• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Rysowanie przy pomocy żółwia

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Rysowanie przy pomocy żółwia"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Rysowanie przy pomocy żółwia

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Algorytmy wokół nas, przykłady algorytmów. Logo jako język programowania zorientowanego obiektowo.

2. Sposób zapisu algorytmów. Rozwiązywanie umiarkowanie złożonych problemów metodą wstępującą lub zstępującą. Procedura.

3. Przykłady testowania i oceny algorytmów.

b. Umiejętności Uczeń:

1. Rozwiązuje problemy w postaci algorytmicznej.

2. Przeprowadza symulację działania algorytmu.

3. Wykorzystuje program ELI do skonstruowania i uruchomienia algorytmów lub kształtuje umiejętność tworzenia i rysowania schematów blokowych w zeszycie i na tablicy.

2. Metoda i forma pracy

Pogadanka zbiorowa z całą klasą, pokaz, ćwiczenia, zespoły dwuosobowe.

3. Środki dydaktyczne

a. Pakiet Eli (ELBOX Laboratorium Informatyki).

b. Logo Komeniusz lub Lokomocja-Imagine.

c. Prezentacje lub plansze pomocnicze.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

1. Zajęcia rozpoczynamy od przypomnienia, co to jest algorytm oraz rodzajów algorytmów (sekwencyjne, warunkowe, proste, złożone).

2. Uświadomienie uczniom, że problemy złożone można rozłożyć na mniejsze (programowanie strukturalne – zstępujące „od ogółu do szczegółu”, lub wstępujące „od szczegółu do ogółu).

b. Faza realizacyjna

1. Wykonanie nowego algorytmu prowadzącego do narysowania kwadratu w pakiecie ELI z wykorzystaniem okna żółwia w projekcie. Uczniowie budują algorytm z wykorzystaniem programu ELI, mogą to robić w grupach, testują działanie algorytmu, zapisują gotowy algorytm, sprawdzają jego poprawność. Nauczyciel udziela wskazówek Uczniowie wykorzystują kartę pracy i przygotowaną prezentację.

(2)

Przykładowe schematy blokowe w ELI W języku Logo

Kwadraty

Procedura rysowania kwadratu

Oto Kwadrat:a

Powtórz 4 [np.:a pw 90]

Już

Oto kwadraty:a:ile

Powtórz:ile [kwadrat :a pw 360/:ile]

Już

2. Uczniowie otwierają program Ile 1.0, wchodzący w skład pakietu ELI i zapoznają się z grafiką żółwia.

3. Programowanie strukturalne w języku Logo. Nauczyciel otwiera okno programu Logo Komeniusz i objaśnia elementy okna programu. Wyjaśnia, gdzie znajduje się i do czego służy ekran graficzny, ekran tekstowy oraz obszar roboczy. Należy objaśnić, co nazywamy grafiką żółwia oraz jakie należy wydać polecenie, aby żółw pokazał się na ekranie.

4. Otwieranie gotowych projektów w Logo. Korzystanie z pomocy dotyczącej języka programowania. Praca samodzielna ucznia.

5. Rozwiązywanie prostych zadań algorytmicznych związanych z grafiką żółwia, np. rysowanie łamanej. Nauczyciel może narysować łamaną na tablicy, uczniowie podają algorytm rysowania łamanej z uwzględnieniem początkowego i końcowego położenia żółwia.

c. Faza podsumowująca

Faza podsumowująca może być krótka i dotyczyć grafiki żółwia w programie ELI, jak również w innych programach użytych na zajęciach.

5. Załączniki

a. Karta pracy b. Prezentacja

(3)

1. Otwórz program ELI i stwórz nowy projekt o nazwie Kwadraty. Tworząc projekt, utwórz jednocześnie nową planszę i okno żółwia. Wybierz klocki żółwia poleceniem OPCJE - Paleta Klocków. Wykorzystując klocki, utwórz algorytm, który po uruchomieniu

pozwoliłby na narysowanie jakiegokolwiek kwadratu. Zapisz projekt pod nazwą kwadrat, zapisz również planszę i okno żółwia. Jeżeli w Twoim projekcie nie wykorzystujesz klocków o postaci i

dokonaj zmian. Przetestuj działanie Twego algorytmu. Do czyszczenia okna żółwia użyj prawego przycisku myszy i polecenia Wyczyść.

2. Zamień klocek startowy na klocek początek procedury o nazwie kwadrat z parametrem a, natomiast klocek końcowy na koniec procedury. Czy można uruchomić taki projekt?

3. Ustaw obok na planszy klocki: początek algorytmu i koniec algorytmu, a między nimi klocek z zadaniem „Podaj długość boku kwadratu”, z nazwą zmiennej a oraz

klocek Wywołanie procedury kwadrat z parametrem a.

4. Zmodyfikuj projekt, by uzyskać np. taki efekt jak na rysunku obok:

5. Tak zmodyfikuj projekt, by liczba kwadratów w rysunku była każdorazowo wprowadzana jako zmienna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Problemy i wątpliwości wyjaśnię przez Messengera na grupie klasowej.. Plik gry prześlij mi na adres grzesiekhardulak@gmail.com lub

 Poznasz doświadczenie pozwalające wykryć obecność skrobi za pomocą roztworu jodu w różnych produktach spożywczych. Sacharoza - należy

Notatkę wraz z zadaniem domowym proszę przesłać na adres stachuraa.zsstaszkowka@gmail.com czas do

Inne pierwiastki mogą mieć różne wartościowości i tworzyć jeden lub więcej tlenków (litowce, berylowce,. fluor mają tylko jedną

Białkami umownie nazywamy związki, których łańcuch zawiera więcej niż 100 reszt aminokwasowych, a związki o krótszych łańcuchach są zaliczane do

Zapisz temat lekcji: Tłuszcze – estry gliceryny i wyższych kwasów karboksylowych..

Uzupełnione zadania wraz z notatką proszę przesłać na adres stachuraa.zsstaszkowka@gmail.com czas do 31.05.2020 godzina 15:00 W poniedziałek będzie kartkówka z tłuszczów

Twoim zadaniem było wykonanie plakatu, bądź prezentacji na zagadnienia związane z zanieczyszczeniami powietrza. Proszę je przesłać na adres stachura.informatka@wp.pl Na prace