• Nie Znaleziono Wyników

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL.II b

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL.II b"

Copied!
8
0
0

Pełen tekst

(1)

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL.II b

AUTOR: Agnieszka Mikulec

CZAS TRWANIA: 90 min.

BLOK TEMATYCZNY: Jaki piękny jest ten świat!

TEMAT DNIA: Chrońmy lasy.

TEMAT: Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie - „O co las prosi ludzi?”

CEL GŁÓWNY: Uczeń wie jak należy postępować, aby chronić lasy.

CELE OPERACYJNE:

- Uczeń potrafi wyrażać swoje uczucia poprzez gesty i mimikę.

- Potrafi wypowiadać się na określony temat.

- Ustala kolejność wydarzeń w opowiadaniu.

- Ocenia zachowanie bohaterów opowiadania.

- Dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 i porządkuje je według podanego warunku.

- Układa zdania pytające do sytuacji przedstawionej na rysunku.

- Wie co należy robić, aby chronić lasy.

- Redaguje zdania rozkazujące związane z danym tematem.

- Umie współdziałać w grupie.

- Potrafi czytać ze zrozumieniem.

- Bierze udział w scenkach dramowych.

- Wie jak należy zachowywać się w lesie.

- Umie relaksować się.

- Kształci twórczą wyobraźnię.

- Wyraża w postaci rysunku swoje doznania z wizualizacji.

METODY: słowne, oglądowe, praktycznego działania, integracyjne, metody aktywne:

skojarzenia słowne, burza pytań, pantomima, drama, uszeregowanie promyczkowe, wizualizacja.

FORMY: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kaseta z nagraniem odgłosów lasu, ilustracje lasów:

czystego i brudnego, kartki do pracy indywidualnej – kolejność wydarzeń, drzewka z działaniami matematycznymi i tabelki, karteczki samoprzylepne, karteczki z opisem sytuacji do scenek dramowych, tekst wizualizacji i podkład muzyczny, bloki, kredki,

kłębek włóczki.

(2)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Wprowadzenie do tematu zajęć.

Uczniowie siedzą w kręgu.

- Przeniesiemy się zaraz w pewne miejsce. Zgadnijcie jakie? (Nauczyciel puszcza z kasety odgłosy lasu.)

- Jakie macie skojarzenia ze słowem las?

Nauczyciel pokazuje ilustrację przedstawiającą piękny i czysty las.

- Wyobraźcie sobie, że jesteście w tym lesie. Za pomocą pantomimy pokażcie co możecie robić i jak się tutaj czujecie.

- Wchodzicie teraz do innego lasu. (Nauczyciel pokazuje ilustrację lasu zaśmieconego, brudnego.)

- Pokażcie, jak się w nim czujecie? Co robicie?

- Dlaczego w tym lesie czuliście się źle?

2. Nawiązanie do opowiadania pt. „Zawiniła butelka”.

- Gdzie dzieje się akcja opowiadania?

- Kto występuje w opowiadaniu?

- Czego bohaterowie nauczyli się dzięki przygodzie w lesie?

- Oceńcie zachowanie dzieci. Jak postąpiły?

3. Ustalenie kolejności wydarzeń w opowiadaniu – praca samodzielna.

Znalezienie butelki – przyczyny pożaru.

Wyprawa dzieci do lasu.

Powrót dziewczynek do lasu i zabranie butelek.

Gaszenie ognia piaskiem.

Wybuch pożaru.

Powiadomienie gajowego i wspólne ugaszenie pożaru.

4. Odszyfrowanie przez dzieci pytania problemowego poprzez wykonanie działań matematycznych – praca w grupach.

Każde dziecko wykonuje po dwa działania, następnie wspólnie porządkują wyniki według podanego warunku i odczytują powstałe pytanie.

(3)

UŁÓŻ LICZBY ROSNĄCO.

Liczby Litery

Wspólne odczytanie pytania: „O co las prosi ludzi?”

5. Stworzenie sytuacji problemowej.

Burza pytań do ilustracji przedstawiającej zanieczyszczony las.

- Jak myślicie, który las potrzebuje szczególnej pomocy ze strony ludzi? Dlaczego?

- Jakie pytania związane z sytuacją na ilustracji możecie postawić?

- Jak czują się zwierzęta i rośliny w takim lesie?

- Dlaczego las jest smutny?

- Co się mogło stać? Przedyskutujcie ten problem w grupach.

Uczniowie podają swoje propozycje.

6. Rozwiązywanie problemu– „O co las prosi ludzi? – uszeregowanie promyczkowe.

- Zastanówcie się, jakie prośby może kierować do ludzi las.

Każde dziecko zapisuje swoje propozycje na karteczkach samoprzylepnych.

Następnie dzieci układają ze swoich karteczek promyki słońca – podobne propozycje tworzą jeden promyk. Po ułożeniu dzieci sprawdzają, które propozycje okazały się

najważniejsze (najdłuższe promyki).

42+37=

SI

43-12=

CO

45+15=

LAS

98-11=

DZI

64+35=

? 88-24=

PRO

34+52=

LU

79-54=

O

(4)

7. Rozpoznawanie przez dzieci zdań prawdziwych i fałszywych – praca indywidualna 1. W lesie można rozrzucać papiery i butelki. Tak Nie

2. Można rzucać kamieniami w zwierzęta. Tak Nie 3. Można zbierać grzyby i jagody. Tak Nie 4. Po lesie można jeździć samochodem. Tak Nie 5. Można dokarmiać zwierzęta zimą. Tak Nie 6. Można zrywać rośliny chronione. Tak Nie 7. Można krzyczeć i hałasować. Tak Nie 8. Można zabierać jaja z ptasich gniazd. Tak Nie 9. Można zbierać szyszki i żołędzie. Tak Nie 10. Można słuchać śpiewu ptaków i obserwować przyrodę. Tak Nie 8. Scenki dramowe w grupach ukazujące właściwe zachowanie dzieci w lesie.

Każda grupa otrzymuje opis sytuacji, którą mają zaimprowizować.

GRUPA I

Spotykacie w lesie dzieci, które niszczą trujące grzyby i łamią gałęzie drzew.

Co robicie?

a) Pokazujecie im gdzie rosną takie grzyby.

b) Grzecznie prosicie, żeby tego nie robili i wyjaśniacie dlaczego.

c) Przyłączacie się do nich i razem je niszczycie.

GRUPA II

Spotykacie w lesie turystów, którzy rzucają patykami w wiewiórkę i wyjmują jaja z ptasich gniazd. Co robicie?

a) Tłumaczycie im, że nie wolno tak robić i wyjaśniacie dlaczego.

b) Przyłączacie się do nich i robicie to samo.

c) Przechodzicie obok nich obojętnie.

PROŚBY LASU

(5)

GRUPA III

Spotykacie w lesie chłopców, którzy w miejscu odpoczynku zostawili po sobie papiery i butelki po soku. Co robicie?

a) Ukrywacie papiery i butelki w krzakach, żeby nie było ich widać.

b) Przechodzicie obojętnie obok nich.

c) Zwracacie im uwagę, aby sprzątnęli po sobie i wyjaśniacie dlaczego.

9. Wizualizacja.

Uczniowie zajmują wygodną dla siebie pozycję, zamykają oczy, wsłuchują się w nagranie i słowa nauczyciela wyobrażając je sobie.

SPACER W WYOBRAŹNI.

Oddychaj głęboko, zamknij oczy, rozluźnij mięśnie. Jest ciepły letni dzień. Wyobraź sobie swoją wymarzoną ścieżkę. Idziesz nią i wchodzisz do pięknego lasu, który zawsze na ciebie czeka. Słyszysz piękny śpiew ptaków, cieszysz się barwami i aromatem rosnących tam kwiatów. Dotykasz je, wąchasz. Powietrze jest czyste i rześkie. Leśne zwierzęta podchodzą do ciebie, nie boją się. Nagle zauważasz niespotykane drzewo. Jest ono bardzo duże i mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

Z dziupli tego drzewa wychodzi twój leśny przyjaciel. Jak on wygląda? Zostawię cię na chwilę, żebyś mógł pobawić się z nim. Co razem robicie?...

Czas już pożegnać się z lasem i twoim leśnym przyjacielem. Podziękuj mu za zabawę.

Wiesz, że zawsze tu czeka, abyś go odwiedził.

10. Uczniowie rysują na kartkach to, co sobie wyobrazili podczas wizualizacji.

11. Wystawa prac. Na podstawie własnych rysunków dzieci opowiadają o tym, co widzieli oczami wyobraźni.

12. Zakończenie zajęć – „Łańcuszek dobrych myśli”.

(6)

34+52=

SI 88-24=

PRO

42+37=

LU

79-54=

O

64+35=

? 43-12=

CO

45+15=

LAS

98-11=

DZI

(7)

UŁÓŻ LICZBY ROSNĄCO.

Liczby

Litery

UŁÓŻ LICZBY ROSNĄCO.

Liczby

Litery

UŁÓŻ LICZBY ROSNĄCO.

Liczby

Litery

(8)

PRZYJACIEL LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU

PRZYJACIEL LASU

PRZYJACIEL LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU

PRZYJACIEL LASU

PRZYJACIEL LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU

PRZYJACIEL LASU

PRZYJACIEL LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU

PRZYJACIEL LASU

PRZYJACIEL LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU

PRZYJACIEL LASU

PRZYJACIEL LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU

PRZYJACIEL LASU

PRZYJACIEL LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU

PRZYJACIEL LASU

PRZYJACIEL LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU PRZYJACIEL

LASU

PRZYJACIEL LASU

Cytaty

Powiązane dokumenty

Historia trójkąta Pascala pokazuje, że matematyka rozwijała się i była niezależnie odkrywana w różnym czasie, na różnych kontynentach, w różnych kulturach,

Nieco mniej jednoznaczna jest sytuacja w Massachussetts, gdzie okręgi nie wyglądają aż tak patologicznie jak w poprzednich przypadkach (choć kształty okręgów 2, 3, czy 4

• Wiele osób skupiło się na wolnych zasobach internetu oraz specjalistycznych stronach dla nauczycieli, kilka pań z klas młodszych oraz przyrodniczki korzystają z e-booków..

Wysokość równoległoboku jest to odcinek łączący przeciwległe boki równoległoboku i prostopadły do tych

Pragniemy zainteresować każdego, dlatego poza rzetelną prezentacją praw fizyki oraz ich najnowszych zastosowań, sporo jest w nim zagadnień dotyczących filo- zofii i historii

ment zdrady Judasza ujawnia radykalną asymetryczność relacji między Bogiem a grzesznikiem: Bóg nie przestaje kochać grzesznika nawet w momencie, kiedy ten usiłuje Go skrzywdzić,

Nie tylko bowiem twierdzą, że wszystkiego można nauczyć, lecz utrzymują również, że nauczycielem arete może być każdy.. Protagoras miał mawiać, że „nauczycielami

3 miesiące przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi, oraz nie wcześniej niż 6