• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Temat: Opiekuję się moim zwierzątkiem

Treści kształcenia:

8) wykonuje łatwe obliczenia pieniężne (cena, ilość, wartość) i radzi sobie w sytuacjach codziennych wymagających takich umiejętności.

Dodatkowe:

Edukacja matematyczna

4) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki odejmowania za pomocą dodawania.

7) rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania (w tym zadania na porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego).

Edukacja polonistyczna 1) korzysta z informacji:

a) uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Potrafi dodawać i odejmować w zakresie 100,

● Wykonuje proste obliczenia pieniężne,

● Czyta ze zrozumieniem,

● Rozwiązuje proste, jednodziałaniowe zadania tekstowe,

● Słucha innych,

● Wykorzystuje uzyskane informacje.

Nabywane umiejętności:

● Dokonywania rachunków pamięciowych,

● Uwzględniania w obliczeniach ceny, ilości i wartości artykułów,

● Odnajdywania się w sytuacjach wymagających dokonywania obliczeń pamięciowych,

● Poznawania nominałów monet i banknotów,

● Komunikacji i współpracy w grupie.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

● Umiejętność uczenia się.

(2)

2

Środki dydaktyczne:

● Przygotowane przez nauczyciela rekwizyty do krzyżówki oraz zabawy w sklep:

powycinane z kolorowych czasopism, albumów ilustracje, fotografie zwierząt: psa, jaszczurki, papugi, chomika, królika itp. oraz akcesoriów do hodowli zwierząt,

● Kartki,

● Przygotowane przez nauczyciela kartoniki z cenami artykułów,

● Przygotowane przez nauczyciela kartoniki imitujące monety i banknoty (dzieci mogą je też wykonać same, podczas zajęć, ale zależy to od dyspozycyjności czasowej),

● Zasoby multimedialne: nagranie dźwiękowe lektorskie („Zakupy w sklepie zoologicznym”), karty pracy do nagrania („Co kupiła pani dla swojego kota?”),

● Sprzęt do odtwarzania nagrań,

● Przygotowana przez nauczyciela duża plansza-cennik, która będzie zawierała przykładowe ceny zwierząt i artykułów zoologicznych.

Metody nauczania:

● Podająca: pogadanka,

● Problemowe: gra dydaktyczna symulacyjna, inscenizacyjna, dyskusja, rozmowa kierowana,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.

Formy pracy:

● Indywidualna jednolita,

● Grupowa jednolita,

● Zbiorowa jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel rysuje na tablicy prostą krzyżówkę według poniższych wytycznych:

1 hasło – 5 liter, 1 litera w polu (kratce) na hasło krzyżówki (PIES), 2 hasło – 10 liter, 7 litera w polu na hasło krzyżówki (JASZCZURKA), 3 hasło – 6 liter, 1 litera w polu na hasło krzyżówki (PAPUGA), 4 hasło – 6 liter, 5 litera w polu na hasło krzyżówki (CHOMIK), 5 hasło – 6 liter, 4 litera w polu na hasło krzyżówki (KRÓLIK).

Kratki, które składają się na hasło krzyżówki, zamalowuje innym kolorem – litery w tych kratkach utworzą rozwiązanie.

Etap wstępny

Nauczyciel wita się z dziećmi i proponuje na początek wspólne rozwiązywanie krzyżówki.

Wyjaśnia, że za chwilę będzie pokazywał ilustracje przedstawiające różne zwierzęta.

Zadaniem uczniów będzie zgadywanie, co to jest za zwierzę, a następnie wpisywanie odgadniętych nazw kolejno w kratki krzyżówki zaprezentowanej na tablicy. Na końcu, po wpisaniu wszystkich nazw, w czerwonych kratkach ukaże się hasło.

(3)

3

Po rozwiązaniu krzyżówki nauczyciel inicjuje krótką rozmowę na temat znaczenia określenia

„pupil”, a także roli zwierząt w życiu uczniów. Przykładowe pytania, które może zadawać:

● Co oznacza słowo „pupil”? W jakich sytuacjach używamy takiego określenia?

Kogo/co tak nazywamy?

● Jakie zwierzęta domowe znacie?

● Kto z was ma w domu jakieś zwierzę?

● Jak opiekujecie się swoimi pupilami?

Etap realizacji

Nauczyciel pyta dzieci: „Co się wiąże z posiadaniem zwierzęcia domowego?”. Uczniowie powinni wymienić obowiązki wynikające z hodowania zwierząt. Prowadzący ukierunkowuje ich wypowiedzi, pytając:

● Czy z posiadaniem zwierzęcia wiążą się jakieś wydatki?

● Jakie wydatki są konieczne, aby móc przyjąć do domu psa?

Następnie rozdaje dzieciom kartki i prosi, aby pracując w parach, zastanowiły się i zapisały na kartkach, co kupiłyby dla psa, zanim zwierzę trafiłoby do ich domu. Po kilku minutach zbiera kartki, wywiesza je na tablicy i odczytuje zapiski, odnotowując obok, na tej samej tablicy, kolejne propozycje, tak aby powstała lista koniecznych zakupów. Obok wywiesza przygotowaną przez siebie planszę z cennikiem i następnie proponuje uczniom rozwiązanie kilku zadań. Dzieci dokonują obliczeń w zeszytach przedmiotowych. Przykładowe zadania:

● Ile zapłacimy razem za smycz i obrożę?

● Ile zapłacimy za pokarm na cały miesiąc, jeśli wiemy, że pudełko karmy wystarcza na tydzień?

● Ile reszty ze 100 zł otrzymasz, jeśli kupisz legowisko?

● O ile droższa jest zabawka od miski?

Po wykonaniu obliczeń uczniowie prezentują wyniki, sprawdzając zgodność obliczonych kwot.

Następnie nauczyciel proponuje zabawę w sklep. Dzieli uczniów na czteroosobowe zespoły.

Każdej grupie przydziela przygotowane przez siebie rekwizyty: ilustracje i fotografie zwierząt oraz akcesoriów hodowlanych, kartoniki z cenami artykułów, kartoniki imitujące banknoty i monety. Dzieci w każdej grupie wybierają spośród siebie sprzedawcę, reszta grupy to klienci. Wykorzystując zapisane na tablicy propozycje towarów i sugerowane ceny, uczniowie dokonują „zakupów” – rolą sprzedawcy jest obliczenie kwoty zakupów i – jeśli jest to konieczne – wydanie reszty.

Po zakończeniu zabawy nauczyciel prosi o uporządkowanie sali i powrót uczniów na swoje miejsca. Wyjaśnia dzieciom, że za chwilę zaprezentuje materiał, którego muszą bardzo uważnie wysłuchać. Następnie odtwarza nagranie lektorskie z zasobu multimedialnego, wcześniej rozdając uczniom karty pracy (zasoby multimedialne). Po odsłuchaniu materiału zadaje uczniom pytania:

● W jakim miejscu moglibyście usłyszeć taką wypowiedź?

● Kto to mówił?

● Do kogo mówił?

● Ilu klientów odwiedziło sklep? Jakich klientów zapamiętaliście?

● Dla jakich zwierząt kupowali produkty?

● Jakie produkty kupowane przez klientów zapamiętaliście?

(4)

4

Po uzyskaniu odpowiedzi uczniów nauczyciel prosi dzieci, by posłuchały, jakie akcesoria kupiła starsza pani dla swojego kota, a następnie wypełniły tę część karty pracy, która ilustruje jej sprawunki. Odtwarza nagranie po raz kolejny. To samo robi przy omawianiu zakupów dla psa. Końcową częścią pracy z tymi zasobami jest rozwiązanie zadania dla uczniów zdolnych, którzy zwracają uwagę na informacje dotyczące zakupów ostatnich klientów, a następnie wypełniają obliczenia związane z akcesoriami dla chomika.

Uwaga: nagranie należy odtwarzać tyle razy, ile dzieci będą potrzebowały.

Etap końcowy

Na zakończenie zajęć nauczyciel powraca do cennika wyeksponowanego na tablicy. Pyta dzieci, ile może kosztować domowa hodowla poszczególnych zwierząt. Prosi o porównanie:

które zwierzęta są droższe w utrzymaniu, mają większe wymagania, droższe akcesoria, a które tańsze.

Dodatkowo:

Scenariusz może zostać wzbogacony o treści polonistyczne związane z terminologią dotyczącą sklepu (klient, ekspedient, sprzedawca, kupujący, towar, asortyment).

Jeśli w pobliżu szkoły znajduje się sklep zoologiczny, uczniowie mogliby go odwiedzić i zorientować się, na czym polega jego działalność.

Punkt scenariusza pod hasłem „Zabawa w sklep” może być rozwinięty w formie samodzielnych zajęć i przeprowadzony niezależnie. Wskazane będzie wtedy przygotowanie w czasie zajęć plastycznych stoiska, rekwizytów zastępujących towary, stanowiska kasowego.

Słowa kluczowe:

sklep, zwierzęta domowe, krzyżówka, zabawa w sklep, obliczenia pieniężne

Cytaty

Powiązane dokumenty

Podstawową metodą selekcji, która jest stosowana od tysięcy lat, jest selekcja fe- notypowa, jednak coraz większe zrozumienie zależności prowadzących do wystąpienia

( Odpowiedzialny właściciel: - nie wypuszcza swojego psa z domu bez opieki, - uczy go posłuszeństwa po to, by nie odchodził bez pozwolenia i aby nie

po raz kolejny odby- ła się w Ludźmierzu VII Wystawa Zwierząt Hodowlanych: bydła, koni, owiec i kóz, królików rasowych oraz gołębi.. Organizatorami Wystawy i pokazów byli:

W pierwszym dniu Wystawy podczas oceny bydła bydła czerwonego polskiego (ok. 13.00) przybyła grupa uczestników Kon- ferencji Europejskiego Związku Hodowców By-

Wśród licznie zgromadzonej pu- bliczności, zaproszonych gości, organizatorów oraz najważniejszych uczestników Wystawy – rolników i hodowców znajdowało się wiele

VI Czempionat Hodowlany Koni Rasy Hu- culskiej, Małopolskiej, Śląskiej i Polski Koń Zimnokrwisty został zorganizowany przez Małopolski Związek Hodowców Koni w

w Szczyrzycu odbyła się IV Regionalna Wystawa Koni Rasy Małopolskiej, Huculskiej, Śląskiej oraz Polski Koń Zimnokrwisty, podczas której został rozegrany czempionat

Wszystkie zwierzęta przedstawionych ras bydła były oceniane przez Komisję w skła- dzie: Krzysztof Gałązka – główny sędzia, selek- cjoner bydła mlecznego w PFHBiPM