Scenariusz lekcji – Redagowanie dokumentu tekstowego z elementami grafiki
1. Cele
Cele główne:
1. Opracowanie za pomocą komputera dokumentu zawierającego tekst i grafikę.
2. Wykorzystanie umiejętności posługiwania się komputerem do tworzenia dokumentu na gazetkę szkolną.
3. Przekazanie zwięzłych i czytelnych treści z wykorzystaniem formatowania i estetyki.
4. Recenzowanie wybranej encyklopedii multimedialnej, jako sposób na poznanie jej zawartości i zachęcenie innych do nauki.
Cele operacyjne:
Kategoria A: Zapamiętywanie wiadomości.
Uczeń:
- zidentyfikuje rodzaj stylu i kroju czcionki, - rozpozna rodzaj wyrównania akapitu, - rozróżni paski narzędzi.
Kategoria B: Rozumienie wiadomości.
Uczeń:
- wyjaśni wybrany rodzaj orientacji strony,
- opisze sposoby wstawiania do tekstu obiektów graficznych i tekstowych.
Kategoria C: Stosowanie wiadomości w sytuacji typowej.
Uczeń:
- odszuka, skopiuje lub wytnie i wstawi wybrany fragment tekstu i rysunku - zmieni krój, styl i wielkość czcionki
- zmieni rozmiary wstawionego obiektu - sprawdzi i poprawi błędy w tekście
Kategoria D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych.
Uczeń:
- użyje zaawansowanych metod formatowania strony (np. podział na kolumny, oblewanie tekstem obiektów graficznych, wypunktowanie i numerowanie, obramowanie i cieniowanie),
- przygotuje dokument do wydruku i zapisze na dyskietce.
Postawy:
Uczeń:
- uświadomi sobie użyteczność edytora tekstu w opracowywaniu dokumentów, - rozumie potrzebę nabycia umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, - uświadomi sobie potrzebę ochrony praw autorskich dokumentów i programów
komputerowych.
2. Metoda i forma pracy
Metoda: dyskusja naprowadzająca, praca z komputerem Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.
1
3. Środki dydaktyczne
komputer, encyklopedie multimedialne Optimus Pascal, np.„Historia świata”, „Jak to działa”, „Nauka”, „Technika”, „Cywilizacja”, „Przyroda”, „Perełki Europy Środkowej”,
„Cywilizacje starożytne”, „Muzeum Narodowe w Warszawie”.
4. Przebieg zajęć
Przed rozpoczęciem zajęć warto je zaplanować pod względem przygotowania ucznia do pracy z edytorem tekstu. Uczeń powinien umieć:
- posługiwać się myszką i klawiaturą, - redagować proste dokumenty tekstowe, - uruchamiać i obsługiwać CD-Rom, - sporządzać proste rysunki,
- kopiować, wycinać i przenosić bloki tekstu i grafikę, - drukować dokumenty,
Właściwy przebieg lekcji:
1. Podanie tematu i uświadomienie celu lekcji.
2. Omówienie wyglądu i rozmiaru dokumentu do sporządzenia.
3. Podjęcie decyzji o wyborze encyklopedii multimedialnej do recenzowania.
4. Podanie kolejności działań.
Część I:
1. Zaprezentowanie encyklopedii na płytach CD znajdujących się w pracowni komputerowej.
2. Postawienie problemu do rozwiązania polegającego na przedstawieniu zawartości płyty w postaci spisu treści oraz krótkiej charakterystyki.
3. Wypisywanie na tablicy przykładowych elementów formatowania dokumentu; napis WordArt, lista wypunktowana i numerowana, wcięcia akapitu, otaczanie tekstem grafiki, obramowanie.
4. Przypomnienie o sposobach kopiowania tekstu i grafiki.
5. Konieczność podania źródła informacji w ramach ochrony praw autorskich i programów komputerowych
6. Podanie kryteriów oceny pracy: spełnienie wymagań formatowania pliku tekstowego oraz dokonanie zapisu wykonawcy i źródła.
Część II:
1. Wybór encyklopedii do recenzowania.
2. Praca indywidualna uczniów przy komputerach.
3. Przeglądanie encyklopedii i wyszukiwanie informacji.
4. Zapisywanie wyników pracy do dokumentu tekstowego Word.
5. Pozyskiwanie grafiki ilustrującej encyklopedię za pomocą klawisza „Print Screen”
z płyty CD.
6. Indywidualna korekta i pomoc podczas obróbki rysunku.
7. Umieszczenie grafiki za pomocą typowych narzędzi Wstaw –> Rysunek.
8. Formatowanie dokumentu i zapisywanie zmian.
9. Zapisywanie pliku na dyskietce.
10. Ocena pracy.
11. Zakwalifikowanie najlepszych prac do wydruku.
2