• Nie Znaleziono Wyników

Skóra i jej właściwości

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Skóra i jej właściwości"

Copied!
10
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

Skóra i jej właściwości

1. Cele lekcji

a) Wiadomości Uczeń:

- zna budowę skóry i jej właściwości, - wie, jakie funkcje pełni skóra.

b) Umiejętności Uczeń:

- kojarzy budowę naskórka i skóry z pełnionymi przez nie funkcjami, - wykonuje doświadczenia obrazujące właściwości skóry,

- formułuje odpowiedzi na zdania problemowe.

2. Metoda i forma pracy

metoda problemowo-ćwiczeniowa, forma pracy – grupowa

3. Środki dydaktyczne

naczynia, kostki lodu, termometr do wody, wentylator, foliowy worek, bagietka

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Sprawy organizacyjne. Podział klasy na grupy.

b) Faza realizacyjna

Uczniowie pracują w grupach 4-osobowych. Każda grupa losuje kartę pracy, z zadaniami, które będą musieli wykonać w ciągu 15 minut. Po tym czasie przedstawiciele zespołów

prezentują wyniki pracy. Na każdej karcie pracy znajdują się zadania, które wiążą się z analizą schematów, czytaniem krótkich tekstów, wykonywaniem ćwiczeń (załączniki 1–4).

c) Faza podsumowująca

Uczniowie prezentują wyniki swoich prac, odpowiadają na pytania i rozwiązują zadania.

Zadanie 1. Podane struktury połącz z funkcją:

1. gruczoły łojowe a/ czucie zimna, ciepła

2. gruczoły potowe b/ wydzielają substancje natłuszczające włosy

(2)

3. tkanka podskórna c/ dzięki nim regulowana jest temperatura ciała

4. receptory w skórze d/ tworzy warstwę tłuszczu

Zadanie 2. Przestaw litery w tym wyrazie, a uzyskasz nazwę pewnej substancji. Określ jej znaczenie.

Lamenina

……….

……….

……….

Zadanie 3. Przeczytaj uważnie tekst i odpowiedz, z jaką funkcją skóry wiąże się jej wykorzystanie w akupunkturze.

Akupunktura jest starożytną chińską metodą leczenia. Polega ona na wbijaniu specjalnych igieł w określone punkty na skórze. Punkty te powiązane są z odpowiednimi narządami wewnętrznymi. Takie działanie, jak się okazuje, korzystnie wpływa na ich funkcjonowanie.

5. Bibliografia

1. Biologia XXI, pod red. A. Jerzmanowskiego, WSiP, Warszawa 2000.

2. Gschnait F., Excel W., Zdrowa skóra, Diogenes, Warszawa 1999.

3. Lewiński W., Prokop J., Biologia 1. Zeszyt ćwiczeń dla gimnazjum, Operon, Rumia 1999.

Żródła wykorzystanych ilustracji:

1. Czubaj A. i inni, Biologia XXI. Zadania dla ucznia, WSiP, Warszawa 2000, s. 35.

2. Lewiński W., Prokop J., Biologia 1. Zeszyt ćwiczeń dla gimnazjum, Operon, Rumia 1999, s. 35.

3. Pawlak M., Pająk Z., Biologia dla kl. VII/2, Środowisko, Łódź 1994, s. 19.

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia

Załącznik 1.

ĆWICZENIA O SKÓRZE (grupa I)

Przeczytajcie uważnie tekst i wykonajcie ćwiczenia zawarte w karcie pracy. Przygotujcie notatkę dla pozostałych uczniów. Na wykonanie tych zadań macie 15 minut. Po tym czasie Wasz przedstawiciel zaprezentuje wyniki pracy grupy.

Skóra to powłoka ochronna elastyczna, wodoodporna, która uczestniczy w ważnych czynnościach organizmu.

(3)

Gdybyście rozłożyli skórę dorosłego człowieka zupełnie płasko to zajęłaby powierzchnię ok.

1,5-2m2 , miałaby grubość od 0,5 do 5 mm a waga jej w zależności od wzrostu wahałaby się od 3,5 do 5 kg.

Ćwiczenie 1.

Schemat obrazuje budowę skóry. Przeczytajcie określenia związane z funkcją skóry i połączcie je z elementami budującymi skórę.

Biologia dla kl. VII/2, s. 19.

Hipoteza: Skóra reguluje temperaturę ciała.

Ćwiczenie 2.

Opiszcie jak zachowuje się skóra, kiedy skierujecie na nią strumień zimnego powietrza z wentylatora (zapiszcie wszystkie swoje spostrzeżenia).

………

Niech jeden z uczniów owinie workiem foliowym przedramię, a następnie osłoni je swetrem.

Po 10 minutach zdejmijcie folię i sweter. Opiszcie, jak zachowuje się w takich warunkach skóra.

………

Przyjrzyjcie się poniższym schematom A i B oraz napiszcie, który z nich obrazuje reakcje skóry na ciepło, a który na zimno.

Biologia XXI. Zadania dla ucznia, s. 35.

A……… B………...

Wyjaśnijcie, w jaki sposób owłosienie i znajdujące się w skórze naczynia krwionośne umożliwiają zatrzymanie ciepła w organizmie.

………...

Regulacja temperatury

Odczuw anie

Wydalnicza - Ochro pot

nna

(4)

………...………

Przeczytajcie jeszcze raz hipotezę i uzasadnijcie jej słuszność. Tę informację

przygotujcie w formie notatki. ………

………

………

Załącznik 2.

ĆWICZENIA O SKÓRZE (grupa II)

Przeczytajcie uważnie tekst i wykonajcie ćwiczenia zawarte w karcie pracy. Przygotujcie notatkę dla pozostałych uczniów. Na wykonanie tych zadań macie 15 minut. Po tym czasie Wasz przedstawiciel zaprezentuje wyniki pracy grupy.

Skóra to powłoka ochronna elastyczna, wodoodporna, która uczestniczy w ważnych czynnościach organizmu.

Gdybyście rozłożyli skórę dorosłego człowieka zupełnie płasko to zajęłaby powierzchnię ok.

1,5-2m2 , miałaby grubość od 0,5 do 5 mm a waga jej w zależności od wzrostu wahałaby się od 3,5 do 5 kg.

Ćwiczenie 1.

Schemat obrazuje budowę skóry. Przeczytajcie określenia związane z funkcją skóry i połączcie je z elementami budującymi skórę.

Biologia dla kl. VII/2, s. 19.

Hipoteza: Skóra to ważny narząd zmysłu, dzięki niej możesz odbierać różne bodźce.

Ćwiczenie 2: Do ćwiczenia użyj dwóch szklanych bagietek, z których jedna będzie zimna a druga lekko podgrzana w gorącej wodzie. Ćwiczenie to odbywa się w parach. W pierwszej parze jedna z osób dotyka zimną bagietką różnych części ciała swojego partnera: twarzy, dłoni, przedramienia i ramienia. W drugiej parze uczniowie wykonują te same czynności, stosując bagietkę ogrzaną.

Na poniższym schemacie oznaczcie kolorem czerwonym miejsca wrażliwe na ciepło, a kolorem niebieskim wrażliwe na zimno.

Regulacja temperatury

Czucie zimna,

Wydalnicza - Ochron pot

na

(5)

W. Lewiński, J.

Prokop

Zeszyt ćwiczeń Biologia 1 s. 35.

Ćwiczenie 3:

Przygotujcie 3 naczynia: do I naczynia wlejcie wodę o temp. ok. 500C, do II naczynia wodę zimną z kostkami lodu, a do III naczynia wodę o temperaturze naszego ciała (360C– 370C).

Niech jedna z osób zanurzy dłoń w wodzie w I naczyniu i potrzyma ją przez chwilę, a następnie przełoży ją do wody w naczyniu III. Napisz, czy woda w naczyniu III wydała ci się ciepła, czy zimna?...

Kolejna osoba zanurzy dłoń w wodzie w naczyniu II, potrzyma ją przez chwilę, a następnie przełoży ją do naczynia III. Napisz, czy woda w naczyniu III wydała ci się ciepła czy zimna?

………...

Kiedy odczuwałeś większą różnicę temperatur? ………

………...

Jaki wniosek możesz wyciągnąć, po przeczytaniu następującej informacji: „W skórze jest 30 000 zakończeń komórek wrażliwych (receptorów) na ciepło i 500 000 wrażliwych na zimno”.

………

Dokończ zdanie:

Skóra jest narządem czucia, ponieważ ………

………… .

Przeczytajcie jeszcze raz hipotezę i uzasadnijcie jej słuszność. Tę informację

przygotujcie w formie notatki. ………

………

………

Załącznik 3.

ĆWICZENIA O SKÓRZE (grupa III)

Przeczytajcie uważnie tekst i wykonajcie ćwiczenia zawarte w karcie pracy. Przygotujcie notatkę dla pozostałych uczniów. Na wykonanie tych zadań macie 15 minut. Po tym czasie Wasz przedstawiciel zaprezentuje wyniki pracy grupy.

(6)

Skóra to powłoka ochronna elastyczna, wodoodporna, która uczestniczy w ważnych czynnościach organizmu.

Gdybyście rozłożyli skórę dorosłego człowieka zupełnie płasko to zajęłaby powierzchnię ok.

1,5-2m2 , miałaby grubość od 0,5 do 5 mm a waga jej w zależności od wzrostu wahałaby się od 3,5 do 5 kg.

Ćwiczenie 1.

Schemat obrazuje budowę skóry. Przeczytajcie określenia związane z funkcją skóry i połączcie je z elementami budującymi skórę.

Biologia dla kl. VII/2, s. 19.

Hipoteza: Skóra chroni nas przed szkodliwym działaniem promieni a słonecznych.

Jednym z widocznych przejawów reakcji naszej skóry na promienie ultrafioletowe (UV), wchodzące w skład widma słonecznego, jest jej zaczerwienienie (tzw. rumień). Innym efektem jest synteza w naskórku barwnika, dzięki któremu powstaje opalenizna. W naskórku znajdują się wyspecjalizowane komórki, zwane melanocytami. Produkują one barwnik zwany melaniną, który chroni nas przed zgubnym wpływem promieni UV. Długie przebywanie na słońcu może to doprowadzić do zaczerwienia i oparzenia. Melanina powodująca opaleniznę, hamuje namnażanie się bakterii i grzybów, przyklejających się do skóry. W skórze

wytwarzana jest również witamina D.

Ćwiczenie 2.

Tabelka obrazuje różne typy skóry. Uzupełnij 4 kolumnę, wpisując, ile osób w Twojej klasie ma dany typ skóry.

Typ

skóry Wygląd Zaczerwienienie

po działaniu słońca

Zmiana zabarwienia

skóry po zadziałaniu

słońca

Ilość osób danego

typu skóry I skóra jasna, prawie „biała”,

piegowata, rude włosy, bladoniebieskie oczy

zawsze

/ rumień/ nigdy

Regulacja temperatury

Czucie zimna,

Wydalnicza - pot Ochro

nna

(7)

II jasna skóra, brak lub niewielka liczba piegów, jasne lub ciemnoblond włosy, oczy szare aż po brązowe

zawsze /podatni na

oparzenia/

niekiedy

III umiarkowanie pigmentowana skóra, niebieskie lub piwne oczy,

ciemniejsze włosy

niekiedy /oparzenia po

dłuższym przebywaniu na

słońcu/

zawsze

IV ciemniejsza karnacja, piwne oczy, ciemne lub czarne włosy„typ

śródziemnomorski”

nigdy zawsze

V ciemna, oliwkowa skóra, ( Azjaci i

Indianie) nigdy zawsze

VI bardzo ciemna skóra, typ negroidalny nigdy zawsze

Który typ skóry jest najbardziej wrażliwy na oparzenia słoneczne? ………...

Ile osób w klasie ma ten typ skóry? ...

Osobnicy, o jakim typie skóry najrzadziej zapadają na choroby skóry? ………

………...………..

Ćwiczenie 3.

Jedno z najważniejszych pytań, jakie powinniśmy zadawać sobie w okresie letnim, powinno brzmieć:

Jak długo możemy pozostawać na słońcu bez ryzyka oparzenia słonecznego?

Zależy to od minimalnej dawki rumieniotwórczej, czyli najmniejszej dawki promieniowania ultrafioletowego, która wywołuje widoczne zaczerwienienie skóry. W naszym klimacie dawka ta wynosi 20 - 60 min. w zależności od typu skóry.

Co zawierają środki ochrony przeciwsłonecznej?

Substancje, które są w stanie pochłonąć promienie UVB, z reguły przepuszczają UVA.

Stopień zdolności pochłaniania tych promieni określa numer filtru przeciwsłonecznego.

Liczba ta podaje, o ile dłużej można poddawać się działaniu promieni słonecznych, po zastosowaniu danego środka ochronnego. Dla przykładu:

Mężczyzna o jasnej skórze wie, że podczas opalania nad wodą już po 30 minutach ma

zaczerwienioną skórę. Stosuje ona środek zawierający filtr przeciwsłoneczny nr 6. Może, więc przebywać na słońcu 30 x 6 = 180 minut, nie narażając się na oparzenie słoneczne.

Wykonaj polecenia:

Oblicz numer filtra dla osoby, zakładając, że skóra jej zaczerwienia się po 30 minutach, a chce spędzić 4 godziny na plaży.

………

Skóra chroni nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ponieważ ……...

Podaj dwie rady dla osób zażywających kąpieli słonecznych. ……... .

Przeczytajcie jeszcze raz hipotezę i uzasadnijcie jej słuszność. Tę informację

przygotujcie w formie notatki. ………

………

(8)

………..

Załącznik 4.

ĆWICZENIA O SKÓRZE (grupa IV)

Przeczytajcie uważnie tekst i wykonajcie ćwiczenia zawarte w karcie pracy. Przygotujcie notatkę dla pozostałych uczniów. Na wykonanie tych zadań macie 15 minut. Po tym czasie Wasz przedstawiciel zaprezentuje wyniki pracy grupy.

Skóra to powłoka ochronna elastyczna, wodoodporna, która uczestniczy w ważnych czynnościach organizmu.

Gdybyście rozłożyli skórę dorosłego człowieka zupełnie płasko to zajęłaby powierzchnię ok.

1,5-2m2 , miałaby grubość od 0,5 do 5 mm a waga jej w zależności od wzrostu wahałaby się od 3,5 do 5 kg.

Ćwiczenie 1.

Schemat obrazuje budowę skóry. Przeczytajcie określenia związane z funkcją skóry i połączcie je z elementami budującymi skórę.

Biologia dla kl. VII/2, s. 19.

Hipoteza: Skóra jest narządem wydalniczym i wydzielniczym.

Gruczoły potowe wydzielają pot, który zawiera wodę, sól (inaczej chlorek sodu), kwas moczowy, witaminy np. C, mocznik, lipidy, cholesterol i amoniak. Pot jest cieczą obojętną lub lekko kwaśną. Gruczoły łojowe produkują łój, który zawiera tłuszcze proste, cholesterol i kwasy tłuszczowe. Łój wraz z potem tworzy emulsję – tłuszczopot.

Ćwiczenie 2.

Na podstawie schematu obrazującego budowę skóry odpowiedz, w której warstwie skóry zlokalizowane są gruczoły łojowe. ………

………

Z jakimi strukturami w skórze związane są gruczoły łojowe?

………...

Ćwiczenie 3.

Skórę twarzy nazywamy cerą. Wyróżnia się cerę normalną, suchą, tłustą i mieszaną oraz cerę trądzikową.

Cera trądzikowa

Ten typ cery jest bardzo kłopotliwy. Problem trądziku to zmora wielu nastolatków, jednak właścicielami tego typu cery są nierzadko także dorośli. Skóra taka charakteryzuje się

występowaniem licznych zaskórników oraz wyprysków w miejscach, gdzie pory skóry zostały

Regulacja temperatury

Ochronn a

Czucie zimna, Wydalnicza -

pot

(9)

zainfekowane i występuje stan zapalny.

Przyczyną powstania trądziku są zaburzenia hormonalne, zakłócające normalną pracę gruczołów łojowych. Produkowany w nadmiarze tłuszcz blokuje się w skórze, tworząc zaskórniaki i zapalenia ropne. Trądzik atakuje głównie miejsca, gdzie gruczoły łojowe działają na twarzy najsilniej - najczęściej jest to skóra czoła, nosa, policzków i brody. W ciężkich przypadkach trądzik potrafi opanować całą twarz, uszy, szyję, plecy, okolice piersi i ramion. Wykwity trądzikowe są koloru czerwonego, czasem ropne i bolesne. Mniejsze zmiany trądzikowe udaje się wyleczyć, jednak odmiana poważniejsza może pozostawić blizny.

Cerę z trądzikiem należy poddać kompleksowej pielęgnacji. Należy korzystać z porad

dermatologa, sięgać po wypróbowane domowe sposoby. Pocieszeniem jest to, że z czasem ten typ cery zanika zupełnie.

Jakich rad udzielilibyście osobom, które mają cerę trądzikową?

………

………

Jaki odczyn powinny mieć kosmetyki, których używamy do pielęgnacji skóry? Uzasadnijcie, dlaczego?

………

………

Na opakowaniu żelu do mycia twarzy Nivea Visage YOUNG znajduje się informacja

„ produkt nie zatyka porów skóry”, dlaczego ta informacja ma zachęcać do jego zakupu?

………

Do pielęgnacji skóry używamy dezodorantów antyperspiracyjnych. Jak sądzicie, w jaki sposób działają takie dezodoranty?

………

Przeczytajcie jeszcze raz hipotezę i uzasadnijcie jej słuszność. Tę informację

przygotujcie w formie notatki. ………

………

………

b) Zadanie domowe

W krótkiej informacji o skórze przeczytałeś, że skóra jest wodoszczelna. Wyjaśnij, co zapewnia jej wodoszczelność.

Wytłumacz, dlaczego niemowlęta, małe dzieci i ludzie starsi powinni zażywać

umiarkowanych kąpieli słonecznych, mimo że nadmierne przebywanie na słońcu, może okazać się szkodliwe.

7. Czas trwania lekcji

45 minut

(10)

8. Uwagi do scenariusza

Celem tak zaplanowanych zajęć jest wdrożenie uczniów do myślenia i działania poprzez rozwiązywanie problemów.

Cytaty

Powiązane dokumenty

PRZY RACJONALNYM HARTOWANIU OBOWIĄZUJĄ JEDNAK PEWNE ZASADY, KTÓRYCH LEKCEWAŻENIE MOŻE BYĆ DLA ORGANIZMU NAWET SZKODLIWE, PRZEDE WSZYSTKIM WIĘC PODCZAS HARTOWANIA NALEŻY

zmniejsza skłonność do powstawania podrażnień, łagodzi zaczerwienienia oraz zapobiega przesuszeniu skóry. balsam w formie ultra-delikatnej pianki przywraca odpowiednie

Poddając analizie liczbę spółek z udziałem kapitału zagranicznego w 2017 roku w kontekście ich umiejscowienia w poszczególnych subregionach województwa

Nadanie sensu warunkom (i lo- sowi) często radykalnie odmienia życie człowieka w wybranym obszarze. Ponadto, jako następstwo odnalezienia sensu, osobiste zmierzenie się z

SKÓRA EKOLOGICZNA - materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jest bardzo trwały oraz zapewnia doskonałą

WYKAZ WARTOŚCI NAJWYŻSZYCH DOPUSZCZALNYCH STĘŻEŃ CHEMICZNYCH I PYŁOWYCH CZYNNIKÓW SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA W ŚRODOWISKU PRACY - Substancje chemiczne. ESTER BUTYLOWY KWASU

7% przypadków, choć coraz częściej stwierdza się wcześniejszy rozwój zmian trądzikowych (przed okresem pokwitania). Szczyt zapadalności na trądzik występuje nieco później

Woda demineralizowana, ultraczysta; zagęszczony sok jabłkowy; mix koncentratów i przecierów z owoców: ananasa, pomarańczy, mango, banana, brzoskwini, marakui, liczi, gujawy,