Ewa Nowicka
Zajęcia integracyjne na temat
-"Nowa pora - wiosna" w klasie
drugiej szkoły podstawowej
Nauczyciel i Szkoła 1-2 (14-15), 208-213
2002
E w a N o w ic k a
Zajęcia integracyjne na temat -
„Nowa pora - wiosna”
w klasie drugiej szkoły podstawowej
Dnia 20 marca 2001 r. w Szkole Podstawowej Nr 27 im. St. Wyspiańskiego
w Sosnowcu odbyła się konferencja metodyczna pod hasłem „Dbamy o nasze
środowisko”, przeprowadzona w oparciu o zajęcia zintegrowane prowadzone
w klasie drugiej „b” przez nauczyciela nauczania zintegrowanego mgr Ewę No
wicką. W obserwacji zajęć uczestniczył doradca metodyczny mgr Maria Sobczyk,
wicedyrektor szkoły mgr Iwona Bensaid oraz nauczyciele nauczania zintegrowa
nego sosnowieckich szkół. Należy nadmienić, że uczniowie klasy 11 b pracują
w oparciu o program innowacyjny: „Upowszechnianie wiedzy z zakresu ekologii”.
Tematyka zajęć nawiązywała do nowej pory roku. Dominującą formą pracy była
praca grupowa. Uczniowie wykazywali dużą aktywność i zainteresowanie tema
tem zajęć, przedstawiali wiadomości zdobyte z różnorodnych źródeł. Pod koniec
zajęć dzieci dokonywały wzajemnej oceny. Polegała ona na omówieniu pracy ko
legów (aktywność, zachowanie, znajomość słów wierszy, piosenek, itp.) i przy
klejeniu jednego z trzech kółek na odpowiedniej tablicy (czerwone - wspaniale,
zielone - dobrze, czarne - popracuj). Wszystkie grupy zostały ocenione bardzo
wysoko i otrzymały czerwone kółko.
Poniżej przedstawiam konspekt, w oparciu o który zostały przeprowadzone
zajęcia.
Ośrodek tematyczny: Wpływ słońca na życie roślin
Temat dnia:
Nowa pora - wiosna
C zas trw ania:
135 minut
C ele ogólne:
- wzbogacanie i aktywizowanie słownictwa ucznia związanego z nadejściem wiosny,
- wypowiadanie się na dany temat,
- wdrażanie do uważnego słuchania wypowiedzi kolegów,
- utrwalenie stosowania zasad pisowni wielką literą,
- utrwalenie wiadomości o czasowniku i rzeczowniku,
Ew a Nowicka - Zajęcia integracyjne na temat..
209
- rozwiązywanie zadań wymagających umiejętności logicznego myślenia,
- utrwalenie melodii i słów piosenki pt. „Kwiatki - bratki” i „Kochajmy ptaki”,
- konieczność ochrony przyrody,
- znajomość kolejności wykonywania działań w matematyce,
- znajomość wykonywania działań w zakresie 500 (dodawanie i odejmowanie
liczb).
Cele operacyjne - osiągnięcia:
- uczeń rozwiązuje zadania matematyczne,
- uczeń rozumie, że należy chronić przyrodę,
- uczeń czyta cicho zdania i rozumie je,
- uczeń poprawnie pisze wyrazy,
- uczeń potrafi odróżniać czasowniki i rzeczowniki,
- uczeń potrafi mnożyć i dodawać,
- uczeń zna kolejność wykonywania działań,
- uczeń wypowiada się na określony temat,
- uczeń uzupełnia tekst z lukami,
- uczeń planuje i estetycznie wykonuje pracę plastyczną,
- uczeń potrafi śpiewać piosenki.
M etody:
• słowne (swobodne wypowiedzi uczniów, rozmowa),
• praktycznego działania (rozwiązywanie zagadek matematycznych, uzupełnianie
kart pracy),
• oglądanie (pokaz; obserwacja; ilustracje, rysunki ilustrujące zadanie, książki,
albumy przyniesione przez uczniów).
Środki dydaktyczne:
- łamigłówki,
- ilustracje (wiosna),
- napis „Wiosna”,
- karty pracy,
- nagranie melodii piosenki „Kochajmy ptaki”, „Kwiatki - bratki”,
- albumy, książki.
Form v pracv:
• praca zbiorowa - zbiorowa jednolita,
• praca grupowa - zróżnicowana,
• praca indywidualna - indywidualna zróżnicowana,
- indywidualnajednolita.
210
Nauczyciel i Szkota 1-2 2002
Przebieg zajęć
T o k z a ję ć O c ią g n ię c ia u c z n ia (u ) R o d z a j e d u k a c ji I. O d ś p ie w a n ie p io s e n k i „ K w ia tk i - b ra tk i” - u. a n g a ż u je s ię w z a b a w y k la so w e - u. z n a z a sa d y zab aw , w k tó ry c h b ie rze u d ział m u z y c z n a 2. R e c y ta c ja w ie rs z y o w io ś n ie z u d z ia łe m całej k la sy (3 w ie rs z e ) u. p o tra fi p ra w id ło w o d e k la m o w a ć , w y m a w ia ć w y razy , p rz e s trz e g a z n a k ó w in te rp u n k c y jn y c h p o lo n isty c z n a3. K ró tk ie o m ó w ie n ie w ie rsz y u. p o tra fi w y p o w ia d a ć s ię ca ły m zd a n ie m u . p o p ra w n ie b u d u je zd a n ia p o lo n isty c z n a 4. P rz y m o c o w a n ie n a ta b lic y n a p isu „ W io s n a ” - u ś w ia d o m ie n ie te m a tu z a jęć u. z n a te m a t z a jęć 5. S w o b o d n e w y p o w ie d z i u c z n ió w nt. ilu stra c ji p rz e d s ta w ia ją c e j w io s n ę - w y p a try w a n ie o z n a k
w io s n y
- n a d a n ie ty tu łu ilu strac ji ( p ra c a w g ru p a c h ) - u. w y p o w ia d a s ię c a ły m i z d a n ia m i - u. o b s e rw u je ilu stra c ję - u. p o tra fi s fo rm u ło w a ć ty tu ł - u. p o p ra w n ie o p is u je ilu stra c ję - u. u trw a la z a s a d ę p iso w n i w ie lk ą
lite rą (im ię d z ie w c z y n k i)
p o lo n isty c z n a ś ro d o w isk o w a 6. U ło ż e n ie z d a ń o w io ś n ie ( p ra c a n a d w ó c h p o z io m a c h ) I p o z io m u z u p e łn ia z d a n ia w y ra z a m i (te k st z lu k a m i) II p o z io m u k ła d a s a m o d z ie ln ie z d a n ia ( p o d a n e s ą w y ra z y p o m o c n ic z e ) (a n e k s n r 1) u. sa m o d z ie ln ie cz y ta w y ra z y i z d a n ia, u. u k ła d a zd a n ia u. sto su je z a s a d ę p is a n ia w ie lk ie j litery n a p o c z ą tk u zd a n ia, u. p o tra fi p o d k re ś lić c z a so w n ik i i rzec zo w n ik i p o lo n isty c z n a 7. N a w ią z a n ie d o n a z w g ru p (s y m b o li w io s n y ) gr. K R O K U S Y gr. B R A T K I - w y p o w ie d z i u c z n ió w nt. w /w ro ślin u. p o s ia d a w ia d o m o śc i n a o k re ś lo n y te m a t p o lo n isty c z n a ś ro d o w isk o w a 8. Z a b a w y ru c h o w e - ja k w io s n ą r u s z a ją s ię d rz e w a g d y je s t d u ż y w ia tr? - j a k w s p in a ją s ię r o ś lin y do s ło ń c a ? itd. u. an g a ż u je s ię w z a b a w y ru c h o w e ru c h o w a 9. N a w ią z a n ie d o p ro b le m u o c h ro n y ro ślin i o p ie k i n ad z w ie rz ę ta m i (n ie ty lk o u. z d a je s o b ie sp raw ę z k o n ie c z n o śc i o c h ro n y p rz y ro d y e k o lo g ic z n a
Ewa Nowicka - Zajęcia integracyjne na temat...
211
w o k re s ie zim y , a le p rz e z c a ły ro k - p ta k i w y m a g a ją d o k a rm ia n ia ) 9 a ) p ró b a u d z ie le n ia o d p o w ie d z i n a p y ta n ie : „ 0 co m o ż e n as p ro s ić w io s n a g d y b y p rz e m ó w iła ? ” 10. O d ś p ie w a n ie p io s e n k i „ K o c h a m y p ta k i” . u . z n a sło w a i m e lo d ię p io se n k i m u z y c z n a 11. N a w ią z a n ie d o n a z w g ru p (sy m b o li w io s n ) ) gr. B O C IA N Y gr. JA S K Ó Ł K I - w y p o w ie d z i u c z n ió w nt. p ta k ó w u. p o s ia d a w ia d o m o śc i n a o k re ś lo n y te m at p o lo n isty c z n a ś ro d o w isk o w a 12. Z a b a w y ru c h o w e (p o d z ia ł n a g ru p y ) • j a k b o c ia n y s to ją ? • j a k b o c ia n y o tw ie ra ją d z ió b ? • j a k f ru w a ją ja s k ó łk i? • ja k s k a c z ą ż a b k i? u. a n g a żu je s ię w z a b a w y ru c h o w e ru c h o w a 13. P ró b a ro z w ią z y w a n ia z a d a n ia z w y k o rz y s ta n ie m ilu stra c ji.• o d c z y ta n ie p rz e z n a u c z y c ie la tre śc i • p o k a z ilu stracji - o m ó w ie n ie • ro z w ią z a n ie z a d a n ia i zap is
d z ia ła n ia
u. p o tra fi lo g iczn ie m y śle ć, an a liz o w a ć z a d an ia, u. z n a k o le jn o ść w y k o n y w a n ia d z iałań u. p o tra fi d o d a w a ć i o d e jm o w a ć w za k re sie 5 00 m a te m a ty c z n a 14. R o z w ią z y w a n ie za d a ń z w y k o rz y s ta n ie m sz tu c z n y c h i p ra w d z iw y c h k w ia tó w .
u. p o tra fi lo g iczn ie m y śle ć u. p o tra fi p ra w id ło w o w y k o n y w a ć d z ia ła n ia m a te m a ty c z n e u. ro z u m ie p o trz e b ę w y k o rz y s ta n ia s z tu c z n y c h k w ia tó w d o za b a w m a te m a ty c z n o ek o lo g ic z n a 15. U z u p e łn ia n ie k a rt p racy , p ra c a w g ru p a c h , o d c z y ta n ie h a s e ł, (a n e k s n r 2 ) u ło ż en ie z a d a ń z w y ra z a m i, k tó re są ro z w ią z a n ie m .
u. p o tra fi lo g iczn ie m y śle ć
m a te m a ty c z n a 16. M a lu je m y w io s n ę - u z u p e łn ia n ie ry s u n k u u. u z u p e łn ia ry su n ek u. d b a o e ste ty c z n e w y k o n a n ie p racy u. w ie ja k ie s ą ch a ra k te ry s ty c z n e c e c h y w io sn y p la sty c z n a
212
Nauczyciel i Szkoła 1-2 2002
A neks 1
I poziom U z u p e łn ij z d a n ia o w io ś n ie : W io s n a t o ... p o r a ro k u . S ł o ń c e ...św ieci. P t a k i ... śp iew a ją . II poziom U łó ż zd a n ia o w io ś n ie ( m o ż e s z w y k o r z y s ta ć w y r a z y p o m o c n ic z e : s ło ń c e , p ta k i, p r z y g r z e w a , tra w a ).A neks 2
W y k o n a j d z ia ła n ia i w p isz w y n ik i o d n a jm n ie js z e g o d o n a jw ię k s z e g o w r a z Z o d p o w ie d n im i lite r a m i G ru p a I 1 W Y N Ï K 100+20 200+100 20+30 50+50 200+200 200+150
O
S W 1 A N G ru p a I I 1 W Y N I K 5+5 100+20 100+50 20+10 100+100 50+50 S N С Ł EO
G r u p a I I I 1 W Y N I K 100-50 50+50 40+30 2+2 20+20 10+5 100+200 100+300 100+100 WO
R SO
К Eк
NEwa Nowicka - Zajęcia integracyjne na temat.
213
G rupa I V1 W Y N I K
50+20