• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć nr 8

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć nr 8"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Autor: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Zimowe zabawy.

Scenariusz zajęć nr 8

Temat dnia: Kto porwał nos bałwana.

I. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne.

II. Czynności przed lekcyjne: przygotowanie kart pracy i pomocy dydaktycznych.

III. Cele podstawy programowej:

Edukacja polonistyczna:

◦ Układanie zdań do historyjki obrazkowej o przygodach Julki i Piotrka.1.1a. 1.1b

Edukacja matematyczna:

◦ Dodawanie i odejmowanie liczb w poznanym zakresie.7.2a,7.2b

IV. Cele lekcji: Opowiadanie historyjki obrazkowej. Udzielanie odpowiedzi na pytania n – la. Rozumienie związki przyczynowo – skutkowe w historyjce. Formułowanie dłuższych wypowiedzi. Przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy. Doskonalenie dodawania i odejmowania w poznanym zakresie. Kształcenie pojęcia ciągłości liczb. Wykonywanie działań matematycznych.

V. Metody pracy:

• doświadczalna e doświadczenie „Łowienie lodu”

• projektowanych okazji edukacyjnych

• pokaz,

• ćwiczeniowa VI. Środki dydaktyczne:

do doświadczenia: kawałek wełny, kostki lodu, szklanka wody i sól.

(2)

do lekcji: Elementarz str.53 , ilustracje zimowe, liczmany, klocek, kartoniki z napisanymi liczbami, działaniami, karty pracy, gwiazdki, przybory szkolne, zeszyty.

VII. Przebieg lekcji:

czynności organizacyjne: Przygotowanie materiałów do doświadczenia i zajęć.

część wprowadzająca: - Rozmowa wprowadzająca w tematykę doświadczenia związana z wyciąganiem różnych przedmiotów ? – Jakie znacie sposoby wyciągania przedmiotów z wody? A teraz uważnie się przyjrzyjcie: jak można wyciągnąć lód z wody?

doświadczenie: e - doświadczenie „ Łowienie lodu”

• Hipoteza: (pytanie) W jaki sposób można wyłowić kostkę lodu z wody przy pomocy wełny?

• Spodziewane obserwacje wnioski ucznia:

ucznia zdolnego - wełna przymarznie do kostki lodu, dlatego można ją wyciągnąć

ucznia wymagającego pomocy - wełna przyczepi się do kostki i ją wyciągnie

ucznia sześcioletniego – wełna przyklei się do lodu

ucznia siedmioletniego - wełna przymarznie do kostki trzymając ją i wtedy wyciągniemy kostkę lodu

• Wniosek:

◦ Aby jakieś ciało stopniało, potrzebne jest jednak jeszcze ciepło. Tutaj ciepło pobierane jest z tej części powierzchni kostki, na którą podziałała sól. Dlatego wilgoć zamarza i kostkę można wyciągnąć za pomocą przymarzniętej do niej wełny.

Projekt okazji edukacyjnych:

◦ Udzielenie odpowiedzi na pytanie – Dokąd wybrali się Julka i Piotrek?

◦ Praca z podręcznikiem str.53

(3)

▪ dzieci oglądają ilustracje historyjki obrazkowej, n – l zadaje pytania: - Gdzie zdarzyła się ta historia? – Jakie postaci w niej występują? – Co zobaczyły dzieci? – Co zrobiły?

◦ Opowiadanie przygód Julki i Piotrka. N – l rozpoczyna opowiadanie sytuacji na każdym obrazku historyjki, a dzieci kończą: - Pewnego zimowego dnia Julka i Piotrek wybrali……. – Nagle na górce…… - Dzieci postanowiły…….- W tej samej chwili ………

◦ Chętne dzieci opowiadają samodzielnie treść historyjki.

◦ Zabawa „ Chodzi lisek" dzieci siedzą w kręgu, trzymając z tyłu ręce i podają treść sylabami: Wybrane dziecko – lisek kładzie z tyłu na dłoniach jednego z dzieci np.

klocek i szybko ucieka. Dziecko z klockiem goni go a lisek ucieka. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci wezmą w niej udział.

◦ Dzieci układają podpisy do każdego obrazka.

◦ Zabawy matematyczne:

▪ dzieci otrzymują kartki z różnymi gwiazdkami, spacerują po klasie i szukają osób z taką samą gwiazdką. Tworzą dwie grupy i zastanawiają się nad działaniem: np. 2+6=8. Układają działania z kartoników z liczbami. N – l zapisuje działania na tablicy.

◦ Dodajemy i odejmujemy w zakresie 8 – uczniowie wykonują ćwiczenia przygotowane przez n – la na kartach pracy.

◦ Zapisywanie działań w zeszytach.

Podsumowanie pracy :

Dzielenie się wrażeniami z lekcji. Swobodne wypowiedzi uczniów.

Zadanie domowe:

◦ połącz kropki i pokoloruj obrazek zgodnie kodem liczbowym (bałwan).

Cytaty

Powiązane dokumenty

Brzechwy „Tydzień”, karty pracy, zeszyty, kartoniki z liczbami i dniami tygodnia, kaseta z muzyką

WNIOSKI Z DOŚWIADCZENIA (pytania otwarte) Liście kapusty na trzeci dzień się zabarwiły, kolorami wody w szklankach, co znaczy, że ciągnęły wodę. Ten, który nie miał wody

• Podsumowanie pracy : Dzielenie się wrażeniami z lekcji, podziękowanie babci za opowiadanie i pomoc w trakcie ubierania choinki i wykonywania serduszek. • Zadanie domowe:

prosi uczniów, by przygotowali przybory potrzebne do wykonania przybornika na szkolne kredki i ołówki (rysunek). Pokazuje kolejne materiały i nazywa je: rolka, papier,

Gdy wlewamy wodę do butelki dąży ona do zajęcia najniższego położenia: w butelce bez otworów wlewa się na dno; w butelce z otworami wylewa się, by być jeszcze niżej –

Zabarwiony barwnikiem spożywczym olej powoduje, że bardzo dobrze odróżnia się on na tle czystej wody tworząc piękną dekorację, którą też możemy

Pleśń pojawi się najpierw na tej kromce, która znajdowała się w ciemnym i ciepłym miejscu oraz była przykryta folią, ponieważ pleśń lubi ciepło i wilgoć..

Spodziewane obserwacje/ wnioski ucznia: Kiedy na folii ułożymy ziemniaka, to promienie słoneczne przekazują ciepło, które nagrzewa folię oraz