• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Dobre rady na zwadyTreści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Dobre rady na zwadyTreści kształcenia:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna

Temat: Dobre rady na zwady

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym i wyciąga z nich wnioski – edukacja polonistyczna (1.1b),

2) Wyszukuje w tekście potrzebne informacje – edukacja polonistyczna (1.1c), 3) Współpracuje z innymi w zabawie i nauce szkolnej – edukacja społeczna (5.4), 4) Korzysta z informacji zawartych w słownikach – treści rozszerzone,

5) Rozwija umiejętności interpersonalne i rozwiązuje konflikty – treści rozszerzone.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Słucha uważnie i ze zrozumieniem utworów literackich,

● Wyszukuje w tekście utworu fragmenty odpowiadające na pytania,

● Wypowiada się pełnymi zdaniami na podany temat,

● Czyta uważnie i ze zrozumieniem zdania i krótkie teksty,

● Poznaje przysłowia dotyczące konfliktów między ludźmi,

● Wie, co to jest konflikt,

● Potrafi ustalić sposoby rozwiązania konfliktu,

● Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Uważnie słucha utworów literackich,

● Czyta ze zrozumieniem krótkie teksty,

● Wypowiada się pełnymi zdaniami na określony temat,

● Interpretuje przysłowia,

● Rozwiązuje konflikty między kolegami,

● Współpracuje w grupie.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: widżet interaktywny A masz! A masz!, karty pracy (Pogłówkuj!

oraz Rozwiązujemy konflikty),

● Tablica interaktywna/komputer z głośnikami,

● Wydruki tekstu wierszyka pt. Awantura na podwórku1,

● Słowniki języka polskiego,

● Tablica, kreda/pisak,

● Zeszyty, przybory do pisania.

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka, rozmowa, wyjaśnienie, 1 Wiersz autorki scenariusza.

1

(2)

● Problemowe: aktywizujące – rozwiązywanie diagramu, definiowanie pojęć, dyskusja dydaktyczna,

● Praktyczna: tekstu przewodniego,

● Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna zróżnicowana,

● Grupowa.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie dzieci i wprowadzenie do tematu: wspólne rozwiązywanie diagramu z hasłem:

„Dobre rady na zwady” – karta pracy Pogłówkuj!.

Uczniowie rozwiązują diagram wspólnie, w grupach, ale każde dziecko zapisuje rozwiązanie na swojej karcie pracy.

Następuje odczytanie hasła, będącego tematem zajęć, i wyjaśnienie pojęcia „zwady”.

Nauczyciel upewnia się, że wszystkie wyrazy w diagramie są zrozumiałe (problematyczna może okazać się też „trema”). W razie potrzeby nieznane słowa uczniowie mogą odszukać w słowniku języka polskiego i przeczytać ich objaśnienia.

Prawidłowo rozwiązany diagram:

1 d o b r o

2 t r e m a

3 s t r a c h

4 s c h o d y

5 m i n a

6 n a z w a

7 j e d y n a k

2. Nauczyciel prosi o uważne wysłuchanie wiersza pt. Awantura na podwórku. Uczniom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z wierszem, tak aby w trakcie odtwarzania materiału mogli w razie potrzeby jednocześnie śledzić tekst.

3. Rozmowa na temat utworu.

Pytania stymulujące myślenie interpretacyjne:

● Co wydarzyło się na podwórku?

● O co pobiły się wróbelki?

● Dlaczego nie widziały kota, który skradał się przy płocie?

● Jaką radę dalibyście wróblom, gdyby was rozumiały?

● Jakiego przysłowia nie znały wróbelki?

Ostatnie pytanie dotyczy przysłowia: „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”.

2

(3)

Jeśli dzieci go nie znają, nauczyciel może wypowiedzieć jego początkową frazę („Gdzie dwóch się bije…”) i poprosić uczniów o wybranie właściwego zakończenia spośród następujących propozycji:

1) tam trzeci dołącza, 2) tam trzeci ucieka, 3) tam trzeci korzysta.

4. Praca z tekstem. Utrwalenie pisowni wyrazów z „ó”.

Wszystkie dzieci otrzymują wydruki tekstu wiersza Awantura na podwórku. Nauczyciel prosi o wyszukanie w wierszu wyrazów, którymi autorka nazwała kłótnię. Następnie uczniowie podkreślają pozostałe wyrazy z „ó” i odczytują je. Prowadzący objaśnia regułę ortograficzną pisowni i zapisuje na tablicy w dwóch kolumnach:

● „ó” niewymienne – podwórko, wróbelki,

● „ó” wymienne na „o”, „e” – piórka, bo pierze; bójka, bo boje; spór, bo spory; cóż, bo co.

Uczniowie uzdolnieni językowo wyszukują pary wyrazów, które się rymują.

5. Nauczyciel przedstawia na tablicy interaktywnej widżet A masz! A masz!, prezentujących starcia zwierząt, np. jeleni, baranów, kogutów, psów, kotów.

Następnie inicjuje dyskusję na temat zachowania zwierząt. Zadaje pytania i zachęca uczniów do swobodnych wypowiedzi:

● W jakiej sytuacji przedstawione są na obrazkach pary zwierząt?

● Dlaczego te zwierzęta ze sobą walczą?

● Co może być powodem walki?

● Jak myślicie, czym różni się walka zwierząt od konfliktów, jakie zdarzają się między ludźmi?

● Na czyje konflikty – ludzi czy zwierząt – moglibyśmy coś poradzić?

6. Karta pracy Rozwiązujemy konflikty.

Dzieci indywidualnie zapoznają się z tekstem o dwóch chłopcach, którzy nie potrafili dojść do porozumienia. Następnie uczniowie pracują w grupach: wspólnie zastanawiają się, jaki mógłby być dalszy ciąg przeczytanej historyjki. Ustalają wspólnie jej zakończenie i zapisują na karcie. Kolejnym zadaniem zespołów jest określenie powodu kłótni bohaterów i podanie możliwych sposobów rozwiązania konfliktu. Nauczyciel powinien zadbać o to, żeby w każdej z grup znalazł się uczeń o silnie zarysowanych cechach przywódczych, który sprawnie poprowadzi pracę w zespole.

7. Podsumowanie zajęć.

Dzieci odpowiadają na pytania:

● Jak myślicie, dlaczego ludzie ze sobą walczą?

● Jaką radę dalibyście tym, którzy trwają w konflikcie?

Czego nauczyliście się na tych zajęciach?

3

(4)

Uwagi:

Wiersz pt. Awantura na podwórku, do wydruku dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się:

Świergot na podwórku podniosły wróbelki.

Wyrywają sobie okruszek niewielki.

Żaden nie ustąpi:

Ten i ten uparty, lecą wokół piórka.

Bójka nie na żarty!

Nie widzą, że obok, tuż przy samym płocie, spór ich oglądają bystre ślepia kocie…

Niemądre wróbelki!

Cóż wam po okruszku, gdy możecie zniknąć

w głodnym kocim brzuszku…

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jajko Kolumba do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się:.. Słuchowisko

Osobom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z treścią

Kwoka, do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją!. Jan Brzechwa Kwoka Proszę

Osobom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z treścią

Być może znacie te zabawy, ale przypominamy je i zachęcamy byście byli kreatywni i tworzyli swoje własne wersje tych zabaw lub.. wymyślali zupełnie

Uwaga! Od poniedziałku będę oceniać Waszą pracę. Wskazani uczniowi, gdy wykonają zadania, muszą niezwłocznie zrobić zdjęcie i przesłać przez Messengera, ale nie przez grupę,

We wtorek około godziny 11.00 wyślę Ci ćwiczenia do zrealizowania (temat e-maila: j.polski, ćwiczenia 19 maja). Bardzo

Dziecko rozpoznaje i nazywa różne zabawy-temat do rozmowy „Rozpoznaj rodzaj zabawy i powiedz na czym