• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Konstrukcja spódnicy damskiej podstawowej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Konstrukcja spódnicy damskiej podstawowej"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Konstrukcja spódnicy damskiej podstawowej

1. Cele lekcji

Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi:

1. wymienić wymiary niezbędne do narysowania konstrukcji spódnicy, 2. nazwać podstawowe linie konstrukcyjne spódnicy,

3. wykonać konstrukcję spódnicy podstawowej, 4. wykonać i opisać formy spódnicy podstawowej,

5. sprawdzić prawidłowość wykonanej pracy oraz poprawić ewentualne błędy,

2. Metoda i forma pracy

praca indywidualna z komputerem.

3. Środki dydaktyczne

1. komputer z zainstalowanym programem Power Point,

2. prezentacja komputerowa „Modelowanie konstrukcyjne spódnicy damskiej podstawowej”, 3. arkusze papieru A4,

4. przybory do rysowania, 5. skalówka,

6. bibuła prasowana, 7. nożyce,

8. klej do papieru.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Nauczyciel przypomina (z poprzedniej lekcji) w jaki sposób mierzy się na osobie podstawowe wymiary, np.: wzrost, obwód talii, obwód bioder, obwód klatki piersiowej, długość spódnicy, oraz symbole tych wymiarów.

Nauczyciel wyjaśnia, że celem lekcji jest wykonanie form spódnicy podstawowej w skali 1:4.

Uczniowie opisują, jak wygląda spódnica podstawowa: składa się z przodu i tyłu, do talii dopasowana zaszewkami z przodu i z tyłu, góra wykończona paskiem, z boku lub z tyłu wszyty zamek.

Nauczyciel podaje wymiary, według których uczniowie narysują konstrukcje: ZWo = 164 cm, ot = 78 cm, obt = 104 cm.

Nauczyciel przypomina, że prace powinny być wykonane dokładnie i estetycznie.

(2)

b) Faza realizacyjna

1. uczniowie uruchamiają prezentacje komputerowe,

2. uczniowie wykonują na kartkach rysunek modelowy i opis modelu spódnicy podstawowej, 3. uczniowie korzystając z prezentacji komputerowej rysują na kartkach siatkę konstrukcyjną

spódnicy, linie siatki obrysowują kolorem czerwonym,

UWAGA: nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga w sytuacjach sprawiających trudności oraz poprawia ewentualne błędy,

4. na siatce konstrukcyjnej uczniowie rysują formy spódnicy podstawowej i obrysowują je kolorem czarnym lub niebieskim,

5. uczniowie odbijają na bibułce formy przodu i tyłu spódnicy, wycinają je i przyklejają na kartce zachowując nitkę prostą wzdłuż środka przodu i tyłu spódnicy, opisują formy (nazwa

asortymentu, nazwa elementu, rozmiar),

6. uczniowie dokonują oceny poprawności swojej pracy.

c) Faza podsumowująca

Uczniowie wraz z nauczycielem analizują trudności oraz najczęściej występujące w pracach błędy.

Nauczyciel analizuje prace uczniów, stwierdza ich poprawność i estetykę wykonania. Dokonuje oceny prac.

5. Bibliografia

1. Parafianowicz Z., Konstrukcja i modelowanie odzieży ciężkiej, 2. Parafianowicz Z., Piskorska M., Standardy konstrukcji odzieży, 3. Parafianowicz Z., Szkolny słownik odzieżowy,

6. Załączniki

Zadanie domowe

Narysuj spódnicę podstawową na własne wymiary w skali 1:1 Test

Cytaty

Powiązane dokumenty

Uczniowie biegają po sali, nauczyciel woła: „komórki do wynajęcia”, a uczniowie wskakują w koła hula-hop. Uczeń, który nie zdążył spaceruje pomiędzy uczniami i pyta, czy

duża liczba ludności (>60%) utrzymuje się tylko z rolnictwa, zwłaszcza z uprawy ryżu;. ponad połowę ludności rolniczej stanowią bezrolni, gdyż rozpowszechniony jest

Krahelskiej, Kraśnicka nr 2 i 4, Krośniewicka – nieparzyste od nr 15 do nr 17 oraz nr 24, Krynoliny, Krzesiwa, Lewicpolska, Lewinowska, Lisia, Lotnika, Ładna,

[r]

Zrób zdjęcie swojego rozwiązania i prześlij na adres szczepka20@interia.pl Lekcja 2: Obejrzyj film na podstawie, którego rozwiążesz

Przerysuj do zeszytu kwadrat i prostokąt zaznacz w nich przekątne, wierzchołki oraz miary kątów?. Pod każdym rysunkiem zapisz jego własności oraz wzór

Jeśli wartości L i C nie będą dogodne do realizacji, to trzeba przewidzieć transformację rezystancji generatora i(lub) obciążenia i dla nowej

Analogy as a Method of Generating and Analysing Metaphors Analogy is one of the possible ways to create a metaphor which can be seen in the analysis conducted by Eco using the