• Nie Znaleziono Wyników

Mierzymy tętno w spoczynku i po wysiłku – próba Ruffiera

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Mierzymy tętno w spoczynku i po wysiłku – próba Ruffiera"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Mierzymy tętno w spoczynku i po wysiłku – próba Ruffiera

Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

--- Wymagania szczegółowe:

2. Trening zdrowotny. Uczeń:

2.1 mierzy tętno w spoczynku i po wysiłku Adresat: Uczniowie klasy VI

Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:

 zna sposoby dokonywania pomiaru tętna w spoczynku i po wysiłku

 poznaje przykładową próbę wydolnościową

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:

 mierzy tętno w spoczynku i po wysiłku

 wykonuje obliczenie wskaźnika Ruffiera

 wykonuje ćwiczenia z kozłowaniem piłki

Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:

 ma świadomość potrzeby kontrolowania reakcji swojego organizmu

Metody nauczania

zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna.

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, grupowa, indywidualna

Miejsce ćwiczeń: Salka gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.

Przybory i przyrządy

Piłki do minikoszykówki – 1 x liczba uczniów, słupki – 10 sztuk, stoper – 1 sztuka, długopis – 1 x liczba uczniów, rzutnik, laptop.

(2)

Zasoby multimedialne

1. zestaw zdjęć: „Mierzymy tętno”.

2. animacja: „Tętno w spoczynku i po wysiłku”.

3. film: „Mierzymy tętno w spoczynku i po wysiłku – Próba Ruffiera”.

Materiały pomocnicze

tab. 1. Karta obliczania Wskaźnika Ruffiera – 1 x liczba uczniów tab. 2. Interpretacja wyników – 1 sztuka

Opis przebiegu lekcji

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 10 – 15 minut

Czynności organizacyjne

 Przygotowanie sprzętu sportowego. Zbiórka.

 Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

 Podanie tematu lekcji.

 Obejrzenie i omówienie materiałów

multimedialnych na temat mierzenia tętna (próba Ruffiera).

Ustawienie w szeregu.

Zasoby multimedialne.

Dzieci w dowolnym siadzie.

Część główna 25 – 30 minut

Próba Ruffiera

Najprostsza próba wysiłkowa. Uczeń wykonuje przysiady. Wynik próby wyrażony jest w postaci współczynnika.

Przebieg badania: Uczeń odpoczywa ok. 5 minut w pozycji siedzącej. Następnie mierzy tętno (to).

Uczeń wykonuje 30 przysiadów w ciągu 30 sekund.

Powraca do pozycji wyjściowej. Pomiar tętna

bezpośrednio po wysiłku (t1) oraz po jednej minucie odpoczynku (t2). Tętno liczymy w czasie 15 sekund, przeliczając jego wartość na minutę.

( to + t1 + t2 ) - 200 R = ———————————

10

Nauczyciel demonstruje sposoby pomiaru tętna.

Uczniowie wykonują kilka próbnych pomiarów tętna spoczynkowego.

Uczeń zapisuje wyniki przeprowadzonych badań w karcie pracy.

Następnie dokonuje obliczenia wyników. Na końcu samodzielnie lub przy pomocy

nauczyciela, próbuje dokonać interpretacji uzyskanych wyników na podstawie tabeli 2.

Dla utrudnienia zabawy

(3)

Zabawa – „Berek kozłowany”

Każdy z uczniów ma piłkę do minikoszykówki. Zarówno berek, jak i osoba uciekająca, muszą podczas zabawy kozłować. Berek kozłując piłkę jedną ręką, stara się

„wolną” ręką zberkować uciekającego. Jeżeli osoba uciekająca zgubi piłkę, automatyczne staje się berkiem. Jeżeli berek „berkując”, zgubi piłkę,

zberkowanie nie jest ważne. Taki uczeń nadal ucieka.

Wyścig numerków z kozłowaniem piłki

Uczniowie w dwóch szeregach siadają do siebie tyłem w siadzie skrzyżnym z piłką na kolanach. W każdym zespole następuje odliczanie. Uczniowie zapamiętują swój numerek. Nauczyciel wywołuje dowolny

numerek. Wywołany uczeń wstaje i kozłując piłkę, obiega cały zespół zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i wraca na swoje miejsce, siada i kładzie piłkę na kolanach. Ten uczeń który pierwszy wykona zadanie, zdobywa dla swojego zespołu jeden punkt.

Wygrywa zespół, który zdobędzie większą liczbę punktów.

Wyścig w rzędach z kozłowaniem piłki Uczniowie podzieleni na dwa rzędy. Na trasie ustawione są słupki. Na sygnał gwizdka pierwsze osoby z zespołów poruszają się slalomem, kozłując piłkę w tę i z powrotem. Osoba, która pierwsza zakończy zadanie, zdobywa dla swojego zespołu 1 punkt. Wygrywa zespół, który uzyska większą liczbę punktów.

Wersja II. Zadanie jak wyżej. Słupek znajdujący się na linii półmetka należy okrążyć dwukrotnie.

wprowadzamy kolejnego berka.

Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły. Każdy uczeń ma piłkę do

minikoszykówki.

Powtórzenie gry ze zmianą kierunku.

Uczniowie startują do konkurencji z linii środkowej boiska do piłki koszykowej.

Część końcowa 8 – 10 minut

1. Ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne

 Siad ugięty. Plecy wyprostowane. Głowa wyciągnięta w górę, wzrok skierowany przed siebie. Ręce wyprostowane, wyciągnięte w górę.

Wszystkie ćwiczenia powtarzamy 8x.

(4)

W dłoniach piłka do minikoszykówki. Wyrzut piłki prostymi ramionami w tył,

 w leżeniu przodem, nogi złączone i wyprostowane.

Ręce wyprostowane, wyciągnięte w bok, uniesione nad podłogą. Przed głową na podłodze leży piłka do minikoszykówki. Przeniesienie wyprostowanych rąk nad piłką z klaśnięciem

w dłonie. Powrót do pozycji wyjściowej,

 w parach, w leżeniu przodem, naprzeciwko siebie toczenie oburącz piłki do minikoszykówki. Po podaniu do współćwiczącego ramiona w „skrzydełka”.

2. Czynności organizacyjne

 Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.

 Zbiórka i posumowanie lekcji.

 Pożegnanie.

 Odniesienie sprzętu sportowego do magazynu.

W podsumowaniu nauczyciel podkreśla znaczenie badania tętna w kontekście diagnozowania swojej wydolności.

Wzory materiałów pomocniczych i ich liczba

1. Karta pracy – Wskaźnik Ruffiera.

Liczba materiałów pomocniczych – 1 x liczba uczniów

KARTA PRACY – WSKAŹNIK RUFFIERA

Imię i nazwisko ucznia ………..……….kl ………

Próba Ruffiera

Tab. 1. Dokonane pomiary wartości tętna Pomiar tętna przez 15 sekund

wartość x

Wartość tętna przeliczona na minutę t=wartość x*4=

Wartość tętna przed badaniem

y0= t0= y0 * 4=

Wartość tętna bezpośrednio po wysiłku

y1= t1= y1 * 4=

Wartość tętna po jednej minucie odpoczynku

y2= t2= y2 * 4=

(5)

Obliczenie Wskaźnika Ruffiera:

( to + t1 + t2 ) - 200 IR = ———————————

10 IR = (to + t1 + t2) - 200

= (……..) - 200

= ……..

10 10 10 =

Ocena wskaźnika

Na podstawie przeprowadzonej Próby Ruffiera i obliczonego współczynnika IR=……….., uzyskano ………..……….. ocenę wydolności.

Tab. 2. Interpretacja wyników

Wynik Ocena próby

0,00 bardzo dobra

0,10 – 5,00 dobra

5,10 – 10,00 średnia

10,10 – 15,00 słaba

Powyżej 15,10 zła

Cytaty

Powiązane dokumenty

* KOMPETENCJE SPOŁECZNO - KULTUROWE NAUCZYCIELA GIER SPORTOWYCH (UŚWIADOMIENIE UCZNIOM CELÓW I ZADAŃ LEKCJI) ZADANIA DO ZREALIZOWANIA PRZEZ STUDENTÓW:. * PRZYGOTUJ I

Celem prowadzenia piłki w zależności od miejsca na boisku i układu sił podczas działania może być tworzenie sytuacji do zdobycia bramki, zdobywanie pola gry, lub. utrzymanie

Grafika i opis ćwiczenia na lekcji lub treningu / ćwiczenie nr……… w części……….….

Celem prowadzenia piłki w zależności od miejsca na boisku i układu sił podczas działania może być tworzenie sytuacji do zdobycia bramki, zdobywanie pola gry, lub. utrzymanie

• poprawnie wstawia ilustracje do dokumentu w edytorze tekstu, rozmieszcza je na stronie, ustala ich wielkość.. • przygotowuje dokument do wydruku,

• stara się dbać o kulturę wypowiedzi: bezpośrednio zwraca się do rozmówcy, mówi na temat, zadaje pytania;. • stosuje grzecznościowe

Metodą ukierunkowaną na rozbudzanie aktyw- ności i rozwijanie kreatywności oraz twórczości uczniów, którzy osobiście uczestniczą w procesie badawczym, jest metoda Inquiry Based

 potrafi rozpoznać niektóre niebezpieczne sytuacje, ale nie zawsze potrafi się wobec nich właściwie zachować.  obserwuje