• Nie Znaleziono Wyników

Wpływ aktywności ruchowej na organizm człowieka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Wpływ aktywności ruchowej na organizm człowieka"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Wpływ aktywności ruchowej na organizm człowieka

Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

2. Trening zdrowotny. Uczeń:

2.1 omawia zmiany zachodzące w organizmie w czasie wysiłku fizycznego

Adresat

Uczniowie klasy I

Czas trwania

45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 wie, jak zmieniają się parametry tętna i oddechu podczas wysiłku fizycznego

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 mierzy tętno i określa maksymalne tętno wysiłkowe

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 dąży do przezwyciężenia słabości własnego organizmu podczas wysiłku fizycznego

Metody nauczania

zadaniowa ścisła, pozostawić uczniowie wymieniają swoje spostrzeżenia w trakcie wysiłku fizycznego

Formy i miejsce zajęć

(2)

Przybory i przyrządy

Stoper, 3 długopisy, rzutnik, laptop, ekran.

Zasoby multimedialne

1. zestaw ilustracji: „Zmiany zachodzące podczas wysiłku fizycznego”

2. prezentacja: „Korzystne zmiany zachodzące w organizmie po systematycznej aktywności ruchowej.”

Materiały pomocnicze:

 karta pracy: „Ocena stanu organizmu w trakcie i po wysiłku”

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi

organizacyjno – metodyczne Część

wstępna 5 – 10 minut

1. Czynności organizacyjne:

 Zbiórka – sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji.

2. Rozgrzewka

 Trucht w terenie,

 bieg slalomem między drzewami,

 naprzemiennie Krążenia ramion, w przód i w tył,

 skip A i C,

 podskoki naprzemienne,

 skłony tułowia w przód, w bok i w tył. Wypady w przód, w bok i w tył.

Ustawienie uczniów w szeregu.

Ustawienie:

luźna grupa z zachowaniem bezpiecznych odległości od siebie.

Ćwiczenia wykonywane są na odcinku 20 m 2-3 razy.

(3)

Część główna 25 – 30 minut

1. Rozwijanie ogólnej wytrzymałości biegowej:

 2 minuty szybkiego marszu, naprzemiennie z 3 minutami biegu.

2. Praca w grupach

Uczniowie mają za zadanie wypisać zaobserwowane zmiany zachodzące podczas i po wysiłku fizycznym odnoszące się do układu oddechowego, układu krwionośnego, układu

obronnego organizmu (stan skóry).

 Uczniowie prezentują swoje przemyślenia wybierając z fotografii te, na których przedstawione są zaobserwowane przez nich zmiany.

3 serie ćwiczeń.

Podział na grupy w momencie przed

rozwijaniem wytrzymałości.

Zasób

multimedialny.

Podział uczniów na 3 grupy, każda z nich otrzymuje kartę pracy i zadanie do wykonania (zał.1).

Powrót do szkoły, rozdanie zdjęć

pokazujących zmiany organizmu występujące podczas wysiłku fizycznego.

Część końcowa 5 minut

1. Obejrzenie prezentacji: Jakie korzystne zmiany zachodzą w organizmie po systematycznej aktywności ruchowej?

2. Czynności organizacyjne:

 Podsumowanie lekcji, ocena pracy uczniów, pożegnanie.

Zasób

multimedialny.

W

podsumowaniu:

nauczyciel objaśnia zmiany zachodzące w poszczególnych układach organizmu w czasie wysiłku

(4)

Informacje dla nauczyciela:

 Przyspieszony oddech.

Aby podczas biegu wykorzystać wdychany tlen, należy poprawić kondycję fizyczną, oddychać równocześnie ustami i nosem, wypracować sobie swój rytm biegu.

VO2 jest jednym z najlepszych współczynników określających kondycję człowieka.

Jest to czynnik określający absorpcję tlenu w pęcherzykach płucnych wraz z wchłanianiem zachodzącym w mięśniach.

Spirometria jest podstawowym badaniem VO2.

Podczas spoczynku wdychamy 400 – 500 ml powietrza, w czasie wysiłku do 1,5 litra.

Nadając odpowiedni rytm wdechom i wydechom doprowadzamy do bardziej wydajnego oddychania. Najłatwiej nauczyć się tego dostosowując rytm oddychania do kroków. Na początku nie jest to łatwe, ale z czasem oddech staje się bardziej wydajny.

Ćwiczenie rytmu należy rozpocząć od oddychania w umiarkowanym biegu przyjmując rytm oddechów w stosunku do kroków 3:3 lub 3:2. Wykonując 3 kroki należy zrobić wdech, wykonując kolejne 2 kroki wykonać wydech.

U ludzi zdrowych częstość oddychania w spoczynku wynosi 16-18 razy /min.

Chcąc zwiększyć swój pułap tlenowy należy dużo trenować.

Lepsze dotlenienie organizmu spowoduje obniżenie tętna, a co za tym idzie zmniejszenie odczucia zmęczenia podczas aktywności ruchowej.

Kolka występuje u początkujących biegaczy. Pojawia się w wyniku złej synchronizacji pracy mięśni znajdujących się bezpośrednio pod płucami, przepony, klatki piersiowej i pracy płuc oraz rytmu wdechu i wydechu.

 Przyspieszone tętno.

Prawidłowe tętno dorosłego człowieka powinno wynosić 70 – 75 uderzeń/minutę.

Najlepszym sposobem na jego zmniejszenie jest systematyczna, umiarkowana aktywność ruchowa, dostosowana do naszej kondycji, wykonywana co najmniej 3–4 razy w tygodniu po pół godziny.

By wysiłek był bezpieczny nie powinno się przekraczać wartości maksymalnego tętna wysiłkowego. Najlepszy dla serca jest wysiłek wynoszący 59-70% tętna maksymalnego.

Obliczamy go w bardzo prosty sposób, odejmując swój wiek od liczby 220.

 Suchość w jamie ustnej.

Suchość w jamie ustnej w czasie wysiłku fizycznego spowodowana jest tym, że nasz organizm nie wytwarza wystarczająco dużo śliny, by utrzymać odpowiednią jej wilgotność. Uczucie suchości spowodowane jest przyspieszonym oddechem wykonywanym przez jamę ustna w czasie wysiłku fizycznego lub zdenerwowaniem występującym podczas startu w zawodach.

 Zaczerwienienie skóry, uczucie gorąca.

(5)

Zaczerwieniona skóra to mechanizm obronny naszego organizmu przed przegrzaniem. Na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych krew szybciej pompowana jest pod skórę i ochładza organizm.

 Wystąpienie potu.

To kolejny mechanizm obronny naszego organizmu przed przegrzaniem. Dzięki potowi schładzamy nasz organizm. Wraz ze wzrostem kondycji fizycznej objawy te ustępują.

 Ogólne zmęczenie organizmu.

Spowodowane jest złą kondycją fizyczną naszego organizmu.

Karty pracy

Zmiany zachodzące podczas i po wysiłku fizycznym układ oddechowy

W trakcie wysiłku Po wysiłku

Zmiany zachodzące podczas i po wysiłku fizycznym układ krwionośny

W trakcie wysiłku Po wysiłku

Zmiany zachodzące podczas i po wysiłku fizycznym układ obronny: skóra.

W trakcie wysiłku Po wysiłku

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zakres wiedzy wymaganej od studentów przed przystąpieniem do zajęć1. Transport gazów oddechowych (tlenu i dwutlenku węgla)

Materiał obowiązujący po zakończeniu zajęć /na test/ obejmuje materiał wymagany na ćwiczenia, materiał omawiany w trakcie ćwiczeń oraz.. materiał do

(objętość zalegająca, wydechowa objętość zapasowa, wdechowa objętość zapasowa, objętość oddechowa, całkowita pojemność płuc, pojemność życiowa, pojemność

Zasady badania układu oddechowego: badanie podmiotowe (duszność, kaszel i inne skargi); badanie przedmiotowe ( kształt klatki piersiowej, ruchy oddechowe, ocena toru

krwionośnego (stwarza to sposobność do sprawdzenia wiedzy uczniów – można kogoś poprosić do odpowiedzi) i wymienia choroby, które mu zagrażają. Nauczyciel rozdaje karty

Powyżej skopiowałam Wam fragment podręcznika „Biologia na czasie 2” zakres podstawowy- Anna Helmin, Jolanta Holeczek , dział. dzisiejszy temat lekcji. Oczywiście ucząc się

Ich obrazem jest elekrokardiogram (EKG).. Proszę zapisać temat lekcji, notatkę oraz rozwiązać zadania z karty pracy.. Efekty swojej pracy proszę przesłać na adres

powoduje anemię, zmiany w mózgu, uszkodzenie płuc, miękkość kości..  Dziura ozonowa ubytek ozonu z górnych warstw atmosfery, spowodowany emisja do atmosfery freonów i