• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ Temat: Malarstwo a historia.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ Temat: Malarstwo a historia."

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ Temat: Malarstwo a historia.

1. Cele lekcji

a. Wiadomości definicja malarstwa historycznego cechy malarstwa historycznego nazwiska malarzy historycznych

b. Umiejętności analiza malarstwa historycznego

2. Metoda i forma pracy

elementy wykładu, pogadanka, praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne

reprodukcja obrazu Jana Matejki – „Grunwald” , fragment tekstu Janusza Boguckiego o

„Bitwie pod Grunwaldem”

4. Przebieg lekcji Wstęp:

Przywitanie uczniów i sprawdzenie obecności.

Podanie tematu i celów lekcji.

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie wiadomości o realizmie i ulokowanie go czasowo.

Rozwinięcie:

Krótkie wprowadzenie nauczyciela:

Malarstwo historyczne to odmiana realizmu, malarska interpretacja wydarzeń historycznych.

Pogadanka na temat funkcjonowania malarstwa historycznego.

Wnioski: malarstwo historyczne rozwijało się szczególnie w okresie zaborów (XIX w.) – walka narodowowyzwoleńcza przejawiała się także w postaci malarstwa, pokazywanie scen wzniosłych w życiu narodu sprzyjało podnoszeniu się ducha patriotycznego; malowanie wygranych walk sprzyjało wzbudzaniu dumy narodowej. Jeden z najciekawszych malarzy tego okresu to Jan Matejko. Cechował się bardzo starannym warsztatem realistycznym, ale idea, jaka przyświecała jego obrazom, wywodzi się z romantyzmu. Jego obrazy to m.in.:

„Stańczyk”, „Kazanie Skargi”, „Rejtan”, „Unia lubelska”, „Hołd pruski”, „Kopernik”.

Nauczyciel przedstawia na rzutniku obraz Jana Matejki pt. „Bitwa pod Grunwaldem”.

Nauczyciel prosi wskazanego ucznia o datę bitwy pod Grunwaldem i krótkie przypomnienie historii tej bitwy.

Nauczyciel prosi kolejnego z uczniów o opis wyświetlanego obrazu.

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przeczytanie fragmentu tekstu Janusza Boguckiego o

„Bitwie pod Grunwaldem”: „Malowidło to podobne jest do wezbranego żywiołu walącego się na głowę widza ogromną falą, w której wnętrzu miotają się i kłębią splątane w walce ciała bojowników i koni, nieprzeliczone, wielokształtne oręże, zbroje, siodła, pióropusze, czapraki, wzburzone płaszcze i drogocenne szaty – wszystko to zbite w jedną pogmatwaną masę i

(2)

rzucone na sam przód obrazu. W warunkach naturalnych byłoby zupełną niemożliwością oglądanie ludzi i rzeczy w takim zbliżeniu, w jakim pokazał je Matejko, oglądanie równocześnie wzrokiem tłum równie rozległy”.

Nauczcyiel prosi uczniów o komentarz do tych słów. Pyta, czy zgadzają się z opinią tego badacza twórczości Jana Matejki.

Nauczyciel przechodzi do omawiania drugiego ważnego malarza historycznego – Artura Grottgera (1837-1867). Szczególne ważne są cztery jego cykle: Warszawa I, Warszawa II, Polonia, Litania. Jego pracę określa się jako dokument artystyczny przejmujących dokumentów w historii narodu polskiego. W swojej twórczości zwracał szczególnie uwagę na nadanie głębi przeżyć twarzom. Jego technika wykonania dzieła jest bardzo precyzyjna w szczegółach.

Nauczyciel przedstawia na rzutniku obraz Artura Grottgera pt. „Pożegnanie Konfederatów Barskich”.

Nauczyciel prosi wskazanego ucznia o komentarz historyczny (fakty historyczne) dotyczący sytuacji na obrazie.

Nauczyciel prosi kolejnego z uczniów o opis wyświetlanego obrazu.

Zakończenie:

Podziękowanie uczniom za udział w lekcji.

Podanie zadania domowego.

5. Bibliografia

Storczyk S., Wiadomości o sztuce, WSiP 1969.

6. Załączniki

Zadanie domowe

Napisz wypracowanie na jeden z tematów znajdujących się poniżej. Pamiętaj, aby Twoja praca nie przekroczyła jednej strony A4.

1. Wybierz dowolny obraz malarza historycznego i zinterpretuj go.

2. Jakie cechy malarstwa historycznego wywodzą się z romantyzmu?

3. Gdyby dzisiaj jakiś malarz pokusił się o namalowanie sceny historycznej, jaką współczesną scenę polityczną poleciłbyś mu do namalowania i dlaczego?

Cytaty

Powiązane dokumenty

Metoda Profesora Hellwiga stanowiła początek roz- woju metod wielowymiarowej analizy porównawczej (WAP), do których zaliczano przede wszystkim metody klasyfikacji oraz metody

Dla badacza wersji radiowych sztuk prze- znaczonych na scenę teatralną, jak jest w przypadku Różewicza, niezwykle istotną kwestią do ustalenia jest zarówno lokalizacja

liczba elementów tablicy nie ulega zmianie w trakcie działania programu ― tablice są statyczne.. W standardzie C99 istnieją tablice VLA (ang. variable

Усе більш загострюються суперечності між: – соціальним запитом на висококваліфікованих учителів, здатних до

Zakalyuk, summarizing the existing approaches to science, brought forth nine blocks (groups) of the person's identity of the offender, namely: a) three of them reflect the

(...) wszechobecna, współdana w każdym bycie; stanowi niezbywalną podstawę by­ cia, z której się ono odsłania (...) jest - na mocy swej ograniczoności - nieprzekra­ czalnym

Konsekwen­ cją powyższego jest nadawanie opisowi dzieła Tarasewicza wymowy po­ twierdzającej znaczenie ustaleń kontekstualnych, przez co warunkują one sposób jawienia

Na Anioł Pański.. Place de la