Scenariusz lekcji języka angielskiego – Past Simple Questions
(dla I klasy liceum ogólnokształcącego, poziom pre-intermediate i intermediate)
1. Cele lekcji
a) WiadomościCelem jest wprowadzenie pytań w czasie Past Simple: najpierw zapoznanie uczniów z wiedzą teoretyczną dotyczącą używania pytań w tym czasie, a następnie wykorzystanie jej w ćwiczeniach. Uczniowie poznają zasady budowania pytań w czasie przeszłym prostym (również z użyciem „wh” i „could”).
b) Umiejętności
Uczniowie nauczą się budować poprawne pytania w czasie Past Simple, również do konkretnych partii zdania. Ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela pozwolą uczniom opanować konstruowanie pytań w czasie Past Simple.
2. Metoda i forma pracy
Metoda: wyłożenie teorii przez nauczyciela, ćwiczenia, dialogi.
Forma: praca z całą klasą, praca indywidualna, praca w parach.
Na początku lekcji nauczyciel wyjaśnia szczegółowo zasady budowania pytań w czasie Past Simple. Następnie uczniowie pracują nad ćwiczeniami, które polegają na
tworzeniu pytań w tym czasie. Niektóre z zadań są pisemne, inne zawierają element dialogu w parach. Ważne jest, aby nauczyciel cały czas kontrolował pracę uczniów, mobilizował do niej tych, którzy sprawiają wrażenie znudzonych i sprawdzał prawidłowość wykonanych ćwiczeń. Na koniec każdego zadania można prosić któregoś z uczniów o głośne odczytanie swojej pracy.
3. Środki dydaktyczne
Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia:
- ćwiczenie z układaniem pytań w Past Simple do konkretnych części zdania;
- dialog połączony z układaniem pytań do podanych odpowiedzi;
- ćwiczenie z układaniem pytań dotyczących wakacji przyjaciela.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
GIVING OUT THE RULE + ELICITNG
Nauczyciel zapoznaje uczniów z zasadami tworzenia pytań w czasie Past Simple (również pytań z użyciem „wh” oraz „could”). Stara się również wydobywać informacje od uczniów (elicitng).
b) Faza realizacyjna
WRITING SIMPLE AND „WH” QUESTIONS
Uczniowie dostają ćwiczenie, w którym zadaniem jest ułożenie pytań w Past Simple do podanych zdań. Podany jest również przykład, który ułatwi uczniom wykonanie tego ćwiczenia.
„FREE” QUESTIONS
Nauczyciel czyta 5 z 10 zdań (pozostałe będą pracą domową) i sugeruje, do której części zdania uczniowie mają ułożyć pytanie w czasie Past Simple. Następnie nauczyciel wybiera uczniów, którzy czytają napisane przez siebie pytania.
DIALOGUES
Uczniowie dostają dialogi, które zawierają wyłącznie odpowiedzi. Muszą ułożyć do nich pytania w czasie Past Simple. Następnie czytają dialogi w parach z podziałem na role.
c) Faza podsumowująca
QUESTIONS ABOUT HOLIDAYS
Uczniowie dostają wyrazy w nawiasach. Zadanie polega na ułożeniu w Past Simple pytań dotyczących wakacji ich przyjaciela. Następnie uczniowie podchodzą po kolei do tablicy i notują po jednym pytaniu.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
Zawiera wszystkie ćwiczenia podane w scenariuszu:
- ćwiczenie z układaniem pytań w Past Simple do konkretnych części zdania;
- dialog z układaniem pytań do podanych odpowiedzi;
- ćwiczenie z układaniem pytań dotyczących wakacji przyjaciela.
b) Scenariusz do pracy z uczniem
Zawiera klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń zawartych w karcie pracy ucznia oraz teorię prezentowaną przez nauczyciela.
c) Zadanie domowe
Ułożyć pytania do 5 zdań. Każde zdanie ma zasugerowany początek, tak że uczniowie wiedzą do jakiej części zdania tworzą pytanie.
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.