• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Opracowywanie danych statystycznych.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Opracowywanie danych statystycznych."

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji matematyki w kl II gimnazjum z wykorzystaniem techniki komputerowej.

Lekcja otwarta przeprowadzona w dniu 19.05.2003r.

Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Tokarska mgr Jolanta Kasperek ZSO nr 8, Kielce klasa: II B gimnazjum

czas: 1 godzina lekcyjna data: 19.05.2003 r

Informacje wstępne:

Jest to lekcja ukazująca uczniowi korelację międzyprzedmiotową (informatyka, matematyka), której celem jest doskonalenie umiejętności posługiwania się techniką komputerową. Służy ona uświadomieniu uczniowi, jak ważną rolę odgrywa w obecnym życiu znajomość obsługi komputera oraz wszechstronność jego wykorzystania.

Temat: Opracowywanie danych statystycznych.

„Matematyka wokół nas” DKW- 4014-125/99 ( WSiP).

Przygotowanie ucznia do lekcji:

 Uczeń zna program Microsoft Works-arkusz

 Uczeń umie „wklejać „wykresy z arkusza do edytora tekstu

 Uczeń potrafi liczyć procent z danej liczby

 Uczeń potrafi wskazać: rozstęp, modę, medianę oraz średnią arytmetyczną.

CELE EDUKACYJNE:

A ) kształcenia: ( operacyjne)

uczeń:

 czyta ze zrozumieniem treść zadania oraz przetwarza i interpretuje dane liczbowe z tekstu

 interpretuje zależności pomiędzy wskazanymi wielkościami

 rozróżnia diagram kołowy i słupkowy

 potrafi sporządzać na podstawie danych liczbowych różnego typu diagramy

 rozumie celowość przedstawiania danych liczbowych w postaci diagramów

 poprawnie dokonuje zamiany ilościowej na procentową

B ) wychowania:

uczeń:

 rozwija umiejętności współpracy w grupie

 kształtuje samodzielne myślenie

 rozwija osobistą kulturę poprzez odpowiednie zachowania na lekcji

(2)

 stosuje zasady higieny pracy przy komputerze

METODY PRACY:

 praca w grupach dwuosobowych przy stanowiskach komputerowych,

 praca indywidualna ucznia

 metoda SMILY( ewaluacja) -ZAŁĄCZNIK nr 1

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 kartki z ocenami i numerami stanowisk komputerowych

 sprzęt komputerowy + oprogramowanie Microsoft Works- arkusz, edytor tekstu Microsoft Works

 karty pracy przygotowane przez nauczyciela(po 1 egzemplarzu na parę)

 kalkulatory

Tok lekcji

Czynności Środki

dydaktyczne

Uwagi

Uczniów Nauczyciela

Faza wstępna 1.Zajmują miejsca przy

stanowiskach

komputerowych wg par na kartkach do zad.3

2.Zapisują temat lekcji.

1. Czynności organizacyjne ( podanie tematu lekcji, podział na grupy,

poinformowanie, że zamiast pr. klasowej pracują z kartami pracy i po lekcji nauczyciel oceni pracę każdej pary).

Ok. 5 min.

Faza realizacyjna

Każda grupa otrzymuje kartę pracy z treścią zadań i instrukcję pracy.

Zad. 1 - korzystając z arkusza kalkulacyjnego sporządzają wykresy słupkowe wg instrukcji zawartej w Karcie pracy nr1 i odpowiadają na pytania pod zadaniem.

Wskazany uczeń rozwiązuje na tablicy

Nauczyciel informatyki kontroluje, czy wykresy sporządzane są poprawnie;

każdy wykres wykonany poprawnie bez pomocy nauczyciela nagradza „+”.

N. matem. prosi ucznia chętnego do

zaprezentowania rozwiązania

Karta pracy, program komputerowy, kalkulatory.

Ok. 20 min

(3)

przykład e.

Zad.2

Uczniowie mają za zadanie znaleźć plik Diagram kołowy i na jego podstawie uzupełnić kartę pracy z zad.2.

przykładu e.

N. matematyki prosi o przypomnienie pojęć:

rozstęp, moda mediana (przypomina o ustawieniu danych w kolejności). Po wykonaniu zadania n.

informatyki zbiera kartę pracy nr 2 do późniejszej oceny, a n. matm. Podaje poprawne odpowiedzi.

Karta pracy nr2 program

komputerowy, Ok.15 min

Zad. 3 ( dodatkowe) Uczniowie dostają kartki ze swoimi ocenami cząstkowymi z

matematyki z bieżącego semestru i w parach tworzą wykresy słupkowe porównujące ich

osiągnięcia w matematyce i układają co najmniej 3 pytania do wykresu zapisując ją na karcie pracy nr3.

Nauczyciel matematyki rozdaje przygotowane karty z ocenami cząstkowymi danego ucznia i prosi o wykonanie poleceń w karcie pracy nr3.

Nauczyciel informatyki drukuje prace uczniów.

Kartki z ocenami oraz karta pracy nr3.

Faza podsumowująca 1.Nauczyciel dokonuje krótkiego podsumowania na temat tego co uczniowie robili na lekcji, które kończy słowami:

Ok. 5 min.

(4)

Zapisują w zeszytach pracę domową

-Następna lekcja będzie kontynuacją dzisiejszej, będziecie nadal ćwiczyli umiejętność sporządzanie różnych diagramów, ale już bez użycia komputera.

Przekonacie się, czy

komputer ułatwia nam pracę, czy też wręcz odwrotnie.

2. Zadanie pracy domowej

 Jeżeli nie zostanie zrealizowane zad. 3 to na pracę domową każdy uczeń otrzyma polecenie: ,, Wykonaj wykres słupkowy obrazujący twoje osiągnięcia z matematyki w bieżącym

semestrze”.

 Jeżeli zadanie 3 zostanie

zrealizowane, to na pr.domową uczeń ma wykonać zad.11/149z podręcznika.

 Przynieść kredki, cyrkiel, papier milimetrowy, kątomierz.

EWALUACJA

Ewentualnie karta pracy nr3, podręcznik

Załącznik nr 1

KARTA PRACY nr 1 grupa ...

1.Na dysku C utwórz nową teczkę i nazwij ją STATYSTYKA

2. Z menu Start/Programy/Microsoft Works uruchom Arkusz Kalkulacyjny

(5)

ZADANIE 1

Wpisz do arkusza kalkulacyjnego następujące dane obrazujące osiągnięcia klas drugich z matematyki za I semestr roku szkolnego 2002/2003.

Ocena Ilość ocen uzyskanych przez kl. II A na semestr

Ilość ocen uzyskanych przez kl. II B na semestr

Ndst. 0 0

Dop. 19 8

Dost. 5 15

Db 5 8

Bdb 3 2

Cel. 0 0

Sporządź wykres słupkowy obrazujący osiągnięcia klas drugich w nauce matematyki wg instrukcji i na podstawie wykresu odpowiedz na pytania poniżej instrukcji.

Instrukcja postępowania.

1. Zaznacz komórki z danymi.

2. Uruchom Kreatora wykresów i wybierz Typ wykresu/Słupkowy.

3. W okienku Dodatki/Tytuł wpisz: „Oceny klas drugich za I semestr roku szkolnego 2002/2003 z matematyki” .

4. Zaznacz Obramowanie i kliknij OK.

5. Z menu Edycja wybierz Tytuły i podpisz Oś pionowa(Y): „Ilość ocen” [OK].

6. Na pasku zadań wybierz Kreatora wykresu słupkowego i w zakładce Odmiany zaznacz Typ wykresu słupkowego 4 [OK].

7. Z menu wybierz Edycja/Kopiuj.

8. Uruchom Edytor tekstów Microsoft Works i z menu wybierz Edycja/Wklej.

9. Z menu wybierz Plik/Zapisz i zapisz plik w swojej teczce pod nazwą WYKRESY...

(tu wpisz nr swojego stanowiska)

10. Zminimalizuj okno swojego dokumentu tekstowego do postaci nazwy umieszczonej w pasku zadań u dołu ekranu.

Odpowiedz na pytania: ( obliczenia wykonaj na odwrocie kartki)

a) ile osób liczy każda z w/w klas?

...

b) jakich ocen nie uzyskali uczniowie klas drugich w I semestrze?

...

c) jaka ocena najczęściej występowała w klasie II a, a jaka w klasie II b?

...

d) oblicz średnią ocen w każdej klasie:...

e) jaki % wszystkich uczniów klas II stanowią uczniowie bardzo dobrzy?...

...

Karta pracy nr 2 grupa ...

ZADANIE NR 2

Przejdź do pliku Diagram kołowy, który znajduje się na Pulpicie.

(6)

Diagram kołowy przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej w klasie II na temat wydatków uczniów tej klasy na słodycze w ciągu tygodnia.

ODPOWIEDZ NA PYTANIA I WYKONAJ OBLICZENIA NA KARCIE PRACY:

a) ile osób liczy klasa?...

b) ilu uczniów wydaje najwięcej i ile złotych?...

c) ilu uczniów wydaje najmniej i ile złotych?...

d) jaki procent klasy wydaje na słodycze więcej niż 5 złotych?...

e) podaj rozstęp, modę i medianę...

...

...

...

...

f)oblicz, ile procent uczniów w klasie II wydaje na słodycze: 2zł, 3zł, 4zł, 5zł, 7zł, 10zł;

(7)

Karta pracy nr 3 grupa ...

ZADANIE 3.

Wpiszcie do arkusza kalkulacyjnego dane obrazujące wasze oceny cząstkowe z matematyki z bieżącego semestru. W miejsce kropek wpiszcie swoje imię i nazwisko.

Ocena Ilość ocen uzyskanych przez ...

Ilość ocen uzyskanych przez...

Ndst.

Dop.

Dost.

Db Bdb Cel.

Sporządźcie wykres słupkowy obrazujący wasze osiągnięcia w nauce matematyki.

Zatytułujcie go : ,,Osiągnięcia w nauce matematyki ...

i ...”.

Wklejcie go do swojego pliku tekstowego pod wykresem z zadania 1.Plik o nazwie WYKRESY... skopiujcie na dyskietkę i dajcie ją nauczycielowi do wydrukowania.

Na karcie pracy nr 3 napiszcie co najmniej 3 pytania, na które wg Was odpowiedziałby Wasz kolega z innej grupy widząc tylko Wasz wykres słupkowy.

ZAŁĄCZNIK NR 1

(8)

TEMAT TREŚCI ATMOSFERA

Są III kryteria – uczeń podchodzi do planszy i zaznacza kropką ( jedną w danym kryterium ) odpowiedź na pytania:

1) Temat dzisiejszej lekcji był dla mnie...

2) Treści były przekazane w formie dla mnie zrozumiałej.

3) Atmosfera na lekcji była....

Cytaty

Powiązane dokumenty

ein Instrument spielen – grać na instrumencie im Garten arbeiten – pracować w ogrodzie wandern – wędrować. Tiere

ein Instrument spielen – grać na instrumencie im Garten arbeiten – pracować w ogrodzie wandern – wędrować. Tiere

- dostęp do zaworu odcinającego dopływ gazu w wypadku awarii odbiornika -okresowe przeglądy instalacji gazowej przez wykwalifikowanego pracownika Zastanów się, odpowiedz,

Przeczytaj uważnie tekst i odpowiedz na zamieszczone poniżej pytania.. 21 marca przyszła do

a) wahadło b) Hania c) higiena d) bohater e) hotel f) huśtawka g) handel h) hamak i) hasło j) czyhać k) herb

Jak nazywał się uroczysty przemarsz zwycięskiego wodza i jego wojsk w Rzymie po powrocie ze zwycięskiej

Na stronie https://www.wtp.waw.pl/ sprawdź skąd i dokąd (nazwa przystanku początkowego i końcowego) jeździ linia tramwajowa numer 27 w Warszawie?. Na stronie

Żyrafa Ola powiedziała dziś dzieciom, że podczas korzystania z internetu nigdy nie powinny opowiadać o tym, gdzie mieszkają ani jak się nazywają.. Powiedz, dlaczego to