Klasowe rozgrywki w minipiłkę nożną – organizacja zawodów
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
5. Sport
5.2 Uczeń uczestniczy w sportowych rozgrywkach klasowych w roli zawodnika, stosując zasady „czystej gry”: szacunku dla rywala, respektowania przepisów gry, podporządkowania się decyzjom sędziego, podziękowania za wspólną grę
Adresat
: Uczniowie klasy VICzas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna przepisy gry w minipiłkę nożną
zna zasady „czystej gry”: szacunku dla rywala, respektowania przepisów gry, podporządkowania się decyzjom sędziego, podziękowania za wspólną grę
wie, jakie funkcje/stanowiska są związane z organizacją meczu piłkarskiego
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje podstawowe elementy gry w minipiłkę nożną
pełni rolę zawodnika i funkcję sędziego
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
akceptuje zasady „czystej gry”
Metody nauczania
zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Przybory i przyrządy
Piłka halowa – 3 sztuki, piłka gąbkowa – 2 sztuki, znacznik (szarfa) – 3 kolory w liczbie po 1/3x liczba uczniów, słupek – 12 sztuk, stoper – 1 sztuka, rzutnik, laptop.
Zasoby multimedialne
1. Prezentacja multimedialna: „Minipiłka nożna - charakterystyka”
2. Prezentacja multimedialna: „Klasowe rozgrywki w minipiłkę nożną”
Materiały pomocnicze
1. tab. 1. Protokół z rozgrywek klasowych 2. tab. 2. Król strzelców
Opis przebiegu lekcji
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 13 – 15 minut
1. Czynności organizacyjne
Przygotowanie sprzętu sportowego.
Zbiórka uczniów.
Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.
Podanie tematu lekcji.
Prezentacja i omówienie materiałów
multimedialnych poświęconych uczestnictwu w sportowych rozgrywkach klasowych w roli zawodnika, stosując zasady „czystej gry”: szacunku dla rywala, respektowania przepisów gry,
podporządkowania się decyzjom sędziego, podziękowania za wspólną grę.
2. Rozgrzewka
Zabawa – „Berek kopany piłką gąbkową”
Jeden z uczniów zostaje berkiem. Otrzymuje piłkę gąbkową i musi kopiąc piłkę, trafić w osobę uciekającą.
Piłka nie musi bezpośrednio trafić ucznia, może odbić się od podłogi lub ściany. Dotknięcie piłki w
jakąkolwiek część ciała, powoduje zmianę berka.
Ustawienie w szeregu.
Zasoby multimedialne.
Uczniowie w rozsypce, w dowolnej pozycji siedzącej.
Zabawę rozpoczynamy jedną piłką. W celu uatrakcyjnienia zabawy dobieramy drugiego berka.
Część główna 25 – 30 minut
Zabawa – „Twierdza”
Uczniowie podzieleni na trzy zespoły, stają na obwodzie koła. W środku każdego koła stoją obok siebie cztery słupki jako „twierdza”. Nauczyciel wyznacza po jednym „obrońcy twierdzy”. Może on bronić twierdzy rękami i nogami, łapiąc, wybijając, kopiąc piłkę tak, aby nie dopuścić do trafienia
„twierdzy”. Osoby stojące na obwodzie koła, kopią piłkę tak, by trafić w „twierdzę”. Osoba, która trafi piłką w „twierdzę”, zamienia się rolą z obrońcą.
Mecz minipiłki nożnej
Dwa zespoły grają ze sobą, a trzeci zespół w tym czasie jest organizatorem meczu. Członkowie zespołu pełnią funkcje: sędziów boiskowych, stolikowych oraz mierzących czas.
Podział na 3 zespoły.
Mecz trwa 8 minut.
Zawody rozgrywane są systemem „każdy z każdym”.
Skład zespołów określa nauczyciel.
Uczniowie po
zakończeniu każdego meczu dziękują sobie za grę, a po zakończonych rozgrywkach wyłaniają zwycięzcę turnieju oraz króla strzelców.
Część końcowa 8 – 10 minut
1. Ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne o charakterze uspokajającym
Uczniowie leżą przodem na obwodzie koła. Toczą do siebie piłkę halową. Po przekazaniu piłki uczniowie przyjmują pozycję skorygowaną – ręce w „skrzydełka”, głowa w przedłużeniu tułowia.
Każdy zespół po zakończeniu ćwiczenia wymyśla hasło/okrzyk na pożegnanie.
2. Czynności organizacyjne
Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.
Zbiórka i podsumowanie zajęć.
Zachęcenie uczniów do samodzielnego
wykonywania poznanych podczas lekcji ćwiczeń.
Pożegnanie.
Podział na trzy grupy (trzy koła).
Nauczyciel
w podsumowaniu akcentuje konieczność przestrzegania zasad
„czystej gry”.
Przypomina, że każdy
Odniesienie sprzętu sportowego do magazynu. miał okazję być zawodnikiem i sędzią.
Prosi o refleksje związane z pełnieniem tych funkcji.
Wzory materiałów pomocniczych
Tab. 1. Protokół z rozgrywek klasowych rozegranych w dniu ……… w klasie……..
ZESPÓŁ I
……….
ZESPÓŁ II
……….
ZESPÓŁ III
………. PUNKTY MIEJSCE
ZESPÓŁ I Xxx
ZESPÓŁ II xxx
ZESPÓŁ III xxx
Tab. 2. Król strzelców:
Imię i nazwisko ucznia
LICZBA
STRZELONYCH BRAMEK
LICZBA
STRZELONYCH BRAMEK
SUMA
STRZELONYCH BRAMEK
MIEJSCE
MECZ I MECZ II