• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji do realizacji na lekcji geografii w ramach ścieżki międzyprzedmiotowej w klasie III gimnazjum Zjednoczona Europa – procesy integracyjne na naszym kontynencie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji do realizacji na lekcji geografii w ramach ścieżki międzyprzedmiotowej w klasie III gimnazjum Zjednoczona Europa – procesy integracyjne na naszym kontynencie"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji do realizacji na lekcji geografii w ramach ścieżki międzyprzedmiotowej w klasie III gimnazjum Zjednoczona Europa – procesy integracyjne na naszym

kontynencie

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

1. uczeń wymienia i wskazuje na mapie państwa należące do Unii Europejskiej;

2. poznaje cele i zasady polityki gospodarczej i społecznej oraz główne instytucje Unii Europejskiej;

3. opracowuje geograficzną charakterystykę wybranego państwa Unii Europejskiej;

4. wskazuje korzyści i koszty związane z integracją Polski w ramach Unii Europejskiej;

b) Umiejętności

1. wyszukuje informacje w różnych źródłach o instytucjach Unii Europejskiej w Polsce;

2. wyszukuje państwa Unii Europejskiej i aktualne dane o nich;

2. Metoda i forma pracy

1. Pokaz multimedialny.

2. Dyskusja.

3. Praca w grupach.

4. Praca z mapą.

3. Środki dydaktyczne

1. Prezentacja multimedialna – Unia.

2. Komputerowe stanowisko multimedialne.

3. Atlas, mapa polityczna Europy.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Pogadanka na temat tego, czym jest integracja europejska.

Notatka do zeszytu: Pozytywnym efektem integracji europejskiej powinno być upowszechnienie ogólnoludzkich wartości, praw człowieka, tolerancji, demokracji, co w konsekwencji ma prowadzić do włączenia wszystkich narodów do wielkiej światowej społeczności.

(2)

b) Faza realizacyjna

1. Pokaz przybliżający procesy integracyjne w Europie po II wojnie światowej, prezentujący instytucje Unii Europejskiej, oraz wskazujący na pewne zagrożenia oraz korzyści wynikające z integracji z Unią Europejską.

2. Dyskusja na temat korzyści i kosztów związanych z integracją Polski z Unią Europejską.

korzyści koszty

motywacja do poznawania języków obcych obowiązkowe wpłaty do Unii z tytułu składek łatwiejsze wyjazdy turystyczne oraz w

poszukiwaniu pracy

wspomaganie krajów nowo przyjmowanych do Unii

ujednolicenie przepisów prawnych większa globalizacja

korzystanie z dopłat unijnych konkurencja na rynkach zbytu

… …

3. Uczniowie wskazują na mapie i w atlasie państwa Unii Europejskiej.

4. Praca w grupach:

a. grupa pierwsza wyszukuje i wypisuje na kartce państwa Unii Europejskiej przed wejściem Polski do Unii:

Austria Belgia Dania

Finlandia Francja Grecja

Hiszpania Holandia Irlandia

Luksemburg Niemcy Portugalia

Szwecja Wielka Brytania Włochy

b. grupa druga wyszukuje i wypisuje na kartce wszystkie obecne państwa Unii

Austria Belgia Cypr Czechy Dania

Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania

Holandia Irlandia Litwa Luksemburg Łotwa

Malta Niemcy Polska Portugalia Słowacja

Słowenia Szwecja Węgry Wielka Brytania Włochy

(3)

c) Faza podsumowująca

Opracowanie przez uczniów krótkiej charakterystyki wybranej instytucji Unii Europejskiej na podstawie danych pobranych z Internetu.

Notatka przykładowa (źródło – Wikipedia)

Komisja do Spraw Unii Europejskiej (skrót: SUE) wchodzi w skład stałych komisji sejmowych. Ogólnie rzecz biorąc zajmuje się ona sprawami związanymi z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (UE). W szczególności zaś do jej zadań należy zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii na temat projektów aktów prawnych UE, projektów umów międzynarodowych

5. Bibliografia

strony internetowe:

www1.ukie.gov.pl;

http://europa.eu.int/index.htm;

http://euro.pap.com.pl/;

http://epp.eurostat.cec.eu.int;

http://europa.eu.int/cj/en/index.htm

6. Załączniki

Prezentacja multimedialna - Unia.pps a)Karta pracy ucznia

b) Zadanie domowe

Wykonanie charakterystyki wybranego państwa Unii według punktów:

 obszar

 liczba ludności

 język urzędowy

 stolica

 państwa sąsiadujące.

 rok przystąpienia do Unii

Cytaty

Powiązane dokumenty

Aby tego dokonać, należy szybko dwukrotnie kliknąć myszką na nasz napis (tak jak otwieramy jakiś plik), wtedy pojawi nam się taki sam napis, ale malutki:.. Po kliknięciu na

Zaproszenie możemy edytować, klikając na poszczególne elementy znajdujące się na zaproszeniu:. Proszę o przećwiczenie sobie w domu tworzenie szablonów w

Teraz moi kochani w programie Paint trzeba wykonać rysunek kuchni (pamiętajcie o odpowiednich wymiarach obrazu w Paint) i to Wy decydujecie jak będzie Wasza

Aby narysować głowę należy wybrać okrąg i klikając na czerwoną kropkę tułowia, rysujemy głowę (po narysowaniu głowy należy kliknąć myszką, aby jej kolor zmienił się

Otworzy nam się okienko, w którym musimy wyszukać stworzone przez nas w Paint tło, wybieramy je i klikamy Otwórz.. Po wybraniu tła, powinno się ono pojawić w

W tym celu należy chwycić myszką czerwony punkt znajdujący się w miejscu jednej z jego dłoni i przesunąć go do góry.. Po ustawieniu wyjściowej pozycji postaci należy

Nawiązanie do tematu lekcji: nauczyciel rysuje na tablicy (lub wyświetla na tablicy multimedialnej) poznane na lekcjach wcześniejszych wielokąty, prosi uczniów aby

Step Azja, południowo-wschodnia Europa Preria Ameryka Północna.. Pampa