• Nie Znaleziono Wyników

Zastosowanie technologii informacyjnej do rozwizywania zada ze statystyki - konspekt lekcji matematyki w klasie III gimnazjum

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Zastosowanie technologii informacyjnej do rozwizywania zada ze statystyki - konspekt lekcji matematyki w klasie III gimnazjum"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

www.awans.net Publikacje nauczycieli

Ewa Goszczycka

Gimnazjum w Polesiu

Zastosowanie technologii informacyjnej

do rozwiązywania zadań ze statystyki

Konspekt lekcji matematyki w klasie III gimnazjum

(2)

Temat: Zastosowanie technologii informacyjnej do rozwiązywania zadań ze statystyki – lekcja powtórzeniowa.

Program nauczania: Od Pitagorasa do Euklidesa. Nr dopuszczenia DKW – 4014-180/99. Dział programowy: Doświadczenia losowe.

Czas pracy: 90 minut. Cele lekcji:

Uczeń:

 potrafi zbierać, opracowywać i w czytelny sposób prezentować dane,

 zna pojęcia: średnia arytmetyczna, rozstęp, moda, mediana oraz potrafi je policzyć i zinterpretować otrzymane wyniki,

 potrafi podać przykłady doświadczeń losowych oraz potrafi obliczyć częstość wyniku,  zna podstawowe funkcje programu Microsoft Excel i Microsoft PowerPoint

- uczeń potrafi wykonać tabelę w Microsoft Excel, stosować funkcję autosumowania i średniej arytmetycznej, formatuje komórki, zamienia liczby na procenty, pisze formuły stosując adresowanie względne i bezwzględne, wykonuje wykres dobierając jego typ do zastosowania, sortuje liczby,

 dąży do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności,  rozwija logiczne myślenie.

Metody:

 problemowa, praktyczna – indywidualna praca uczniów przy komputerach. Pomoce:

 prezentacja multimedialna wykonana w programie Microsoft PowerPoint, komputery, podręcznik dla klasy 3 gimnazjum „Od Pitagorasa do Euklidesa”.

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne.

 Sprawdzenie listy obecności.

 Ilościowe i jakościowe sprawdzenie pracy domowej.  Sformułowanie tematu lekcji.

2. Przypomnienie pojęć z działu: „Doświadczenia losowe”.

Uczniowie oglądają prezentację przygotowaną przez nauczyciela, odczytując poszczególne pojęcia na głos.

3. Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem technologii komputerowej – wykorzystywanie programu Microsoft Excel.

 Zadanie 1.4/167 1) analiza zadania, 2) propozycje rozwiązań,

3) wykonanie tabeli w Microsoft Excel,

Zadanie uczniów polega na zaprojektowaniu tabeli przedstawiającej podział miesięcznych wydatków pewnej rodziny, której dochód wynosi 2400,00 zł.,

(3)

a następnie obliczenie jaką kwotę rodzina może wpłacić na książeczkę oszczędnościową. Rodzaj wydatków Kwota żywność 1 200,00 zł odzież 288,00 zł opłaty stałe 360,00 zł

książki, prasa, itp. 192,00 zł razem wydatki 2 040,00 zł oszczędności 360,00 zł

dochód rodziny 2 400,00 zł 4) wykonanie procentowego diagramu rozkładu wydatków,

Procentowy rozkład wydatków

żywność odzież opłaty stałe książki, prasa, itp. oszczędności

 Zadanie 2.1/175 1) analiza zadania, 2) propozycje rozwiązań,

3) wykonanie tabeli w Microsoft Excel,

Zadanie uczniów polega na wprowadzeniu do tabeli wpływów do kasy z siedmiu miesięcy, ustawieniu ich w kolejności niemalejącej oraz obliczeniu średniej arytmetycznej, rozstępu mody i mediany wpływów.

(4)

Wpływy do kasy 3 500,00 zł 4 700,00 zł 5 260,00 zł 6 980,00 zł 9 200,00 zł 12 760,00 zł 13 285,00 zł

średnia rozstęp mediana

7 955,00 zł 9 785,00 zł 6 980,00 zł

 Zadanie 2.2/176 i Zadanie 2.4/176 Są to zadania analogiczne do poprzedniego.

 Zadanie 3.3/185

Dana jest tabela:

Liczba oczek Liczba wyników

1 2 2 4 3 6 4 3 5 2 6 3

Zadanie uczniów polega na znalezieniu mody i mediany, obliczeniu częstości i wykonaniu diagramu procentowego częstości.

(5)

Liczba oczek Liczba wyników Częstość 1 2 0,1 2 4 0,2 3 6 0,3 4 3 0,15 5 2 0,1 6 3 0,15 ilość rzutów 20

Diagram procentowy częstości

1 2 3 4 5 6

4. Podsumowanie lekcji. Odpowiedź na pytanie: Czy komputer ułatwia nam obliczenia statystyczne i wykonywanie wykresów?

5. Ocena aktywności i pracy uczniów.

Obraz

Diagram procentowy częstości

Cytaty

Powiązane dokumenty

nymi sposobami, jednak wybieramy najkrótsze i najprostsze rozwiązanie korzystając z odpowiedniego wzoru na

Termin świadom ość ekologiczna jest ostatnio często używany i stał się modny. Poglądy, przekonania i wzorce zachowań, ja ­ kie reprezentuje jednostka, zależą od

Co więcej, jego nazwisko znalazło się na liście jeńców przekazanej do obozu ostaszkowskiego przez zajmu- jący się wywiadem 5 Wydział Zarządu Głównego Bezpieczeństwa

Każda grupa ma za zadanie narysować postać Ani, a następnie na podstawie wyszukanych cytatów uczniowie nanoszą na postaci wyrazy określające wygląd zewnętrzny.. Na zewnątrz

Podzielenie klasy na 6 grup i rozdanie kopert z fragmentami lektury, które ukazują cechy charakteru Stasia Tarkowskiego.. Następnie wypełnienie tabelki- Staś przed porwaniem

Pogadanka na temat tego, czym jest integracja europejska. Notatka do zeszytu: Pozytywnym efektem integracji europejskiej powinno być upowszechnienie ogólnoludzkich wartości,

Dopełnieniem systemu obsługi turystów w danej przestrzeni turystycznej, niezbędnym z punktu widzenia zaspokajania konkretnych potrzeb wyjazdowych i pobytowych turystów,

  CHARACTERISTICS  OF  REGIONAL  SUBSYSTEMS  POSITIONING    IN  THE  GLOBAL  MARKET  OF  SEABORNE  TRADE   Summary   The  article  describes  the  basic  conditions