• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI ANNAROGACKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SCENARIUSZ LEKCJI ANNAROGACKA"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania fizycznego dla szkoły podstawowej

ANNA ROGACKA

ORGANIZUJEMY KONKURENCJE

SPORTOWE DLA UCZNIÓW

NIEPEŁNOSPRAWNYCH

(2)

dr Olga Smoleńska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł zajęć:

Organizujemy konkurencje sportowe dla uczniów niepełnosprawnych.

Cele:

„

„ Główny: Uczeń potrafi przygotować i zorganizować w gronie rówieśników zabawy integracyjne i konkurencje, rekreacyjne. Pełni rolę organizatora, sędziego i kibica dla osób niepełnosprawnych.

„

„ Poznawczy: Uczeń poznaje sposób organizacji imprezy sportowo-rekreacyjnej, poznaje zasady bezpieczeństwa, stosuje zasadę „czystej gry” w rywalizacji.

„

„ Kształcący: Uczeń rozwija kreatywność, stosuje innowacyjne rozwiązania w realizacji projektu, potrafi dokonać samooceny.

„

„ Wychowawczy: Uczeń otrzymuje wsparcie w nabywaniu kompetencji

społecznych, kształtuje otwartą postawę wobec osób niepełnosprawnych, potrafi być aktywny w życiu społecznym.

Metody:

metoda projektu, zadaniowa, ćwiczeniowa, metoda treningu i uczenia się motorycznego.

Techniki:

aktywizujące, metaplan, projektu, choreoterapia jako metoda usprawniania przez taniec.

Formy pracy:

zabawowa, ćwiczeniowa, pracy w grupie.

Środki dydaktyczne:

zasoby internetowe, muzyka: piosenki, sprzęt grający: odtwarzacz mp3, kartki papieru, długopisy.

Opis przebiegu zajęć:

Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela i ma na celu przygotowanie i zorganizowanie „Olimpiady sportowej dla dzieci niepełnosprawnych” i obejmuje następujące czynności:

1. Znalezienie uczniów chętnych do udziału w projekcie.

2. Przedstawienie uczniom i rodzicom tematyki projektu w formie prezentacji multimedialnej.

3. Wprowadzenie na temat koncepcji projektu.

4. Zaplanowanie, przygotowanie i przeprowadzenie rozgrzewki dla uczestników Olimpiady.

(4)

5. Zaplanowanie, przygotowanie, przeprowadzenie i sędziowanie dyscyplin sportowych dla niepełnosprawnych.

6. Zaplanowanie, przygotowanie i przeprowadzenie prezentacji tanecznej.

7. Udział w promowaniu Olimpiady.

8. Zebranie dokumentacji (zgody, ankiety, program aktywności).

Nauczyciel przydziela uczniów do grup wsparcia, które będą pełniły na imprezie określone role:

„

„ Organizatorzy konkurencji, sędziowie, pomocnicy-woluntariusze ćwiczący razem z niepełnosprawnymi (motywujący ich do jak najlepszego wykonania swoich konkurencji).

„

„ Animatorzy konkurencji integracyjnych.

„

„ Uczniowie odpowiadający za dokumentację: zbierają karty zgłoszeniowe konkurencji sportowych z punktami, podliczający punkty, analizują wyniki.

„

„ Tancerze i artyści, którzy przedstawiają układy taneczne i śpiewają.

„

„ Pomocnicy techniczni: pomagają w rozstawieniu i sprzątaniu sprzętu na boisku, w czasie konkurencji obserwują i pilnują porządku, zgłaszają wszelkie usterki, fotografują, pomagają przy nagłośnieniu.

Uczniowie między sobą wybierają liderów, którzy odpowiadają za poprawne wykonanie zadań.

Każda grupa ma za zadanie w przeciągu miesiąca przygotować się do pełnienia ról przy pomocy i wsparciu nauczyciela. Nauczyciel spotyka się z uczniami i metodą

„burzy mózgów” wspólnie tworzą koncepcję organizacji „Olimpiady sportowej dla dzieci niepełnosprawnych”. Na spotkanie ma przygotowaną prezentację na temat:

„Niepełnosprawny też może być sprawny ”.

Bank pomysłów, zaprezentowanie własnych pomysłów, przećwiczenie w grupie

rówieśników na zajęciach pokazowych własnych pomysłów, sprawdzenie skuteczności i atrakcyjności zaprezentowanych pomysłów.

W dniu imprezy uczniowie realizują swoje zadania.

Po imprezie ma miejsce omówienie osiągniętych wyników, analiza skuteczności rozwiązań oraz zaplanowanie przyszłych działań.

Komentarz metodyczny

Jest to projekt edukacyjny, który trwa około miesiąca.

(5)

5

Zajęcia przewidziane są dla wszystkich uczniów.

Przebieg imprezy opisano w scenariuszu Pomagamy w organizacji „Olimpiady sportowej dla niepełnosprawnych”. Ocenianie indywidualne w zależności od włożonej pracy i zaangażowania w projekt. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczestniczą w projekcie indywidualnie, pracując z nauczycielem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

zatrzymanie stopą piłki podanej górą lub dołem, przyjęcie piłki wewnętrzną częścią stopy prawej nogi i zagranie piłki z prawej strony, przyjęcie piłki wewnętrzną częścią

Nauczyciel prosi, by uczniowie ocenili własne umiejętności techniczne odbić i przyjęć piłki w grze, stając z jego prawej lub z lewej strony. Ci uczniowie, którzy stanęli

o charakterze wysiłku wytrzymałościowym: aerobik, bieg ciągły, biegi o zmiennym tempie, z maksymalną intensywnością, marszobieg, zabawy biegowe, marsz z kijkami, jogging,

Uczniowie dobrani losowo przez nauczyciela wykonują ćwiczenia, poruszając się od kosza do kosza: krążenia ramion, wymachy ramion, przeplatanka do połowy na prawą stronę, od

krążenia tułowia w jedną, następnie w drugą stronę z piłką trzymaną w ramionach przed sobą, podrzucanie piłki trzymanej oburącz z tyłu do przodu nad barkiem, podania

„ Poznawczy: Uczeń wskazuje możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w celu monitorowania własnej aktywności, wskazuje i analizuje mierniki zdrowia, poznaje i tworzy

„ Główny: Uczeń wykorzystuje umiejętności techniczne w

Uczniowie ustawieni pod koszem (dwóch uczniów z prawej strony i jeden uczeń z lewej strony) – uczeń z prawej strony wykonuje podanie piłki i biegnie za piłką, poruszając się,