• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dydaktycznych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dydaktycznych"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dydaktycznych Opracowanie Jolanta Lelonkiewicz 17.04.2020

Grupa przedszkolna zróżnicowana- 5-6 latki Temat: Cześć jestem koronawirus

Cele:

1. Zapobieganie skutkom stresu urazowego - pokazywanie dzieciom, że to, co przeżywają i jak reagują w sytuacji kryzysowej nie powinno podlegać ocenie.

2. Rozładowanie nadmiaru trudnych emocji poprzez ruch, taniec, aktywność plastyczną 3. Oswojenie swoich lęków i niepewności poprzez rozmowę

Środki dydaktyczne: prezentacja „Cześć jestem wirus”

https://www.mindheart.co/descargables?fbclid=IwAR1EvPYSP7VgLTvJFD0H1UvKUlXdvEiq6S98 hdGvhyMuetNMTwf1W6J74nA , film „Masz tę moc”

https://www.youtube.com/watch?v=YGqIwp9RDEo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR28E2huW1 BhBKsHHjERwGt5K-OqtghXSg2r0igFBGNH46RES5dO6WLXGLI , butelki typu pet, gazety, kosz, kredki , blok rysunkowy, piosenka „Clap, Clap song”

https://www.youtube.com/watch?v=0HByXWgkMwk

Przebieg zajęć.

Zaproponowanie dziecku wyjaśnienia obecnej sytuacji. Czy wie co to jest wirus? – wspólne obejrzenie prezentacji „Cześć jestem wirus” i filmu „Masz tę moc”.

Film „Cześć jestem wirus”

https://www.mindheart.co/descargables?fbclid=IwAR1EvPYSP7VgLTvJFD0H1UvKUlXdvEiq6S98 hdGvhyMuetNMTwf1W6J74nA

Film „Masz tę moc”

https://www.youtube.com/watch?v=YGqIwp9RDEo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR28E2huW1

BhBKsHHjERwGt5K-OqtghXSg2r0igFBGNH46RES5dO6WLXGLI

(2)

Rozmowa na temat koronawirusa, podczas oglądania prezentacji i filmu.

Kilka propozycji jak przeprowadzić rozmowę z dzieckiem:

Wytłumaczenie dziecku, ze mamy prawo czuć się pogubione, niedoinformowane, wystraszone i niepewne w obecnej sytuacji. Warto mówić dzieciom, że jesteśmy jako ludzie różni, więc różnie możemy zareagować na sytuację kryzysową. Nie krytykuj , bądź gotowy „przyjąć emocje

dziecka”.

Powiedz: widzę jak bardzo cała ta sytuacja cię złości, tak wtedy trudno się opanować...”.

Nie bój się okazać własnych uczuć, modeluj otwartość u dziecka mówiąc, np.: mnie to też niepokoi, wielu spraw do końca nie rozumiem, nie wiem jak to długo będzie trwało, dla nas wszystkich jest to bardzo trudne i zdarza się nam pierwszy raz w życiu, więc nie wiemy jak reagować, jak dobrze działać.

Pomóż dziecku wyrazić smutek, rozpacz, żal:

- pomagaj dziecku uporać się z trudnymi uczuciami : złością, lękiem, strachem, niepokojem, obawami napięciem.

- Wyraźnie mów dziecku, że jego przeżycia i liczne reakcje ( wymień te które być może u niego występują, np. płacz, drżenie, skubanie paznokci, ruszanie ręką, nogą, pociąganie nosem, różne niekontrolowane a niecelowe ruchy) są naturalne, normalne w takiej sytuacji.

Powiedz, że: taka sytuacja kryzysowa, jaką jest pandemia - czyli, że na wirusa chorują ludzie na wielu kontynentach - wywołuje u wszystkich ludzi wiele trudnych emocji.

Powiedz, że ludzie wtedy przeżywają rozmaite emocje, a jest ich wiele i o różnym stopniu nasilenia. Są to: lęk, strach, niepewność, nieufność, złość, zazdrość. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie wiedzą co mają zrobić, są zaskoczeni, nie mają gotowych, sprawdzonych rozwiązań.

Dlatego częściej są zdenerwowani i napięci. Zdarza się, że się kłócą, krzyczą, bywa, że są mrukliwi, nie chcą ze sobą rozmawiać, mają fochy, bywają płaczliwi czy wściekli. To normalne, że ludzie w takich sytuacjach mają różne emocje i różnie się pod ich wpływem zachowują. Taka informacja ma spowodować, że dziecko odkryje i zrozumie, że nie tylko ono przeżywa lęki i inne silne emocje, że takie emocje towarzyszą nam wszystkim. Normalizujemy mówiąc, że to

normalne, że w takiej sytuacji czujesz ..., myślisz..., obawiasz się.... Możesz powiedzieć, że

dorosłym też nie jest łatwo, choć próbują sobie jakoś radzić, znajdować swoje sposoby na to,

(3)

aby się uspokoić, opanować lęk, niepewność. Powiedz , że: I ty, z pewnością myślisz i obawiasz się wielu rzeczy.

Wiele osób odkrywa swoje sposoby na to, żeby łatwiej znieść stres, napięcie, przezwyciężyć lęk.

Niektórym osobom, np. dobrze robi ciepła kąpiel, uspakaja prasowanie czy obieranie jarzyn, robienie zaległych porządków.

Zaproponowanie dziecku, żeby razem uporać się ze złym humorem czy złością.

Propozycja zabaw:

1. Dorosły rozkłada 10 plastikowych butelek na podłodze. Zgniatanie butelek nogami.

(rozładowanie napięcia).

2, Rozdzieranie i zgniatanie w kulki kartek gazety. Rzucanie kulami do kosza- ćwiczenie celności.

3. Zabawa przy piosence (rozdanie dzieciom kartek papieru). Wspólne tańce przy muzyce.

https://www.youtube.com/watch?v=0HByXWgkMwk

Propozycja pracy plastycznej- Narysuj koronawirusa. Jak wygląda koronawirus? – bazowanie na

wyobraźni dziecka.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Tak, rozszerzenie oferty TUW PZUW o produkt D&O jest elementem ekspansji towarzystwa na rynku podmiotów medycznych, zwłaszcza szpitali.. Ten pro- dukt okazał

Podpisując umowę na budowę gazociągu bałtyckiego, niemiecki koncern chemiczny BASF i zajmujący się między innymi sprzedażą detalicznym odbiorcom gazu EON zyskały

ucieszyłem się że piszemy podobne do siebie wiersze piszę wiersze które są podobne do wierszy wielu poetów spełnia się marzenie mojego życia. antologia polskiej poezji bez dat i

nie ma u Barańczaka polityki traktowanej jako walka władzę, intrygi, jeśli już się pojawia, pojmowana jest jako arystotelesowska troska o dobro publiczne; bardziej jednak jest

Wydaje się, że szczególnie Niepublikowane, ale także Rozproszone ujawniają to, co na temat Świetlickiego zostało już powiedziane; potwierdzają trafność odczytań,

Być może, w swej istotnej jakości ta początkowa mądrość nie różni się od tej, jaka ma być osiągnięta, co wyrażają niektóre rodzaje mistyki, mówiąc o „powrocie do

To właśnie odejście od pompatyczności, pa- tosu i przerażenia na myśl o zbliżającym się końcu świata oraz kreacja staruszka-proroka, który wpisuje się

UMIEJĘTNOŚCI ŁATWEGO CZYTANIA I INTERPRETOWANIA MOWY CIAŁA ORAZ WERBALNYCH SYGNAŁÓW WYSYŁANYCH PRZEZ KAŻDEGO Z KIM ROZMAWIASZ.. NA NASZYM SZKOLENIU “NIE