• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji: Rozwiązywanie układów równań metodą podstawiania (lekcja 1)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji: Rozwiązywanie układów równań metodą podstawiania (lekcja 1)"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji: Rozwiązywanie układów równań metodą podstawiania (lekcja 1)

1. Cele lekcji

a. Wiadomości Uczeń:

1. zna metodę podstawiania przy rozwiązywaniu układów równań, 2. zna pojęcie układu równań,

3. wie, co to znaczy znaleźć rozwiązanie układu równań.

b. Umiejętności Uczeń:

1. umie wyznaczyć dowolną niewiadomą z równania, 2. umie rozwiązać układ równań metodą podstawiania.

2. Metoda i forma pracy

Pokaz, obserwacja, ćwiczenia.

3. Środki dydaktyczne

a. rzutnik multimedialny, b. laptop,

c. karty pracy,

d. prezentacja multimedialna,

e. kalkulator graficzny Casio z panelem projekcyjnym (do sprawdzania wyników).

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Rozwiązywanie układów równań jest bardzo przydatne do rozwiązywania wielu problemów matematycznych. Istnieje kilka metod rozwiązywania układów równań I stopnia z dwiema

niewiadomymi. Pierwsza, jaką poznamy, to metoda podstawiania. Jak sama nazwa wskazuje, będziemy w miejsce jednej niewiadomej podstawiali wielkości ją opisujące w drugim równaniu układu,

otrzymując tym samym jedno równanie z jedną niewiadomą.

b. Faza realizacyjna Przykład 1:

Rozwiąż podany układ równań metodą podstawiania:

(2)

 

 1 2

5 y x

y x

Z pierwszego równania wyznaczamy niewiadomą x, do drugiego równania w miejsce x wstawiamy wyznaczoną wartość 5 – y:

 

1 )

5(

2 5

y y

y x

Pierwsze równanie przepisujemy, drugie rozwiązujemy (otrzymaliśmy równanie z jedną niewiadomą y):

 

1 2

10 5

y y

y x

 

 9 3

5 y

y x

 

 3 5 y

y x

Mając wyznaczoną wielkość y, możemy obliczyć wartość x:

 

 3

3 5 y x

Odpowiedź:

 

 3 2 y x

Sprawdzenie:

I równanie 2 + 3 = 5 5 = 5 L = P II równanie 2 * 2 – 3 = 1 1 = 1 L = P

Kalkulator graficzny posiada funkcję rozwiązywania układów równań z dwiema niewiadomymi, my na razie będziemy korzystali z tego urządzenia jedynie po to, by sprawdzić wynik.

W trybie EQUA wprowadzamy odpowiednio współczynniki obu uporządkowanych równań i otrzymujemy jedynie odpowiedź.

(3)

Ćwiczenia wykonywane przez uczniów na tablicy i w kartach pracy.

Zadanie 1.

Wyznacz niewiadomą x z każdego z podanych równań:

x y x

x y

y x

y x

3 ) ( 2

1 4 5 , 0

2 2 2

1

3 2

Odpowiedzi:

Przykład pierwszy:

2x + y = 3

2x = 3 – y /:2

Stąd:

y

x 2

1 23 

Przykład drugi:

y x 2 2 2

1 /*2 x – 4 = 4y

Stąd:

x = 4y + 4 Przykład trzeci:

0,5y = 4x – 1

–4x = –1 - 0,5y /:(–4) Stąd:

y

x 8

1 41 

Przykład czwarty:

2(x – y) = 3x 2x – 2y = 3x 2x – 3x = 2y

–x = 2y /:(–1)

(4)

Stąd:

x = –2y Zadanie 2.

Rozwiąż podane układy równań metodą podstawiania, sprawdź wyniki. Sprawdź również poprawność rachunków w kalkulatorze graficznym, jednak dopiero wówczas, gdy rozwiążesz układy samodzielnie

a)

  

 3

5 2

x y

x

b)

 

 1

2 x

y

x

c)

 

 1

3 2 3

y y

x

d)

 

y x

y x 3

14

2

e)

 

53 5 2

37 4

y x

y x

Odpowiedzi:

a) (3, –1) b) (–1, –3) c) (1/3, 1) d) (2, 6) e) (9, 7) Rozwiązania:

a)

 

 3

5 2

x y x

Do pierwszego równania wstawiamy wartość x = 3 i otrzymujemy jedno równanie z jedną niewiadomą y:

5 3

* 2  y

Stąd y = 5 – 6 y = –1

odp. x = 3, y = –1

b)

 

 1

2 x

y x

Tym razem do pierwszego równania w miejsce x wstawiamy wartość –1 i otrzymujemy jedno równanie z jedną niewiadomą y:

–1 – y = 2 –y = 2 + 1 –y = 3 /: (–1) y = –3

(5)

odp. x = –1, y = –3

c)

 

 1

3 2 3

y y x

Do pierwszego równania wstawiamy w miejsce y wartość 1 i otrzymujemy jedno równanie z jedną niewiadomą x:

3x + 2 * 1 = 3 3x = 3 – 2 3x = 1 /:3 x =3

1 odp. x =

3

1, y = 1

d)

 

y x

y x 3

14 2

Tym razem do pierwszego równania można wstawić w miejsce y wielkość 3x, otrzymamy:

x + 2 * 3x = 14 x + 6x = 14

7x = 14 /:7

x = 2

Obliczamy wartość niewiadomej y:

y = 3x y = 3 * 2 y = 6

odp. x = 2, y = 6

(6)

e)

 

53 5 2

37 4

y x

y x

W tym przypadku sami musimy wyznaczyć jedną z niewiadomych. Najwygodniej jest wyznaczyć niewiadomą x z pierwszego równania. Otrzymamy:

x = 37 – 4y

wielkość 37 – 4y wstawiamy do drugiego równania układu zamiast x, stąd mamy:

2(37 – 4y) + 5y = 53 74 – 8y + 5y = 53 –3y = 53 – 74 –3y=-21 /:(–3) y = 7

Obliczamy wartość niewiadomej x:

x = 37 – 4 * 7 x = 37 – 28 x = 9

odp. x = 9, y = 7

c. Faza podsumowująca

Zebranie i podsumowanie wiadomości dotyczących jednego ze sposobów rozwiązywania układów równań jakim jest metoda podstawiania.

5. Bibliografia

a. Matematyka z plusem dla klasy II gimnazjum – podręcznik wyd. GWO

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

(7)

b. Zadanie domowe

Zadanie 1, 2 str. 97 podręcznik do matematyki klasa II wyd. GWO

Cytaty

Powiązane dokumenty

Kolejność wierszy i kolumn zmieniamy na każdym etapie sprowadzania do macierzy trójkątnej, w ten sposób, że wstawiamy na miejsce aktualnie rozpatrywanego wiersza, wiersz z

Metodę GS można zastosować w przypadku niezerowych elementów diagonalnych macierzy A. Metoda jest zbieżna jeśli macierz jest symetryczna i dodatnio określona oraz gdy jest

Układy omawiane przez autora filmów proszę wpisać do zeszytu.

 Na początku lekcji odbędzie się kartkówka z rozwiązywania układów równań metodą podstawiania. Nauczyciel: Ewa Domańska Przedmiot: matematyka

Rozwiązać równania z poprzedniego punktu stosując algorytm Gaussa-Jordana.. Spróbo- wać porównać wydajność

Metody numeryczne, Fortuna Zenon, Macukow Bohdan, Wąsowski Janusz, WNT, War- szawa,

Uwaga: gdyby w naszym zadaniu jako parametry przyjęto inne niewiadome, bądź pominięto inne równanie (w wyniku realizacji nieco innej koncepcji

Nie istnieje takie m, dla którego układ rów- nań będzie układem