SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Pasy krain geograficznych w Polsce
TREŚCI KSZTAŁCENIA
7.2. uczeń charakteryzuje, na podstawie map tematycznych, środowisko przyrodnicze głównych regionów geograficznych Polski, ze szczególnym uwzględnieniem własnego regionu (również na podstawie obserwacji terenowych); uczeń potrafi samodzielnie
zdobywać informacje z różnych źródeł (materiały przygotowane przez nauczyciela).
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
zna podział Polski na pasy krain geograficznych,
wymienia krainy położone w każdym pasie,
zna najcenniejsze walory środowiska przyrodniczego i geograficznego krain.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
odczytać z mapy cechy środowiska geograficznego krain,
ocenić stopień atrakcyjności przyrodniczej krain,
uczeń odczytuje informacje o regionach wykorzystując różne źródła informacji geograficznej,
opisuje walory przyrodnicze i poza przyrodnicze regionów,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji
Naucza ne przedmi
oty
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne
Metody nauczani
a
Formy pracy
Etap wstępny
geografi a
porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się
Czynności organizacyjne.
Podanie tematu i celów lekcji ZASÓB 1 GALERIA ZDJĘĆ
praca z różnymi środkami
informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne, słowniki)
pogadank a,
praca w grupach, ćwiczenia
indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach
Etap
realizacji geografi
a porozumiewanie
się w języku Ćwiczenia z mapą.
Podział Polski na pasy krain praca z różnymi
środkami pogadank
a, praca w
grupach, 2
ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
geograficznych.
Opisy środowiska geograficznego krain.
Zasób 1 GALERIA ZDJĘĆ ROZPOZNAWANIE KRAIN, ĆWICZENIA NA MAPACH KONTUROWYCH POLSKI
informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne słowniki, plansze, atlasy)
praca w grupach, ćwiczenia
indywidua lna i zbiorowa
Etap podsumow ujący
geografi
a porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się,
PODSUMOWANIE ZASÓB 2 FILM atlasy,
mapa fizyczna świata, globusy uczniowskie
pogadank a,
praca w grupach, ćwiczenia
praca w grupach indywidua lna i zbiorowa
3