0

Pełen tekst

(1)

PIŁKA SIATKOWA WSTĘP

Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy odbicia. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra 3 sety. W każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów. Przy wyniku 24:24 gra toczy się "na przewagi", dopóki któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą. Wyjątek stanowi piąty set, nazywany "setem decydującym", który jest rozgrywany, jeśli stan meczu po 4 setach wynosi 2:2. W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej dwóch punktów.

PODSTAWOWE PRZEPISY GRY W SIATKÓWKĘ

1. W meczu występuje maksymalnie 12 zawodników, w każdym secie na boisku może grać 6 zawodników.

2. W jednym secie trener może dokonać maksymalnie 6 zmian. 3. W jednym secie trener może poprosić dwa razy o czas. 4. Spotkanie gra się do trzech wygranych setów.

5. Przy stanie meczu 2:2 rozgrywany jest set 5. 6. Set wygrywa zespół, który zdobędzie 25 punktów.

7. Przy stanie 25:25 mecz wygrywa drużyna, która uzyska 2 punkty przewagi. 8. 5 set rozgrywany jest do 15 punktów (2 punkty przewagi).

9. Każdy zespół ma prawo do trzech odbić( plus dotknięcie piłki przez blok) w celu przebicia jej nad siatką na stronę przeciwnika.

10. Piłka może być odbita każdą częścią ciała. 11. Piłka przy zagrywce może dotknąć siatki. 12. Piłka w czasie gry może się odbić od siatki.

13. Zawodnik nie może odbić piki dwa razy pod rząd (wyjątek, dotknięcie piłki w bloku, następnie odbicie w grze).

14. Zawodnik nie może w czasie gry dotknąć taśmy oraz wpadać na siatkę. 15. Zawodnik nie może przekroczyć linii środkowej pod siatką.

16. Zawodnik zagrywający musi się trzymać poniższych reguł:

Piłka musi być uderzona dłonią lub dowolną częścią ręki po podrzuceniu jej w górę lub opuszczeniu w dół z dłoni.

Dozwolone jest tylko jedno podrzucenie lub opuszczenie piłki. Dozwolone jest także kozłowanie piłki oraz jej przekładanie z ręki do ręki.

W momencie wykonywania zagrywki czy też w chwili odbicia przy zagrywce z wyskoku, zawodnik nie może dotknąć boiska (ani linii końcowej) oraz podłoża na zewnątrz pola zagrywki. Po uderzeniu piłki zawodnik może opaść poza pole zagrywki lub na boisko.

17. Libero może tylko odbierać zagrywkę, bronić piłki w polu. Libero nie wykonuje zagrywki, nie może atakować piłki.

18. Wymiary boiska do siatkówki 9:18 metrów i składa się z pola obrony oraz pola ataku. Boisko przedzielone jest siatką, umieszczoną nad osią linii środkowej.