• Nie Znaleziono Wyników

Z FIZYKĄ PRZEZ ŻYCIE

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Z FIZYKĄ PRZEZ ŻYCIE"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Z FIZYKĄ PRZEZ ŻYCIE

JOANNA

BORGENSZTAJN

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania fizyki w zakresie rozszerzonym.

Dla szkoły ponadpodstawowej

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

(2)

Redakcja merytoryczna – dr Agnieszka Jaworska Recenzja merytoryczna – Wojciech Dobrogowski

Wojciech Panasewicz

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji

Pole elektryczne wokół ładunków punktowych Klasa/czas trwania lekcji

klasa IV liceum lub technikum, 45 minut

Cel ogólny lekcji

wykorzystanie prawa Coulomba do analizy oddziaływań między ładunkami Cele szczegółowe

Uczeń:

„ formułuje prawo Coulomba i wyznacza siłę wzajemnego oddziaływania ładunków punktowych;

„ wyjaśnia pojęcie natężenia pola elektrycznego;

„ analizuje pole elektryczne wytworzone przez ładunki punktowe;

„ na podstawie prawa Coulomba wyznacza wartość natężenia pola elektrycznego wytworzonego w danym punkcie przez ładunki punktowe.

Metody/Techniki/Formy pracy

Metody i techniki pracy: metoda lekcji odwróconej, referat, metoda ćwiczeń praktycznych, studium przypadku, dyskusja

Formy pracy: praca indywidualna, praca grupowa, praca zbiorowa

Środki dydaktyczne

„ tablica tradycyjna i komputer z rzutnikiem lub tablica multimedialna;

„ komputery lub urządzenia mobilne z dostępem do Internetu – po jednym na grupę;

„ kolekcja aplikacji Ładunki punktowe dostępna pod adresem https://learningapps.

org/display?v=pttn75c3319 lub przy pomocy poniższego QR kodu.

Opis przebiegu lekcji Faza przygotowawcza

1. Przed zajęciami prowadzący prosi uczniów o przygotowanie w domu następujących zagadnień:

„ pole centralne wytwarzane przez ładunek punktowy;

„ oddziaływanie elektrostatyczne między ładunkami punktowymi;

„ sformułowanie prawa Coulomba;

(4)

„ ładunek próbny i jego definicja;

„ natężenie pola elektrycznego jako wielkość wektorowa;

„ wyznaczanie wartości natężenia pola elektrycznego dla ładunków punktowych;

„ określanie kierunku i zwrotu wektora natężenia pola elektrycznego.

2. Prowadzący zapoznaje się z kolekcją aplikacji Ładunki punktowe i sprawdza czy wszystkie komputery są sprawne.

3. Na zajęciach prowadzący zapisuje na tablicy temat lekcji i zapoznaje uczniów z jej celem.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel wskazuje osoby, które zreferują przygotowane w domu zagadnienia.

W razie potrzeby uzupełnia i koryguje wypowiedzi uczniów.

2. Prowadzący dzieli klasę na grupy i poleca wspólne rozwiązanie ćwiczeń zestawionych w kolekcji aplikacji Ładunki punktowe.

3. Wskazani przez nauczyciela uczniowie omawiają rozwiązanie dwóch pierwszych ćwiczeń, rozrysowując na tablicy działające na ładunki siły.

4. Kolejna osoba omawia rysunki z ćwiczenia 3, ilustrujące pole elektryczne wytworzone przez ładunki punktowe.

5. Prowadzący wskazuje osoby, które zreferują rozwiązanie poszczególnych podpunktów ostatniego ćwiczenia.

6. Nauczyciel inicjuje dyskusję, której celem jest szczegółowe przeanalizowanie każdego z przedstawionych przypadków. Klasa wspólnie ustala kierunki sił działających na ładunki próbne umieszczone we wskazanych punktach oraz kierunek pola elektrycznego.

Faza podsumowująca

1. Prowadzący wskazuje osoby, które podsumują najważniejsze informacje z lekcji.

2. Na podstawie wyników uzyskanych przez uczniów w trakcie rozwiązywania ćwiczeń rachunkowych, przebiegu dyskusji oraz sposobu podsumowania lekcji przez

uczniów, nauczyciel dokonuje ewaluacji zajęć.

Komentarz metodyczny

zawierający propozycję dostosowania do ucznia z SPE

Ćwiczenia, zaproponowane w kolekcji aplikacji Ładunki punktowe można wykorzystać jako narzędzia do oceniania postępów uczniów. Za prawidłowe rozwiązanie dwóch pierwszych zadań należy przyznać po jednym punkcie.

(5)

5

Za ćwiczenie trzecie można przyznać dwa punkty za rozwiązanie pełne lub jeden punkt za pokonanie głównych trudności zadania. Trudności te mogą zostać przez nauczyciela różnie sformułowane w odniesieniu do uczniów o róźnych poziomach kompetencji. Również sposób oceniania ostatniego ćwiczenia (a w zasadzie wybranego podpunktu) można uzależnić od umiejętności danego ucznia, stosując podejście holistyczne.

Ostatnie z ćwiczeń zestawionych w kolekcji aplikacji można wykorzystać

do indywidualizacji pracy z uczniami. Poszczególne podpunkty, w zależności od stopnia ich trudności, można przydzielić uczniom o różnym poziomie kompetencji.

Również w ramach pojedynczego podpunktu można podzielić pracę pomiędzy dwie lub trzy osoby.

Dla uczniów szczególnie uzdolnionych można przygotować analogiczne zadania, lecz o większym stopniu skomplikowania, np. wyznaczenie natężenia pola wytworzonego przez ładunki o różnych wartościach bezwzględnych, albo wyznaczenie natężenia pola wytworzonego przez układ więcej niż dwóch ładunków.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel dzieli klasę na grupy i poleca uczniom wspólne rozwiązanie ćwiczeń interaktywnych zestawionych w kolekcji aplikacji Prawa Keplera.. Prowadzący wskazuje osoby,

Prowadzący zapoznaje się z aplikacją Budowa i ewolucja Wszechświata oraz sprawdza czy wszystkie komputery lub urządzenia mobilne są sprawne.. Na zajęciach prowadzący zapisuje

Nauczyciel zapoznaje się z kolekcją aplikacji Woda i jej stany skupienia oraz przygotowuje niezbędne materiały i przybory do przeprowadzenia doświadczeń.... Na zajęciach

Prowadzący na podstawie wyników quizu z aplikacji Przemiany gazowe oraz na podstawie postępów uczniów w trakcie lekcji dokonuje ewaluacji zajęć pod kątem właściwego doboru

Przed zajęciami prowadzący prosi uczniów o przygotowanie w domu informacji na temat głównych założeń teorii kinetyczno-molekularnej oraz na temat zjawiska dyfuzji..

Prowadzący prosi uczniów, aby w domu przygotowali na podstawie podręcznika lub wskazanych materiałów krótki opis ruchu harmonicznego oraz wyjaśnienie następujących

Jeśli w części dotyczącej badania drgań tłumionych okaże się, że masa ciężarków jest za mała aby uzyskać zalecany okres drgań sprężyny, należy wykorzystać

Każda grupa osobno przekształca wzór na zależność okresu małych drgań od długości wahadła i znajduje wyrażenie na wartość przyspieszenia ziemskiego5. Uczniowie