• Nie Znaleziono Wyników

BEZPIECZNE ZABAWY ZIMOWE

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "BEZPIECZNE ZABAWY ZIMOWE"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania przedszkolnego

BOŻENA PAŹDZIO

MAGDALENA KLABACHA-LICA WIOLETTA MAJEWSKA

RENATA PAŹDZIO

BEZPIECZNE

ZABAWY ZIMOWE

(2)

Maria Ferenc

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Bezpieczne zabawy zimowe

Temat kompleksowy

Zimowe zabawy

Adresaci zajęć

3-latki, w tym dzieci ze SPE – dzieci słabosłyszące

Etap edukacyjny

wychowanie przedszkolne

Miejsce i czas realizacji zajęć

ogród przedszkolny lub park (z możliwością wydłużenia)

Cel ogólny

wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka przez wykorzystanie warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń i eksploracji środowiska oraz rozwojowi zachowań prowadzących do podnoszenia sprawności ruchowej i bezpieczeństwa.

Cele operacyjne

Wiadomości: dziecko wie, jak współpracować z rówieśnikami; zna zasady komunikacji;

zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu; zna opad atmosferyczny: śnieg; wie, że śnieg można formować i się nim bawić; zna swoją potrzebę ruchu i aktywności; zna technikę malowania śniegu.

Umiejętności: dziecko słucha objaśnień; przestrzega reguł bezpiecznej zabawy na śniegu; wie, jak wygląda śnieg; próbuje lepić kule ze śniegu, aktywnie bawi się na śniegu; pokonuje slalom za nauczycielem; rzuca do celu; maluje farbami śnieg.

Postawy: dziecko jest aktywne, twórcze; czerpie radość z przebywania na śniegu.

Środki dydaktyczne

farby plakatowe, pędzle

Formy pracy

zespołowa, indywidualna

(4)

Metody/techniki pracy

praktyczne (ćwiczenia), słowne (objaśnienia, instrukcje)/techniki: ekspresji artystycznej, doświadczeń poszukujących.

Opis przebiegu zajęć

Część wstępna

1. Przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy na śniegu.

2. Zabawa integracyjna „Podaj kulę”. Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel rozpoczyna zabawę, podaje dziecku stojącemu po prawej stronie śniegową kulę, mówiąc:

„Śniegowa kula zatacza krąg, niech wróci do mych rąk”. Dzieci przekazują sobie kulę.

Część główna

3. Zabawa ruchowa „Tropy”. Dzieci ustawiają się w rzędzie za nauczycielem. Nauczyciel stawia małe kroki na śniegu między drzewami. Dzieci podążają po jego śladach slalomem między drzewami.

4. Zabawa ruchowa „Rzut do celu”. Dzieci poznają właściwości wilgotnego śniegu.

Próbują ulepić kulkę. Rzucają śnieżkami do wyznaczonego miejsca – w drzewo.

5. Zabawa ruchowa „Śniegowy naleśnik”. Dzieci kolejno kładą się na śniegu. Turlają się do wyznaczonego miejsca. Na mecie wykonują na śniegu orzełka, leżą i machają rękoma i nogami.

Część końcowa

6. Zabawa twórcza „Kolorowy śnieg”. Dzieci malują śnieg farbami.

Podsumowanie zajęć

Dzieci wypowiadają się swobodnie na temat tego, czy łatwo jest pomalować śnieg oraz czy chciałyby, aby śnieg był kolorowy.

Komentarz metodyczny

Nauczyciel na bieżąco przekazuje dziecku informację zwrotną poprzez wskazanie, co dziecko robi dobrze, co i jak wymaga poprawy. W przypadku stymulacji, rozwijania, usprawniania funkcji psychomotorycznych nauczyciel włącza do zajęć cele terapeutyczne. Etapy zajęć powiązane są z kształtowaniem kompetencji kluczowych w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,

kompetencji matematycznych oraz kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie

umiejętności uczenia się, w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

Ogólne wskazania do pracy z dzieckiem słabosłyszącym (szczegółowe

(5)

5

wskazania co do dostosowania metod/technik/form/warunków/organizacji pracy do indywidualnych możliwości dziecka zawarte są w IPET) – w razie potrzeby:

w czasie zwracania się do dziecka nauczyciel powinien być skierowany do niego twarzą; nauczyciel dba, aby jego twarz była odpowiednio oświetlona; nauczyciel upewnia się/dopytuje, czy dziecko zrozumiało polecenie. W przypadku trudności należy zapewnić mu dodatkowe wyjaśnienia, sformułować inaczej polecenie, używając prostego, znanego dziecku słownictwa. Nauczyciel mówi do dziecka wyraźnie, używając normalnego głosu i intonacji, unika gwałtownych ruchów głową czy nadmiernej gestykulacji.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Następnie pokaż im schematyczne rysunki prawdziwych płatków śniegu i poproś, by na forum opowiedzieli o tym, w czym te schematy przypominają ich rysunki, a czym się różnią –

Różnica wartości współczynnika tarcia  [-] dla śniegu i szkła (zwłaszcza mokrego) jest stosunkowo tak mała, że śnieg może zsunąć się z panelu podczas

Układ znaków przyjęty przez autora nie pozostaje niezmieniony przez dwieście stron, ale zestraja się z rytmem tekstu: kiedy bohater się zatrzymuje, podobnie zatrzy- muje się

Użytkownicy wordpress.com mają możliwość osadzenia padletu na swojej stronie poprzez skopiowanie adresu URL padletu, dostępnego także tutaj (patrz: zielona

techniki pracy, zmniejszenie/zwiększenie liczby zadań/kart pracy, dostosowanie środków dydaktycznych do dysfunkcji dziecka, zróżnicowanie kart pracy, stały nadzór,

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie. Źródło:

Obfitym opadom śniegu, których rezultatem jest dobowy wzrost grubości pokrywy śnieżnej o ≥10 cm, towarzyszy rozległy układ niskiego ciśnienia roz- ciągający się

„Zimowy las” (sł. Anna Bomba, muz. Miłosz Konarski), biała farba plakatowa, niebieskie kartki, stemple z ziemniaków, plansze z tropami leśnych zwierząt, wersja instrumentalna