• Nie Znaleziono Wyników

BIOLOGIA DLA KAŻDEGO

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "BIOLOGIA DLA KAŻDEGO"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

MARIANNA MISZCZAK

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania do biologii do szkoły ponadpodstawowej. Poziom podstawowy.

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

BIOLOGIA DLA

KAŻDEGO

(2)

Recenzja merytoryczna – dr Alina Stankiewicz Monika Zaleska-Szczygieł Jadwiga Iwanowska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix

Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji:

Różnorodność biologiczna, jej zagrożenia i ochrona - lekcja powtórzeniowa.

Klasa /czas trwania lekcji

klasa III / 2 godz. lekcyjne/ dział XI, pkt. 1 - 9 (Pp.).

Cele

„ Omówienie zagrożeń i możliwości ochrony bioróżnorodności na Ziemi.

Uczeń:

„ wymienia typy różnorodności biologicznej: genetyczną, gatunkową i ekosystemową;

„ wymienia główne czynniki geograficzne kształtujące różnorodność gatunkową i ekosystemową Ziemi (klimat, ukształtowanie powierzchni);

„ podaje przykłady miejsc charakteryzujących się szczególnym bogactwem gatunkowym;

„ wykazuje związek pomiędzy rozmieszczeniem biomów a klimatem na kuli ziemskiej;

„ wykazuje wpływ działalności człowieka na różnorodność biologiczną;

„ -wyjaśnia znaczenie restytucji i reintrodukcji gatunków dla zachowania różnorodności biologicznej, podaje przykłady gatunków;

„ uzasadnia konieczność zachowania tradycyjnych odmian roślin i tradycyjnych ras zwierząt dla zachowania różnorodności genetycznej;

„ uzasadnia konieczność stosowania różnych form ochrony przyrody, w tym Natura 2000;

„ wyjaśnia ideę zrównoważonego rozwoju i uzasadnia konieczność współpracy międzynarodowej dla ochrony różnorodności biologicznej;

„ korzysta z różnych źródeł informacji, opracowuje i prezentuje wyniki pracy grupy.

Metody/Techniki/Formy pracy

burza mózgów, stoliki eksperckie, praca grupowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne

atlasy, mapy ścienne, laptop, mazaki, kartki samoprzylepne lub kartki do zapisu pomysłów, tablica lub rzutnik multimedialny z dostępem do Internetu.

Opis przebiegu lekcji:

Faza wstępna.

N. podaje temat, cele lekcji i sposób pracy na lekcji: metoda mapowania pojęć i zadaje pytanie: Co oznacza termin różnorodność biologiczna?

(4)

U. zapisują na kartkach odpowiedzi na pytanie, przypinają kartki na tablicy, wyjaśniają.

Faza zasadnicza.

U. rozdaje atlasy, zawiesza mapy świata stref klimatycznych i stref roślinnych.

N. dzieli uczniów na grupy 4-osobowe i przydziela zadania:

Grupa 1 – jesteście specjalistami od bioróżnorodności gatunkowej.

„ Jakie czynniki decydują o zróżnicowaniu gatunkowym organizmów żyjących na Ziemi?

„ Jakie widzicie zagrożenia wynikające z działalności człowieka dla zachowania różnorodności gatunkowej?

„ Jakie proponujecie sposoby przeciwdziałania tym zmianom?

Grupa 2 – jesteście specjalistami od bioróżnorodności genetycznej.

„ Jakie czynniki decydują o zróżnicowaniu genetycznym organizmów żyjących na Ziemi?

„ Jakie widzicie zagrożenia wynikające z działalności człowieka dla zachowania różnorodności genetycznej?

„ Jakie proponujecie sposoby przeciwdziałania tym zmianom?

Grupa 3 – jesteście specjalistami od ekosystemów lądowych.

„ Jakie czynniki decydują o zróżnicowaniu ekosystemów lądowych?

„ Jakie widzicie zagrożenia wynikające z działalności człowieka dla ekosystemów?

„ Jakie proponujecie sposoby przeciwdziałania tym zmianom?

Grupa 4 – jesteście specjalistami od ekosystemów wodnych.

„ Jakie czynniki decydują o zróżnicowaniu ekosystemów wodnych?

„ Jakie widzicie zagrożenia wynikające z działalności człowieka dla ekosystemów wodnych?

„ Jakie proponujecie sposoby przeciwdziałania tym zmianom?

U. pracują w grupach i zapisują przedyskutowane w grupach propozycje odpowiedzi na postawione pytania i formułują wnioski.

N. obserwuje pracę uczniów w grupach i udziela odpowiedzi na zadawane pytania, np. dotyczące sposobu prezentacji wyników pracy grupy.

U. przygotowują prezentację wyników pracy grupy (w formie plakatu, prezentacji multimedialnej, odgrywanej scenki itp.), oceniają pracę uczestników swojej grupy i prezentacje innych grup według ustalonych kryteriów, np. przydzielają punkty za treści merytoryczne, sposób prezentacji wyników i argumentację.

N. podsumowuje pracę grup i prezentacje wniosków.

Faza podsumowująca

U. uzasadnia znaczenie zachowania bioróżnorodności dla człowieka i życia na Ziemi.

(5)

5

N. dla uczniów zainteresowanych propozycja wykonania dodatkowej prezentacji, plakatu nt. Zagrożenia dla bioróżnorodności w Polsce i na świecie oraz sposoby zapobiegania degradacji bioróżnorodności i środowiska.

Komentarz metodyczny

Przed lekcją poinformuj uczniów o możliwości korzystania podczas lekcji z tabletów lub smartfonów. Wyjaśnij, że ta dwugodzinna lekcja podsumowująca, to korelacja z geografią i należy przypomnieć informacje, o tym jakie warunki geograficzne decydują o występowaniu, rozwoju ekosystemów na Ziemi. Można też nawiązać współpracę z nauczycielem geografii i poprowadzić wspólną lekcję. Przygotowanie kart pracy z zadaniami i miejscem na opis dla grup np. 2-osobowych, umożliwi wprowadzenie zróżnicowania wymagań i dostosowanie zadań oraz kryteriów

oceniania do indywidualnych możliwości uczniów o SPE, w tym uczniów zdolnych(^).

Kompetencje w zakresie: nauk przyrodniczych, rozumienia i tworzenia informacji, umiejętności uczenia się, matematyczne i cyfrowe.

Cytaty

Powiązane dokumenty

zadaniem grupy I i II jest zapisanie na pojedynczych karteczkach odpowiedzi na podane pytanie „Jakie są zasady racjonalnego żywienia i rola ośrodka głodu i sytości w

informuje o sposobie pracy na dwugodzinnej lekcji – mapowanie pojęć, stoliki eksperckie (uczniowie w grupie wykonują te same polecenia/czynności, ale zadania są o innej treści

W prezentacji multimedialnej powinny się znaleźć informacje o objawach chorób danego układu, rodzaju badań diagnozujących przyczyny i profilaktyce tych... chorób oraz inne

na plakacie; zadaniem grupy III i IV – jest zapisanie na swoich karteczkach pomysłów w odpowiedzi na pytanie: Jakie są zasady higieny słuchu?, czas na wykonanie – 5 min..

informuje uczniów o sposobie pracy na dwugodzinnej lekcji – mapowanie pojęć, ranking, stoliki eksperckie (uczniowie w grupie wykonują te same polecenia przez 15 min,

wymieniają rodzaje zmienności i mutacji oraz skutki mutacji pozytywne i negatywne dla osobników oraz populacji. zadaje pytanie Czy można zmniejszyć ryzyko

zaprasza uczniów do debaty na temat szans i zagrożeń wynikających ze stosowania biotechnologii molekularnej, praca w grupach nad argumentami „za” i „przeciw”,

informuje, że zadaniem grup jest analiza wykresów, danych i wykonanie wykresów oraz opisów i przygotowanie prezentacji wyników pracy grupy.. Dokonaj analizy danego