w programie Picasa.
Na koniec lekcji nauczyciel dyktuje notatkę. Uczniowie robią notatki.
3) Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Komputer
Rzutnik
Ekran projekcyjny Metody nauczania
Pogawędka
Rozmowa kierowana
Obserwacja Formy pracy
Praca indywidualna
Praca w grupie
Praca domowa
Wymień jakie znasz szkodniki upraw i opisz jaki jest ich wpływ na pola uprawne
Zadanie dla chętnych
Wymień rośliny, które nazywa się chwastami.
Lista załączników multimedialnych
Samouczek „Galeria zdjęć w programie Picasa”
Zestaw zdjęć „Nieudane uprawy”