Następnie postarajcie się wykonać ćwiczenia z filmiku na końcu tekstu.

Pamiętajcie aby skorzystać ze słońca i wyjść na spacer do parku lub lasu.

Pozdrawiam, Mateusz Markiewicz

Czas gry

Każdy mecz trwa określony czas. Jest to dokładnie po 45 minut na każdą połowę, których to z kolei są dwie. Warto jednak zwrócić uwagę w tym miejscu na fakt, iż w młodszych kategoriach wiekowych oficjalne przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej określają krótszy czas trwania połowy meczu. Np. w kategorii junior młodszy wynosi on 40 minut, a w kategorii młodzik (dzieci w wieku 12 - 13 lat) to już tylko 30 minut. Pomiędzy nimi, zasady gry w piłkę nożną przewidują chwilę wytchnienia dla graczy - niewielką, bo piętnastominutową. Sędzia główny może przedłużyć każdą połowę wedle uznania, najczęściej robi to tuż po konsultacji z sędzią technicznym. Zazwyczaj czas ten nie przekracza czterech minut i jest uzależniony od ewentualnych przerw w grze.

Wymiary boiska

Boisko do piłki nożnej jest podzielone na dwie symetryczne względem siebie połowy - typowa powierzchnia zamyka się w prostokącie o wymiarach 105 na 68 metrów. Niegdyś drużyny będące właścicielami boisk mogły

samodzielnie określać szerokość boiska w wyznaczonych ramach, ale w 2008 roku FIFA dokonała standaryzacji wymiarów na szczeblu

międzynarodowym i od tamtego momentu jest to standardowy, najbardziej powszechny rozmiar boiska do piłki nożnej. Takie zasady standaryzacji przyjął również Polski Związek Piłki Nożnej i w rozgrywkach Ekstraklasy pole gry jest określone również takimi wymiarami. W niższych ligach

(2)

wymiary boiska są bardziej elastyczne i wynoszą od 100 do 105 metrów długości i od 64 do 68 metrów szerokości.

Na przeciwległych końcach boiska znajdują się z dwoma bramki, każda o szerokości 7,32 metra i wysokości 2,44 metra. Przed nimi wyznaczone jest pole karne oraz pole bramkowe. Pole karne, w którym obrońcy muszą szczególnie uważać na swoją ostra grę ma wymiary 40,32 metra szerokości oraz 16,5 metra długości. Wewnętrzne pole bramkowe, w którym

szczególnie chroniony jest bramkarz przy swoich interwencjach ma wymiary 18,32 metra szerokości na 5,5 metra długości. Z kronikarskiego obowiązku wspominamy, że punkt karny, z którego wykonywane są rzuty karne znajduje się w odległości 11 metrów od bramki.

Oczywiście w młodszych kategoriach wiekowych wymiary boiska są

zdecydowanie mniejsze. Im młodsze dzieci tym mecze przez nie rozgrywane odbywają się na mniejszych boiskach.

Skład drużyny

Każda drużyna składa się z jedenastu graczy. Liczbę tę można ograniczyć, jeśli któryś z piłkarzy otrzyma czerwoną kartkę - wtedy musi on zejść z boiska, a jego drużyna gra w osłabieniu. Podobnie jest, jeśli trener wykorzystał już dostępną pulę zmian, a któryś z jego zawodników miał kontuzję wykluczającą go z gry.

Na boisku każda jedenastka wystawia skład z osobami wcielającymi się w określone role:

(3)

Zasady gry w piłkę nożną zakładają, że spotkanie prowadzi arbiter z uprawnieniami sędziowskimi odpowiednimi dla konkretnego poziomu rozgrywek. Wspierają go dwaj sędziowie liniowi (asystenci), biegający wzdłuż bocznych linii boiska i pomagający mu w ustalaniu rzutu z autu, spalonego, spornych sytuacji w polu karnym, fauli i wyjścia piłki poza końcową linię boiska. Oprócz tego funkcjonuje także sędzia techniczny, jednak to do arbitra głównego zawsze należy ostateczna decyzja - np. czy uznać rzut karny.

Oprócz tego każdy obiekt piłkarski ma swoją pełną obsługę: ochroniarzy, administrację, ekipę porządkową. Na spotkaniach gromadzi się także wiele ekip dziennikarskich, w tym komentatorów, operatorów kamer, fotografów sportowych etc. Również piłkarze mają do dyspozycji nie tylko trenera i jego zastępców, ale i resztę sztabu szkoleniowego, w tym specjalizujących się w różnych zadaniach lekarzy i fizjoterapeutów.

Sytuacje w czasie meczu

Rzut karny. Dyktowany przez sędziego głównego i wykonywany sam na sam z bramkarzem z punktu wyznaczonego dokładnie 16 metrów przed bramką. Rzut karny jest stosunkowo rzadkim

zjawiskiem, bo można go podyktować jedynie w przypadku bardzo istotnego przewinienia w polu karnym drużynie atakującej - np.

brutalnego faulu, dotknięcia piłki ręką. Większość rzutów karnych zamienianych jest na gola.

Rzut wolny. Sędzia zatrzymuje grę w momencie przewinienia - faulu. Rzut wolny to wznowienie gry przez poszkodowaną

drużynę. Najczęściej sytuacja ta jest niegroźna, ale szansa na gola wzrasta wraz z bliższą odległością do bramki przeciwnika.

Rzut rożny. To kolejne, trzeci typ zatrzymania gry - następuje w momencie, gdy drużyna broniąca bramki wybije piłkę za końcową linię boiska. Rzut rożny wykonywany jest z jednego z dwóch

(4)

narożników boiska, w zależności od strony, po której miało miejsce przekroczenie linii przez piłkę.

Aut. Jest to wybicie lub wyjście piłki poza boczną linię. Gra jest wznawiana przez drużynę przeciwną do tej, której zawodnik

ostatni dotknął piłki. Wznowienie następuje wyrzutem rękami zza głowy zawodnika i jest to jedyny moment, w którym (poza

bramkarzem w polu karnym) gracz może bezkarnie dotknąć piłki ręką.

Spalony. Wokół tej sytuacji zbudowano wiele stereotypów, ze względu na pozorną trudność w jej zrozumieniu. Czym jest spalony? Drużyna atakuje. Szybka akcja na bramkę. Jeśli

(najczęściej napastnik) w momencie podania znajduje się wyżej, niż ostatni z obrońców, sędzia odgwizduje spalony. Elementem taktycznym jest tzw. pułapka ofsajdowa, czyli celowa gra

obrońców na krawędzi ryzyka. Jeśli się „przeliczą” napastnik zyskuje czystą sytuację bramkową.

Żółta i czerwona kartka. Każdy z zawodników startuje w meczu z

„czystym kontem”. Jeśli jego gra okaże się nieprzepisowa, sędzia najczęściej upomina, a później wyciąga żółty kartonik. Dwie żółte kartki to automatycznie czerwona kartka, która nakazuje

zawodnikowi opuścić plac gry, a jego drużyna musi grać w osłabieniu. W przypadku wyjątkowo brutalnych sytuacji sędzia może pokazać czerwoną kartkę od razu.

Rzut wolny pośredni. Przyznawany za różne, ustanowione regulaminem przewinienia - m.in. za niewłaściwe zachowanie bramkarza, nieprzepisowe zachowania wewnątrz drużyny, zbyt szybkie wejście na boisko etc. Od zwykłego rzutu wolnego różni się tym, że bezpośrednio po jego wykonaniu nie może paść bramka.

Znając podstawowe zasady gry w piłkę nożną, rozróżniając poszczególne rzuty i inne pojęcia oraz wiedząc, ilu jest piłkarzy i jakie mają zadania w

(5)

trakcie meczu, łatwiej jest zrozumieć bardziej szczegółowe kwestie związane z tym pięknym i emocjonującym sportem.

Większość przepisów dotyczących piłki nożnej jest stale udoskonalana.

Zbiór wszystkich zasad jest w praktyce obszerną książką, która ma za zadanie szczegółowo wyczerpać wszystkie wątpliwości dotyczące pracy sędziego i różnych spraw pobocznych. Jednocześnie podstawowe zasady gry w piłkę nożną pozostają niezmienne od lat - znając je, można z pełnym zrozumieniem obejrzeć mecz.