• Nie Znaleziono Wyników

KATARZYNA SOBAŃSKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "KATARZYNA SOBAŃSKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Warszawa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania języka angielskiego jako języka obcego drugiego kontynuowanego w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum

KATARZYNA SOBAŃSKA

ZWIEDŹMY LONDYN I ZARÓBMY

TROCHĘ PIENIĄŻKÓW – II ETAP

PRZYGOTOWAŃ

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Witkowska Recenzja merytoryczna – dr Anna Araucz

Agnieszka Stanuszkiewicz Jadwiga Iwanowska dr Beata Rola Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji:

Zwiedźmy Londyn i zaróbmy trochę pieniążków – II etap przygotowań

Uwaga autora:

Lekcja jest kontynuacją zajęć po temacie: Zwiedźmy Londyn i zaróbmy trochę pieniążków – I etap przygotowań

Klasa:

4 liceum i technikum czas trwania: 1 godzina lekcyjna – 45 minut

Cele ucznia:

„

„ prezentuje nabytą wiedzę i umiejętności zdobyte w ramach pracy grupowej lub

„

„ samodzielnej w ramach przygotowań do odwróconej lekcji;

„

„ wyszukuje informacje na temat angielskich biur pośrednictwa pracy i/lub właścicieli

„

„ zakładów pracy;

„

„ pisze e-mail z zapytaniem o możliwość zatrudnienia;

„

„ zdobywa informacje o długości trwania pracy sezonowej, stawkach godzinowych oraz zakwaterowaniu;

„

„ oblicza koszty dojazdu i odległości miejsca pracy od domu.

Metody i techniki:

projekt, odwrócona lekcja, prezentacja na forum

Formy pracy:

praca w grupach, praca całą klasą

Środki dydaktyczne:

wypracowane przez uczniów materiały w formie cyfrowej

Opis przebiegu lekcji

Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności, podziękowanie za efektywną pracę i komunikację online z nauczycielem

Faza wstępna:

Nauczyciel podaje cele lekcji w języku ucznia. Przypomina, czym zajmowały się poszczególne grupy i jaki materiały miały wypracować. Dziękuje uczniom za sprawną organizację pracy.

(4)

4

Faza ćwiczeń

Następuje prezentacja efektów pracy grup. Wszyscy uczniowie wykonują krótkie zadania, jakie dana grupa miała przy pomocy wskazówek nauczyciela wypracować.

Forma pracy podczas realizacji tych ćwiczeń zależy od ustaleń grupy.

Faza podsumowań

Uczniowie dostają chwilę na refleksję na temat swoich dokonań, przeprowadzonych zajęć i metod pracy. Następnie dzielą się swoimi przemyśleniami na forum klasy.

Nauczyciel porusza jeszcze problem barier, jakie uczniowie musieli pokonać, i sposobów poradzenia sobie z ich przekroczeniem. Nauczyciel zadaje pytanie, w jaki sposób

ostatnie dwie lekcje mogły przyczynić się do przygotowania uczniów do wejścia w życie zawodowe.

Na zakończenie nauczyciel prosi o wypełnienie kart samooceny oraz oceny koleżeńskiej, na których znajdują się szczegółowo omówione na poprzedniej lekcji kryteria oceny szkolnej. Po chwili każdemu z uczniów przekazuje kartę informacji zwrotnej na temat pracy, jaką wykonywali i przesyłali nauczycielowi drogą elektroniczną. Nauczyciel przekazuje informację, iż ocena za pracę projektową zostanie przekazana na kolejnej lekcji po szczegółowej analizie kart samooceny, oceny koleżeńskiej oraz informacji zwrotnej nauczyciela. Nauczyciel nie zadaje pracy domowej. Gratuluje uczniom pomysłów i kreatywności podczas swoich prezentacji.

Komentarz metodyczny

Metody pracy przystosowano do pracy z uczniami z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD oraz z uczniami zdolnymi, który są dość samodzielni w uczeniu się i poszukiwaniu informacji. Uczniowie zagrożeni niedostosowaniem społecznym, w tym osoby o stylu lękowo-unikającym, mogły wspaniale odnaleźć się w tej formie pracy dzięki możliwości pracy online z nauczycielem.

Oceniając pracę za projekt edukacyjny, nauczyciel oprócz jakości związanej z językiem obcym weźmie pod uwagę dostosowania charakterystyczne dla danej grupy uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Będą to zatem na przykład takie komponenty jak wkład pracy i nawet minimalne sukcesy językowe (uczniowie zagrożeni niedostosowaniem społecznym), koncentracja na zadaniu i wysiłek uczniów w skończenie pracy (ADHD), metody badawcze (uczniowi zdolni).

Przestrzeń edukacyjna, w jakiej odbywa się praca nad tym projektem to przestrzeń klasy, szkolnej biblioteki, domu uczniów oraz przestrzeń wirtualna kontaktu uczeń–uczeń oraz uczeń–nauczyciel.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Można zachęcać uczniów by przed rozpoczęciem każdej pracy zadali sobie pytanie (np. „ Jak brzmi problem?, Jak można go rozwiązać?, Co jest najważniejsze?, Co jest

na dużej, reprezentatywnej grupie doro- słych w USA wykazały, że otyłość była częstsza u osób z „dorosłym ADHD” (29,4%) niż u tych z historią ADHD w dzieciństwie, lecz

W przypadku poważnych zaburzeń zachowania (CD) wg DSM-IV zarówno ilość objawów, jak i ich nasilenie istotnie korelowały z wynikiem w podskali samooceny całkowitej, jak i

korespondencji: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Ka- tedra Teorii Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych, Droga Męczenników Majdanka 70/3, 20-325 Lublin; e-mail:

na poziomie klasy VI-VIII treśd dłuższego, złożonego zadania tekstowego w czasie rozwiązywania zadao z uczniem, najpierw czytam całe zadanie i przyznaję, że zadanie jest ono

Współdziałanie nauczycieli z rodzicami w ujęciu tradycyjnym miało na celu informowanie rodziców przez nauczycieli o problemach szkoły, klasy i poszczególnych uczniów. Zatraca

Uogólniony model refleksji dotyczącej pracy z uczniami Analizowanie fragmentów transkrypcji wywiadów, w których przejawiał się zaini- cjowany samodzielnie przez nauczycieli

Porównując następnie wyniki oznaczeń surowiczego stężenia cIgE pomiędzy badanymi populacjami dzieci stwierdzono statystycznie istotnie wyższe stężenie cIgE